Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o MMGiK, ale baliście się zapytać.

Po trzech i pół roku od rozpoczęcia projektu, w dniu 2 września 2023r., po ponad roku przygotowań, Milanowskie Muzeum Gier i Komputerów zaistniało w swojej siedzibie przy ul. Dworcowej 2/12.

Jako, że projekt nie jest komercyjnym miejscem, przyjmujemy gości według następujących kryteriów:

  • W dni robocze grupy zorganizowane (głównie wycieczki szkolne) od 6 do 15 osób po uprzednim kontakcie i w ustalonym terminie,
  • W soboty we wcześniej ogłoszonych porach 9 - 12, bądź 17 - 20,
  • W wyjątkowych sytuacjach po uprzednim kontakcie.

Pomysł na stworzenie muzeum zrodził się na przełomie lutego i marca 2020r. Forma projektu była najwłaściwsza dla nowo budowanego tworu, który powstawał niemal zupełnie od zera. Pomimo ustanowienia naszej placówki, muzeum nadal jest projektem, a przed nami znajduje się dużo pracy.

Od samego początku naszego istnienia stawiamy na jakość przekazywanych treści. Staramy się wnieść wartość dodaną do retro muzealnictwa. Nasz projekt:

  • Dzieli się wiedzą oraz pasją z zakresu gier i komputerów, krzewiąc wiedzę historyczną z tego zakresu,
  • Gromadzi eksponaty oraz je kataloguje,
  • Odnawia, naprawia i uruchamia stare komputery. Zgodnie z naszym motto "MMGiK ratuje od zapomnienia i utylizacji stare komputery"! Tego się trzymamy, ratując ile można ze złotego okresu branży informatycznej lat 80-tych i 90-tych.

Zgodnie z Ustawą z dnia 21 listopada 1996r. o muzeach (Dz.U. 1997 Nr 5 poz. 24), MMGiK już teraz spełnia wyjątkowo dużo stawianych celów!

Art. 1. Muzeum jest jednostką organizacyjną nienastawioną na osiąganie zysku, której celem jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, informowanie o wartościach i treściach gromadzonych zbiorów, upowszechnianie podstawowych wartości historii, nauki i kultury polskiej oraz światowej, kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej oraz umożliwianie korzystania ze zgromadzonych zbiorów.

Art. 2. Muzeum realizuje cele określone w art. 1, w szczególności przez:

  1. gromadzenie zabytków w statutowo określonym zakresie;
  2. katalogowanie i naukowe opracowywanie zgromadzonych zbiorów;
  3. przechowywanie gromadzonych zabytków, w warunkach zapewniających im właściwy stan zachowania i bezpieczeństwo, oraz magazynowanie ich w sposób dostępny do celów naukowych;
  4. zabezpieczanie i konserwację zbiorów oraz, w miarę możliwości, zabezpieczanie zabytków archeologicznych nieruchomych oraz innych nieruchomych obiektów kultury materialnej i przyrody;
  5. urządzanie wystaw stałych i czasowych;
  6. organizowanie badań i ekspedycji naukowych, w tym archeologicznych;
  7. prowadzenie działalności edukacyjnej
    a) popieranie i prowadzenie działalności artystycznej i upowszechniającej kulturę;
  8. udostępnianie zbiorów do celów edukacyjnych i naukowych;
  9. zapewnianie właściwych warunków zwiedzania oraz korzystania ze zbiorów i zgromadzonych informacji;
  10. prowadzenie działalności wydawniczej.

Oczywiście i będziemy z tego powodu niezmiernie wdzięczni! W naszej rosnącej kolekcji znajdują się nie tylko komputery i gry, lecz również bogata bibliografia, czy urządzenia elektroniczne z lat 80 i 90-tych. w tym m.in. telefony komórkowe, odtwarzacze audio, wideo VHS, MP3, palmtopy, kalkulatory, telewizory kineskopowe. Każdy sprzęt jest starannie odnawiany i prezentowany, oraz co najwazniejsze - działa i jest dostępny dla wszystkich naszych gości - dzieci, młodzieży i dorosłych. Nasze eksponaty uczą, bawią i przywracają najlepsze wspomnienia

Pomoc jest zawsze mile widziana!

Polub od czasu do czasu nasze wpisy, udostępnij nasze wysokiej jakości oraz unikalne treści znajdujące się w działach Kalendarium, "Czy wiesz że...", Eksponaty (naprawdę się staramy!), informuj o możliwości przekazania/pozyskania eksponatów informatycznych - pracujesz na uczelni, w instytucie, w firmie szykującej sprzęt do utylizacji? Być może uda się uratować z tego jakieś niepowtarzalne eksponaty!

Jeśli tylko Twoje możliwości finansowe pozwalają możesz wesprzeć projekt w jego działaniach dokonując cyklicznej wpłaty na naszym profilu Patronite pod adresem patronite.pl/mmgik. Przykładowo wpłacając 15zł, MMGiK otrzyma 5zł miesięcznie przez okres 3 miesięcy. Nawet tak drobna, lecz regularna opłata jest na wagę złota! Dziękujemy!

Uruchomiona została również Zrzutka.pl dla projektu MMGiK, gdzie wpłacać można cegiełki bez konieczności rejestrowania się - również anonimowo.

Ponadto od 18 sierpnia 2021 roku, MMGiK stał się Partnerem, polskiej platformy cyfrowej dystrybucji gier komputerowych - GOG.com. Przechodząc na stronę GOG z naszych linków umieszczonych na naszej stronie i dokonując zakupów gier na siebie, dokładasz swoją cegiełkę w rozwój projektu MMGiK.

Kupując gry w GOG.com wspierasz rozwój MMGiK

Milanowskie Muzeum Gier i Komputerów rozwijane jest również pod patronatem Fundacji Return. Przekazując jej środki na cele statutowe, nie tylko możesz je odliczyć od podatku, lecz również wspierasz nasz rozwój.

W pierwszej kolejności na utrzymanie lokalu. Nasz projekt ponosi regularne koszty wynajmu powierzchni oraz oczywiście koszty mediów.

Każda nadwyżka środków ponad założony cel, przeznaczona będzie z kolei na dalsze działania MMGiK - głównie na zakup niezbędnego wyposażenia lokalu, narzędzi, części i podzespołów dla skompletowania, serwisowania i uruchamiania eksponatów. Zachęcamy do śledzenia naszych publikacji na Facebook'u. gdzie widać jak się realizujemy!

Tak. Jesteśmy gotowi aby współorganizować wydarzenia kulturalne, festyny, imprezy integracyjne w bliskim regionie Powiatu Grodziskiego lub na terenie Warszawy. Zdobywane z wydarzenia na wydarzenie doświadczenie procentuje, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić wsparcie dla lokalnych wydarzeń, organizować prelekcje, pokazy, interaktywne wystawy dla każdej grupy wiekowej. Zapewnimy miłe chwile dla każdego!

Zapraszamy seredcznie do Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. domy, ośrodki i centra kultury, agencje eventowe, galerie handlowe.

Ostatnia aktualizacja: 11 września 2023r.

Komentarze do artykułu