Powstanie: 15 stycznia 1968

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Ralph Baer składa pierwszy wniosek o patent na swój wynalazek "telewizyjnego systemu gier wideo"
© Ralph Baer

15 stycznia 1968 wynalazca, amerykanin niemieckiego pochodzenia Ralph Baer, składa pierwszy wniosek o patent na swój wynalazek "telewizyjnego systemu gier wideo", który wstępnie opracował 1 września 1966 roku na... przystanku autobusowym w oczekiwaniu na swojego przyjaciela.

W rezultacie tego oczekiwania określonego przez Baer'a jako "momentu eureki", powstał czterostronicowy zarys "pudełka z grą", które pozwoliłby uczestniczyć równocześnie dwóm osobom w grach planszowych, akcji, sportowych i innych na każdym dostępnym telewizorze. Jak zapewne się domyślacie była to iskra, która dała podwaliny całemu ogromnemu przemysłowi gier wideo!

W marcu 1971r. Baer wraz ze swoim pracodawcą, Sanders Associates, złożyli wniosek o pierwszy patent na grę wideo tzw. "Brown Box", który zrobił niemałą furorę na egzaminatorach patentowych! 27 stycznia 1972 roku Magnavox nabywając licencję na urządzenie Baer'a, kieruje Oddysey do produkcji masowej, a wkrótce potem bo w sierpniu 1972 następuje jej amerykańska premiera - pierwszej na świecie konsoli do gier Magnavox Odyssey, przy której tworzeniu Baer również aktywnie uczestniczył, a dodatkowo wspierał w sporach patentowych m.in. z Atari (ping pong vs Pong). Warto dodać w tym miejscu, że Baer jest również wynalazcą pierwszego akcesorium do konsoli do gier, którym był tzw. "light gun" dla konsoli Odyssey. Tak dokładnie tego samego typu light gun - pistolet jaki znamy z Duck Hunt na Pegasusa! 😀

W latach 2004-2006 Baer wyprodukował samodzielnie całą linię funkcjonalnych replik eksperymentalnych modeli gier wideo zbudowanych w latach 60-tych i przekazał je do Muzeum Ruchomego Obrazu w Astorii w stanie Nowy Jork. Z kolei w 2005 roku przekazał wszystkie oryginalne jednostki do Smithsonian Institution wraz z ponad 500 stronami powiązanych danych i dokumentacji. Sam Baer był wielokrotnie nagradzany jako pionier w dziedzinie gier wideo, w tym m.in. w dniu 13 lutego 2006r. Baer został odznaczony Narodowym Medalem Technologii z rąk prezydenta George'a W. Busha na cześć jego "przełomowego i pionierskiego tworzenia, rozwoju i komercjalizacji interaktywnych gier wideo". Z kolei w dniu 1 kwietnia 2010r. Baer dołączył do "National Inventors Hall of Fame".

Ralph Baer zmarł w 2014 roku w wieku 92 lat.

Warto to pamiętać! 💕
Pozostałe artykuły

Premiera konsoli Sega Dreamcast

Premiera: 27 listopada 1998r.
Producent: Sega

27 listopada 1998 roku korporacja Sega wydała w Japonii swoje najnowsze dziecko - konsolę Dreamcast - pierwszą konsolę telewizyjną szóstej generacji.

Czytaj więcej...
 

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w ofercie Telekomunikacji Polskiej

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały i względnie przystępny dostęp do internetu w ofercie narodowego dostawcy telekomunikacyjnego pojawił się 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.
Producent: Atari

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu