Premiera: 12 października 1988

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera komputera NeXT Computer (NeXTcube) oraz systemu operacyjnego NeXTStep
© Apple Inc. / Materiały prasowe

12 października 1988 roku, nieco ponad 3 lata po rezygnacji z Apple i założeniu własnej firmy, Steve Jobs zaprezentował światu kolejny rewolucyjny i wizjonerski komputer oraz system operacyjny.

NeXT Computer był w 1988 roku niczym Monolit z Odysei Kosmicznej. Czarna obudowa w kształcie sześcianu (The Cube), bazująca na konstrukcji z odlewanego ciśnieniowo magnezu, skrywała procesor Motorola 68030, koprocesor zmiennoprzecinkowy Motorola 68882 o taktowaniu 25 MHz oraz DSP Motorola 56001, 8MB rozszerzalnej pamięci RAM i rewolucyjny w swoim czasie 256MB dysk magnetooptyczny dla przechowywania danych i systemu operacyjnego, stworzony przez firmę Canon.

Zestaw uzupełniał równie wizjonerski 17" calowy kineskopowy, monochromatyczny monitor NeXT MegaPixel Display, którego unikalną funkcją było dostarczenie mocy zasilania, oraz sygnałów audio, wideo oraz interfejsu dla myszki i klawiatury w jednym kablu podłączonym do jednostki centralnej. Dodatkowo integrował głośnik oraz mikrofon. Stacja robocza pracowała pod kontrolą NeXTStep - zorientowanego obiektowo, wielozadaniowego systemu operacyjnego opartego na jądrze Mach i BSD pochodzącym z systemu UNIX. Jednym słowem WOW! Ostatnia wersja 3.3 systemu NeXTStep obsługiwała również systemy oparte na procesorach Intel x86, Sun SPARC i HP Pa-RISC.

Stacja NeXT oraz jego system stanowiły znakomitą platformę programistyczną dla zaawansowanych użytkowników. Zaawansowana była też cena wynosząca w chwili premiery aż 6500$ (w przeliczeniu wartości 20000$ w 2020r), która nie pozwalała na osiągnięcie pełnego sukcesu komercyjnego. Stacje NeXT Computer (przemianowane nieco później na NeXTcube) były stosowane na uniwersytetach, instytutach badawczych czy rządowych.

Komputer NeXT i jego zorientowane obiektowo narzędzia programistyczne i biblioteki zostały wykorzystane przez Tima Berners-Lee i Roberta Cailliau w CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) do opracowania pierwszego na świecie serwera WWW (CERN httpd) i przeglądarki internetowej (WorldWideWeb), a takie gry jak Doom, Doom II czy Quake zostały opracowane przez id Software na systemie operacyjnym NeXTStep zainstalowanym na komputerze klasy x86!

Ostatecznie w 1996 roku Steve Jobs powrócił do Apple Inc., które to przejęło całą firmę Next, przyczyniając się do rozwoju systemu operacyjnego Mac OS X i dalej iOS, watchOS, tvOS oraz całej gamy urządzeń Apple w tym m.in. iMac.

Powiedzieć wizjoner to mało... 💕

Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu