Premiera: 28 lipca 1981
Producent: IBM
 
IBM System/23 Datamaster
© IBM / Materiały prasowe

28 lipca 1981 roku, na niecały miesiąc przed premierą IBM PC, firma IBM zaprezentowała światu komputer System/23 Datamaster, który odegrał ważną rolę w powstaniu i rozwoju komputerów osobistych!

Intencją IBM przy tworzeniu Datamaster'a było stworzenie komputera typu "wszystko w jednym", który nie wymagałby dużej wiedzy specjalistycznej do jego obsługi, a do tego umożliwiałby przetwarzanie tekstu i danych dla małych i średnich firm.

IBM Datamaster składał się z ekranu, klawiatury i dwóch 8 calowych napędów dyskietek. Wyposażony był we wbudowany system BASIC, 4.77 MHz procesor Intel 8085 oraz 256 kB pamięci RAM. Dostępne oprogramowanie to Business Management Accounting oraz Word Processing, które w połączeniu z drukarką zapewniały znaczące przyspieszenie operacji. Koszt IBM System/23 Datamaster wynosił ówcześnie 9830 dolarów (równowartość blisko $25,500 w 2020 roku) - co czyniło go i tak najtańszym systemem komputerowym dla małych firm, który IBM porównywał z ceną służbowego auta 😅

Co ciekawe, to właśnie zaznajomienie się inżynierów IBM z procesorem firmy Intel w trakcie projektu Datamaster, przyczyniło się do wyboru procesora Intel 8088 w projekcie IBM Personal Computer! Z kolei wiele komponentów z Datamaster'a zostało ponownie wykorzystanych w późniejszym IBM PC, a magistrala rozszerzeń, znana później jako magistrala ISA, była oparta na magistrali we/wy systemu Datamaster. Klawiatura Model F Datamaster'a z układem w stylu IBM 5250 została również ponownie użyta w komputerze PC, aczkolwiek z interfejsem szeregowym (zamiast równoległego używanego w Datamaster) i nową zewnętrzną obudową 🤗

Reklama telewizyjna komputera IBM System/23 Datamaster
Pozostałe artykuły

Intel oraz AMD podpisują wstępną umowę o wymianie technologii dotyczącej mikroprocesorów

Data wydarzenia: 12 października 1981

W związku z wyborem procesora Intel 8086 jako "mózgu" komputera IBM PC, firma IBM wymagała dywersyfikacji dostawcy procesora dla swojego flagowego produktu. Wybór padł na firmę Advanced Micro Devices (AMD), amerykańskiego producenta chipów, który został założony przez innych pracowników Fairchild Semiconductor, 1 maja 1969r.

Czytaj więcej...
 

Premiera Shadow Warrior (PC)

Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Czytaj więcej...
 

Premiera Battlefield 1942 (PC)

Studio: Electronic Arts
Premiera: 10 września 2002

10 września 2002 roku, przyszedł na świat Battlefield 1942, zapoczątkowując jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii gier komputerowych oraz wytyczając nowe ścieżki dla strzelanek pierwszoosobowych FPS.

Czytaj więcej...
 

Premiera komputera Compaq Deskpro 386

Data wydarzenia: 9 września 1986
Producent: Compaq

9 września 1986 roku, branżę IT zelektryzowała premiera pierwszego komputera bazującego na przełomowym 32-bitowym procesorze Intel 80386. Nie było by w tym nic elektryzującego gdyby nie fakt, że nie dokonała tego firma IBM, a Compaq wraz z modelem Compaq Deskpro 386.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu