Powstanie: 15 stycznia 1968

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Ralph Baer składa pierwszy wniosek o patent na swój wynalazek "telewizyjnego systemu gier wideo"
© Ralph Baer

15 stycznia 1968 wynalazca, amerykanin niemieckiego pochodzenia Ralph Baer, składa pierwszy wniosek o patent na swój wynalazek "telewizyjnego systemu gier wideo", który wstępnie opracował 1 września 1966 roku na... przystanku autobusowym w oczekiwaniu na swojego przyjaciela.

W rezultacie tego oczekiwania określonego przez Baera jako "momentu eureki", powstał czterostronicowy zarys "pudełka z grą", które pozwoliłby uczestniczyć równocześnie dwóm osobom w grach planszowych, akcji, sportowych i innych na każdym dostępnym telewizorze. Jak zapewne się domyślacie była to iskra, która dała podwaliny całemu ogromnemu przemysłowi gier wideo!

W marcu 1971r. Baer wraz ze swoim pracodawcą, Sanders Associates, złożyli wniosek o pierwszy patent na grę wideo tzw. "Brown Box", który zrobił niemałą furorę na egzaminatorach patentowych! 27 stycznia 1972 roku Magnavox nabywając licencję na urządzenie Baera, kieruje Oddysey do produkcji masowej, a wkrótce potem bo w sierpniu 1972 następuje jej amerykańska premiera - pierwszej na świecie konsoli do gier Magnavox Odyssey, przy której tworzeniu Baer również aktywnie uczestniczył, a dodatkowo wspierał w sporach patentowych m.in. z Atari (ping pong vs Pong). Warto dodać w tym miejscu, że Baer jest również wynalazcą pierwszego akcesorium do konsoli do gier, którym był tzw. "light gun" dla konsoli Odyssey. Tak dokładnie tego samego typu light gun - pistolet jaki znamy z Duck Hunt na Pegasusa! 😀

W latach 2004-2006 Baer wyprodukował samodzielnie całą linię funkcjonalnych replik eksperymentalnych modeli gier wideo zbudowanych w latach 60-tych i przekazał je do Muzeum Ruchomego Obrazu w Astorii w stanie Nowy Jork. Z kolei w 2005 roku przekazał wszystkie oryginalne jednostki do Smithsonian Institution wraz z ponad 500 stronami powiązanych danych i dokumentacji. Sam Baer był wielokrotnie nagradzany jako pionier w dziedzinie gier wideo, w tym m.in. w dniu 13 lutego 2006r. Baer został odznaczony Narodowym Medalem Technologii z rąk prezydenta George'a W. Busha na cześć jego "przełomowego i pionierskiego tworzenia, rozwoju i komercjalizacji interaktywnych gier wideo". Z kolei w dniu 1 kwietnia 2010r. Baer dołączył do "National Inventors Hall of Fame".

Ralph Baer zmarł w 2014 roku w wieku 92 lat.

Warto to pamiętać! 💕
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu