Premiera: 8 marca 1991
Producent: Capcom
 
Światowa premiera Street Fighter II: The World Warrior
© Capcom

O ile premiera automatowej wersji Street Fighter'a II wydanego w Japonii przypada na 6 lutego 1991r., to tak naprawdę przełomową datą dla tego tytułu jest właśnie 8 marca 1991 roku, kiedy to miała miejsce światowa premiera "Ulicznego Wojownika II".

Street Fighter II: The World Warrior to jedna z najlepszych gier wideo wszech czasów, a w szczególności najważniejsza i najbardziej wpływowa bijatyka, jaką kiedykolwiek stworzono, mająca kluczowy wpływ na spopularyzowanie gatunku w latach 90. oraz będąca inspiracją dla innych tytułów takich jak chociażby Mortal Kombat.

Jedna z najlepszych oraz jedna z najbardziej dochodowych gier - bowiem Street Fighter II, sprzedał się w milionach kopii na wszystkie najważniejsze i liczące się platformy komputerów i konsol w tym Amigę, Atari, Nintendo SNES/Game Boy, PC, przynosząc miliardowe zyski. Same kartridże gier serii Street Fighter II dla konsoli SNES, sprzedały się w ilości ponad 12 milionów egzemplarzy z czego World Warrior'a w ponad 6 milionów 🔥🔥🔥

SF II jest też uważany za najlepszy sequel (kontynuacja) gry w historii, a przez wielu traktowany jako jedyny i właściwy początek serii. Pod wpływem niebywałej popularności już w 1994 roku studio Universal Pictures zaprezentowało ekranizację Ulicznego Wojownika obsadzając Jean-Claude Van Damme'a w roli głównej. Ale co spowodowało taki niebywały sukces? Konkurencyjny, rundowy system walki 1 na 1 (przeciwko komputerowi lub innemu graczowi), poprawiona, wielokolorowa rysowana grafika, animacja i dźwięk to podstawa jeśli mówimy o kontynuacji gry z 1987 roku. Dodano do tego więcej zróżnicowanych i grywalnych postaci bowiem do dwóch znanych wcześniej Ryu i Ken'a, dostaliśmy dostaliśmy dodatkowych 6 (+4 kontrolowanych wyłącznie przez komputer), nowe ciosy specjalne i ciągi niemożliwych do blokowania uderzeń zwane "combosami", które... były tak naprawdę stworzone przypadkowo i odkryte przez zapalonych graczy, podczas opanowywania zasad panujących w grze. W późniejszych edycjach serii, system Combo został już naturalnie zaadaptowany wprowadzając urozmaicenie do walk.

Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu