Premiera: 4 stycznia 1972
Producent: Hewlett-Packard
 
Premiera pierwszego kieszonkowego kalkulatora naukowego HP-35
© Hewlett-Packard

4 stycznia 1972* to ważna data dla firmy Hewlett-Packard. Tego bowiem dnia zaprezentowany został HP-35 - pierwszy na świecie kieszonkowy kalkulator naukowy, zdolny do obliczeń trygonometrycznych oraz wykładniczych. Był on też pierwszym produktem HP wykorzystującym układy scalone i diody LED opracowane bezpośrednio w firmie.

W tamtym czasie suwaki logarytmiczne były jedynymi praktycznymi przenośnymi urządzeniami do wykonywania funkcji trygonometrycznych i wykładniczych, ponieważ istniejące kalkulatory kieszonkowe mogły wykonywać tylko dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Podobnie jak pierwszy kalkulator naukowy HP, stacjonarny 9100A, wykorzystywał odwrotną notację polską (RPN) jako sposób zapisu wyrażeń arytmetycznych. Odwrotna notacja polska została opracowana przez australijskiego naukowca Charlesa Hamblina jako "odwrócenie" beznawiasowej notacji polskiej Jana Łukasiewicza na potrzeby zastosowań informatycznych.

HP-35 dysponował algorytmami numerycznymi, które przekraczały precyzję większości komputerów mainframe w tamtym czasie. Podczas opracowywania Dave Cochran, który był odpowiedzialny za algorytmy, próbował użyć mainframe'u Burroughs B5500 do sprawdzenia wyników HP-35, ale zamiast tego wykrył zbyt małą precyzję w tym pierwszym... 😂 Komputery mainframe IBM również się nie sprawdzały. Wymusiło to czasochłonne ręczne porównywanie wyników z tabelami matematycznymi. Przez ten proces przeszło jednak kilka błędów. Na przykład: 2,02 ln ex daje 2 zamiast 2,02. Kiedy wykryto błąd, HP sprzedał już 25 000 sztuk, lecz zaoferował ich wymianę. Szacuje się, że zwrócono jednak mniej niż jedną czwartą jednostek.

Liczba "35" w nazwie kalkulatora pochodzi bezpośrednio od liczby dostępnych klawiszy. Szczególną cechą świadczącą o wysokiej jakości kalkulatora były podwójnie wtryskiwane klawisze, które zapewniają o wiele lepsza trwałość niż nadruki na powierzchni, mogące się z czasem zetrzeć. Również umiejscowienie oraz kolorystyka przycisków uszeregowanych w blokach funkcyjnych nie są dziełem przypadku - zostały one zaprojektowane z poszanowaniem technik UI/UX! Na piętnastocyfrowym wyświetlaczu LED można było wyświetlić dziesięciocyfrową mantysę wraz z jej znakiem i przecinkiem dziesiętnym oraz dwucyfrowym wykładnikiem i znakiem. HP-35 był również pierwszym kalkulatorem kieszonkowym z zakresem liczbowym obejmującym 200 dekad (dokładniej 199, ±10±99). Mobilność kalkulatora zapewniała z kolei wymienna bateria niklowo-kadmowa. W chwili pojawienia się na rynku kosztował astronomiczne 395 dolarów, które były równowartością ok 2000 dolarów w 2019 roku. Jego aktualna cena rynkowa waha się w okolicach 300 dolarów - a zatem są nadal egzemplarze, które nadal działają pomimo blisko 50 lat na krzemowym karku!

Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników, IEEE - organizacja typu non-profit skupiająca osoby zawodowo związane z elektrycznością i elektroniką, określiła w 2009 roku HP-35 mianem kamienia milowego w rozwoju elektroniki użytkowej. HP-35 był technicznym, funkcjonalnym majstersztykiem, słynącym z jakości wykonania oraz designu. Jednym z testów, które przeprowadził współzałożyciel HP, Dave Packard, było przerzucenie go przez swoje biuro i sprawdzenie, czy nadal działa. Działał! Firma HP w 2007 roku, zaprezentowała kalkulator naukowy HP 35s, stylizowany na model HP-35 dla uczczenia jego... 35 rocznicy! 💕

Warto dodać, że HP-35 był pierwszym kalkulatorem, który poleciał w kosmos i jako jedyny był wykorzystywany na pierwszej amerykańskiej stacji kosmicznej Skylab między majem 1973 a lutym 1974r.

* źródła nie są spójne w dokładnej dacie. Podawana jest też data 1 stycznia 1972 roku.

Komentarze do artykułu