Premiera: 24 stycznia 1984
Producent: Apple Computer Inc.

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera komputera Apple Macintosh
© Apple Inc.

24 stycznia 1984 roku we Flint Center, należącym do szkoły wyższej DeAnza College w Cupertino, Steve Jobs zaprezentował światu komputer Macintosh firmy Apple Computer Inc., pierwszy prawdziwie przyjazny komputer dla mas, wyposażony w system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika, wbudowanym wysokiej rozdzielczości monitorem oraz dołączaną myszą i klawiaturą.

Projekt Macintosh zapoczątkowany został w 1979 roku pod kierownictwem Jefa Raskina, specjalisty od interfejsów człowiek maszyna, który również dał jemu nazwę od swojej ulubionej odmiany jabłek McIntosh. Apple Macintosh powstawał niemal równolegle z projektem komputera Apple Lisa, dzieląc z nim cześć rozwiązań. Jednak 32-bitowy procesor Motorola 68000, graficzny interfejs i system operacyjny oraz monolityczna konstrukcja "All in One", to wszystko co je łączyło.

Macintosha wyposażono w 128k pamięci operacyjnej RAM (10x mniej niż Lisa), lecz procesor taktowany był już szybkością 8MHz czyli o 3MHz wyższą niż Lisa. Komputer wyposażono w 3.5 calową stację dyskietek o pojemności 400kB firmy Sony. Za obraz odpowiedzialny był z kolei wysokiej jakości czarno-biały, 9 calowy monitor kineskopowy mogący wyświetlić wysoką ówcześnie rozdzielczość 512 x 342 pikseli, dając w połączeniu z graficznym interfejsem oraz myszą niesamowite możliwości dla pracy i kreatywnego tworzenia. Wszystko zamknięte zostało w prostej do bólu, beżowej obudowie z uchwytem, pozwalającym zabrać Macintosha niemal wszędzie.

Reklama telewizyjna Apple Macintosh (1984)

Kultowa reklama telewizyjna "1984", wyreżyserowana przez samego Ridleya Scotta, a wyemitowana po raz pierwszy 31 grudnia 1983r.

"On January 24th, Apple Computer will introduce Macintosh. And you'll see why 1984 won't be like 1984." © Apple Inc.

Premiera komputera Apple Macintosh (1984)

Macintosh zmienił podejście patrzenia na komputer, który miał po prostu działać dla użytkownika, pozwalając mu wydobyć swoją kreatywność. Zamiast patrzeć w czarny obraz, użytkownicy MacOS 1.0 od razu mogli rozpocząć pracę dzięki dostarczonemu oprogramowaniu MacWrite and MacPaint. A to wszystko za 1/4 ceny komputera Apple Lisa! To był strzał w dziesiątkę i przysłowiowy "gwóźdź do trumny" Lisy... Choć niepozbawiony wad (mało pamięci - możliwej aczkolwiek do rozszerzenia do 512kB za słoną dopłatą, pojedynczy napęd dyskietek i brak dysku twardego, zamknięta architektura, niska dostępność oprogramowania), Macintosh dojrzewał, zapoczątkowując nową erę w dziejach firmy Apple, wyznaczając nowe standardy w komputerach firmy w kolejnych latach.

Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu