Milanowskie Muzeum Gier i Komputerów wspólnie z AtariMuzeum.pl, dzięki zaproszeniu ze strony Grupy Absolvent.pl, zapewniło uczestnikom największej konferencji programistycznej w Polsce moc atrakcji. Konferencje Code Europe 2022 odbyły się w Gdańsku (klub B90 na terenie Stoczni Gdańskiej), Krakowie (ICE Kraków) oraz w Warszawie (PGE Stadion Narodowy), skupiając specjalistów branży IT oraz uczestników pragnących wziąć udział w serii przygotowanych prelekcji.
6 kwietnia 1992 roku firma Microsoft zaprezentowała światu system operacyjny Windows 3.1.
Jedno z największych wydarzeń projektu MMGiK udało się zrealizować 27 listopada 2021 roku. Dzięki uprzejmości Galerii Łomianki przygotowaliśmy plenerową wystawę RETROrozrywka w Galerii Łomianki, w trakcie której oddaliśmy do użytku nasze starannie odnowione eksponaty, dostarczając frajdy wszystkim, którzy zjawili się w strefie eventowej galerii handlowej.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się pojedynki w grze Quake 2, która uruchomiona była w trybie multiplayer w małej utworzonej z dwóch komputerów. Równie dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się mini warsztaty plastyczne. Z wykorzystaniem niesprawnych dyskietek 3,5" stworzyliśmy unikalnie spersonalizowane identyfikatory. MMGiK stale się rozwija i potrzebuje Państwa pomocy - szukamy lokalu i możliwości zaprezentowania w "godny" sposób wszystkich naszych eksponatów.
"Good afternoon, gentlemen. I am a HAL 9000 computer. I became operational at the H. A. L. plant in Urbana, Illinois on the 12th of January, 1992"
Jeden z inżynierów IBM, David Bradley pracujący nad projektem IBM PC stworzył kombinację klawiszy, która pierwotnie miała być używana tylko przez osoby piszące programy lub dokumentacje, aby mogli ponownie uruchamiać komputery bez wyłączania ich.
5 maja 1992r. świat ujrzał grę, która jak się później okazało, stała się synonimem gatunku tzw. FPS - First-Person Shooter'ów, czyli strzelanek pierwszoosobowych.
Mało kto wie, że firma IBM brała pod uwagę zakup części firmy Atari, w celu przyspieszenia pracy nad wprowadzeniem swojego pierwszego komputera osobistego PC? Nie był to "luźny" zamiar, ponieważ powstał nawet prototyp komputera IBM bazujący na konstrukcji Atari 800 z 8-bitowym procesorem 6502! IBM czuło, że jest mocno spóźnione na rosnącym rynku komputerów osobistych... 😬
31 sierpnia 1994 roku odbyła się premiera jednej z najbardziej znanych i uznanych serii gier wszech czasów. Tego bowiem dnia zadebiutował The Need for Speed wydany pierwotnie na konsolę 3DO!
Pierwszą grą jaka została wydana kiedykolwiek na komputer osobisty PC, był Microsoft Adventure, zaprezentowany 12 sierpnia 1981 roku wraz z komputerem IBM PC 5150.
3 grudnia 1994 roku swoją japońską premierę miała pierwsza konsola Sony PlayStation. Ta piątej generacji konsola, stała się z miejsca międzynarodowym hitem, który pozwolił korporacji Sony rozpocząć swoją drogę na szczyt w branży elektronicznej rozrywki, pokonując w debiucie takie sławy jak Atari, Sega oraz Nintendo!
Pierwsza wiadomość elektroniczna (e-mail) z przestrzeni kosmicznej została wysłana w piątek, 9 sierpnia 1991 roku z promu kosmicznego Atlantis w ramach misji STS-43?
24 sierpnia 1994 złożone zostały dokumenty rejestrujące firmę 3D/fx, Inc. pioniera grafiki trójwymiarowej, znaną później pod nazwą 3dfx Interactive, Inc.
28 lipca 1981 roku, na niecały miesiąc przed premierą IBM PC, firma IBM zaprezentowała światu komputer System/23 Datamaster, który odegrał ważną rolę w powstaniu i rozwoju komputerów osobistych!
22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.
"Mój własny komputer IBM. Wyobraź to sobie."
12 sierpnia 1981 roku, na konferencji prasowej w sali balowej hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku, firma IBM zaprezentowała światu komputer osobisty IBM PC w cenie rozpoczynającej się od 1265 dolarów.
25 czerwca 1998 roku, Microsoft wydał system operacyjny Windows 98 (nazwa kodowa podczas powstawania Memphis).
W związku z wyborem procesora Intel 8086 jako "mózgu" komputera IBM PC, firma IBM wymagała dywersyfikacji dostawcy procesora dla swojego flagowego produktu. Wybór padł na firmę Advanced Micro Devices (AMD), amerykańskiego producenta chipów, który został założony przez innych pracowników Fairchild Semiconductor, 1 maja 1969r.
15 sierpnia 1998 roku odbyła się premiera komputera Apple iMac G3!
15 lipca 1983 roku w Japonii, przyszła na świat 8-bitowa konsola do gier Nintendo Family Computer tzw. Famicom HVC-001, która zrewolucjonizowała domową rozrywkę i przeniosła ją na zupełnie nowy... level!
Komputer Świat to dawniejszy dwutygodnik, który ukazał się po raz pierwszy w kioskach, 7 października 1998 roku i do dnia dzisiejszego jest dostępny na rynku! Oczywiście nie jest to całkowicie polskie pismo, lecz wywodzi się z niemieckiego Computer Bild wydawnictwa Axel Springer.
Apple Lisa to jeden z pierwszych komercyjnych komputerów osobistych, wyposażonych w wielozadaniowy system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika (GUI). W chwili swojej premiery w dniu 19 stycznia 1983 roku, Lisa kosztowała kosmiczne 9,995 tys. dolarów (równowartość 25,000 tys. dolarów w 2019 roku) i choć ostatecznie była uważana za komercyjne fiasko, to pod względem technicznym oraz zastosowanych rozwiązań była dość udaną, choć powolną konstrukcją.
15 kwietnia 1998 roku, firma Intel dokonała jednego z mocniejszych stąpnięć w branży, prezentując światu nowe procesory, oraz nową szybszą 100MHz magistralę wraz z wprowadzeniem nowego chipsetu.
29 lipca 1985 roku, po blisko 3 latach, zakończył się jeden z najbardziej absurdalnych procesów w historii elektronicznej rozrywki.
1 kwietnia 1998 roku powstało studio Troika Games (od tройка znaczącego po rosyjsku trójka/trójca).
Consumer Electronics Show - CES, to największe i najstarsze na świecie targi elektroniki konsumenckiej, które odbywają się od 1967 w Stanach Zjednoczonych. Znane są one z premier wielu przełomowych i wizjonerskich projektów.
22 maja 1998r. wydana została "nierealna" jak na owe czasy gra - Unreal, ze studia Epic MegaGames (od 1999r. Epic Games) i Digital Extremes.
Biorąc swoją nazwę od pierwotnej, napędzanej instynktem twarzy ludzkiej psychiki Freuda, kultowe studio id Software zostało założone dokładnie 1 lutego 1991 roku.
27 listopada 1998 roku korporacja Sega wydała w Japonii swoje najnowsze dziecko - konsolę Dreamcast - pierwszą konsolę telewizyjną szóstej generacji.
W dniu 8 lutego 1991 roku przyszło na świat studio Silicon & Synapse znane później jako Blizzard Entertainment, Inc.
Długie 10 lat przyszło czekać graczom na kolejną część kultowego Doom'a, bowiem 3 sierpnia 2004 roku, wrota piekieł znów otworzyły swoje podboje w grze Doom 3!
O ile premiera automatowej wersji Street Fighter'a II wydanego w Japonii przypada na 6 lutego 1991r., to tak naprawdę przełomową datą dla tego tytułu jest właśnie 8 marca 1991 roku, kiedy to miała miejsce światowa premiera "Ulicznego Wojownika II".
27 lipca 2006 roku, firma Intel zaprezentowała światu nowe procesory w mikroarchitekturze Core. Całkowicie nowa rodzina dwurdzeniowych, 64-bitowych procesorów Core 2 Duo była niejako "Katharsis" firmy Intel oraz sporym szokiem dla całej branży. Po 13 latach od premiery procesorów Pentium, Intel odszedł od tej jednej z najbardziej rozpoznawalnych serii, która za sprawą nieudanej architektury NetBurst i procesorów Pentium 4, stała się powoli marketingową (i wydajnościową) kulą u nogi.
W 1985 roku Intel wprowadził swoje mikroprocesory x86 trzeciej generacji, w postaci rodziny 80386. AMD w 1976 roku zawarło umowę o wzajemnych licencjach z Intelem, która została przedłużona w 1982 r., ale została ostatecznie rozwiązana w 1987r. Umowa Intela z AMD dotyczyła bycia drugim dostawcą procesorów zgodnych z x86 (8086, 80186 i 80286) i była pokłosiem umowy tego pierwszego z IBM na dysponowanie alternatywnym źródłem dostaw zgodnych procesorów dla komputerów IBM PC.
19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)
11 czerwca 1991 roku w Nowym Jorku, na pokładzie wielopiętrowego jachtu "New Yorker" przemianowanego tymczasowo na "DOS boat", odbyła się huczna prezentacja najnowszego dyskowego systemu operacyjnego Microsoft DOS 5 - w skrócie MS-DOS 5 🎉