Premiera: 12 października 1988

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera komputera NeXT Computer (NeXTcube) oraz systemu operacyjnego NeXTStep
© Apple Inc. / Materiały prasowe

12 października 1988 roku, nieco ponad 3 lata po rezygnacji z Apple i założeniu własnej firmy, Steve Jobs zaprezentował światu kolejny rewolucyjny i wizjonerski komputer oraz system operacyjny.

NeXT Computer był w 1988 roku niczym Monolit z Odysei Kosmicznej. Czarna obudowa w kształcie sześcianu (The Cube), bazująca na konstrukcji z odlewanego ciśnieniowo magnezu, skrywała procesor Motorola 68030, koprocesor zmiennoprzecinkowy Motorola 68882 o taktowaniu 25 MHz oraz DSP Motorola 56001, 8MB rozszerzalnej pamięci RAM i rewolucyjny w swoim czasie 256MB dysk magnetooptyczny dla przechowywania danych i systemu operacyjnego, stworzony przez firmę Canon.

Zestaw uzupełniał równie wizjonerski 17" calowy kineskopowy, monochromatyczny monitor NeXT MegaPixel Display, którego unikalną funkcją było dostarczenie mocy zasilania, oraz sygnałów audio, wideo oraz interfejsu dla myszki i klawiatury w jednym kablu podłączonym do jednostki centralnej. Dodatkowo integrował głośnik oraz mikrofon. Stacja robocza pracowała pod kontrolą NeXTStep - zorientowanego obiektowo, wielozadaniowego systemu operacyjnego opartego na jądrze Mach i BSD pochodzącym z systemu UNIX. Jednym słowem WOW! Ostatnia wersja 3.3 systemu NeXTStep obsługiwała również systemy oparte na procesorach Intel x86, Sun SPARC i HP Pa-RISC.

Stacja NeXT oraz jego system stanowiły znakomitą platformę programistyczną dla zaawansowanych użytkowników. Zaawansowana była też cena wynosząca w chwili premiery aż 6500$ (w przeliczeniu wartości 20000$ w 2020r), która nie pozwalała na osiągnięcie pełnego sukcesu komercyjnego. Stacje NeXT Computer (przemianowane nieco później na NeXTcube) były stosowane na uniwersytetach, instytutach badawczych czy rządowych.

Komputer NeXT i jego zorientowane obiektowo narzędzia programistyczne i biblioteki zostały wykorzystane przez Tima Berners-Lee i Roberta Cailliau w CERN (Europejska Organizacja Badań Jądrowych) do opracowania pierwszego na świecie serwera WWW (CERN httpd) i przeglądarki internetowej (WorldWideWeb), a takie gry jak Doom, Doom II czy Quake zostały opracowane przez id Software na systemie operacyjnym NeXTStep zainstalowanym na komputerze klasy x86!

Ostatecznie w 1997 roku Steve Jobs powrócił do Apple Inc., które to przejęło całą firmę NeXT, przyczyniając się do rozwoju systemu operacyjnego Mac OS X i dalej iOS, watchOS, tvOS oraz całej gamy urządzeń Apple w tym m.in. iMac.

Powiedzieć wizjoner to mało... 💕

Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu