Premiera: 24 stycznia 1984
Producent: Apple Computer Inc.
 
Premiera komputera Apple Macintosh
© Apple Inc.

24 stycznia 1984 roku przyszedł na świat Macintosh firmy Apple Computer Inc., pierwszy, przyjazny komputer dla mas, wyposażony w graficzny interfejs użytkownika, wbudowany monitor oraz dołączaną mysz i klawiaturę.

Projekt Macintosh rozpoczęty został w 1979 roku, powstając niemal równolegle z projektem komputera Apple Lisa, dzieląc z nim cześć rozwiązań. Jednak współdzielenie procesora Motorola 68000, graficznego interfejsu i systemu operacyjnego oraz monolitycznej konstrukcji "All in One" to wszystko co je łączyło.

Macintosh'a wyposażono w 128k pamięci operacyjnej RAM (10x mniej niż Lisa), lecz procesor taktowany był szybkością 8MHz czyli 3MHz wyższą niż Lisa. Komputer wyposażono w 3.5 calową stację dyskietek o pojemności 400kB. Za obraz odpowiedzialny był czarno-biały 9 calowy wyświetlacz kineskopowy. Wszystko zamknięte zostało w prostej do bólu, beżowej obudowie z uchwytem, pozwalającym zabrać Macintosh'a niemal wszędzie 🙂

Macintosh zmienił podejście patrzenia na komputer, który miał po prostu działać dla użytkownika, pozwalając mu wydobyć swoją kreatywność. Zamiast patrzeć w czarny obraz, użytkownicy MacOS 1.0 od razu mogli rozpocząć pracę dzięki dostarczonemu oprogramowaniu MacWrite and MacPaint. A to wszystko za 1/4 ceny Apple Lisa! To był strzał w dziesiątkę i przysłowiowy "gwóźdź do trumny" Lisy... Choć niepozbawiony wad, Macintosh dojrzewał, zapoczątkowując nową drogę w dziejach firmy Apple, wyznaczając nowe standardy w kolejnych latach.

Komentarze do artykułu