Studio: id Software
Premiera: 5 maja 1992
 
Premiera Wolfenstein 3-D
© ZeniMax Media/id Software

5 maja 1992r. świat ujrzał grę, która jak się później okazało, stała się synonimem gatunku tzw. FPS - First-Person Shooter'ów, czyli strzelanek pierwszoosobowych.

Małe ówcześnie studio id Software (jako grupka programistów zwących się "Ideas from the Deep" wywodzących się ze studia Softdisk), postanowiło wskrzesić historię znaną jeszcze z początku lat 80-tych (Castle Wolfenstein) i okrasić ją o "kapkę brutalności". W ten sposób zrodził się wizjonerski "Wolfenstein 3-D".

Gra dla nas Polaków jest również z pewnych względów wyjątkowa, ponieważ w historię ucieczki z hitlerowskiej twierdzy, uwikłany jest amerykański żołnierz polskiego pochodzenia - William Joseph „B.J.” Blazkowicz. Nasz komandos mając do dyspozycji Mausera oraz kilka sztuk amunicji przemierza bezkresne labirynty korytarzy twierdzy Wolfenstein, pokonując kolejnych przeciwników, zbierając potrzebne wyposażenie, ładując swój pasek życia gorącymi posiłkami czy odkrywając ukryte skarby, znajdowane za tajemnymi przejściami. Celem gry jest pokonanie tzw. Boss'a, najsilniejszego i najlepiej uzbrojonego przeciwnika, znajdującego się na końcu każdego poziomu. Co zaskakujące ostatecznym super bossem nie jest znany wszystkim nazistowski "malarz pokojowy"...

Wyjątkowość tytułu wynika w dużej mierze z umieszczenia gracza w planie gry - w pierwszej osobie, oraz zastosowania pseudo-trójwymiarowej grafiki. Pseudo ponieważ o ile sam plan gry był trójwymiarowy (pole gry bazowało na jednej płaskiej płaszczyźnie, nie było schodów i możliwości zejścia/wejścia wyżej), to wszelkie postacie i przedmioty znajdujące się na nim były płaskimi bitmapami zwróconymi do gracza zawsze swoim frontem, ew. tyłem (niemożliwe było obejście przeciwnika dookoła). Nie przeszkodziło to 28 lat temu zrobić niemałe wrażenie, pozwalając Wolfenstein 3-D z miejsca stać się hitem, studiu id Software wypłynąć na głębokie wody branży, a jej twórcom John'owi Carmack'owi oraz John'owi Romero stać się wizjonerami oraz ikonami branży.

Wolfenstein 3-D nadal ma swoich wiernych fanów, którzy tworzą kolejne modyfikacje i przenoszą ją na przeróżne platformy. Jedną z najbardziej spektakularnych jest fanowska wersja na... Commodore 64, która prezentuje się wręcz niesamowicie! Warto przypomnieć, że do uruchomienia pierwotnej wersji Wolfenstein 3-D potrzeba było procesora 286, 528k pamięci konwencjonalnej oraz 3MB pojemności dysku... co przy możliwościach C64 czyni ten "port" jeszcze bardziej niesamowitym!

O niesłabnącej popularności Wolfenstein'a 3-D świadczy również wpadka telewizyjna jaka miała miejsce dwa lata temu na antenie TVP Info, kiedy podczas wywiadu na żywo przez przypadek w tle studia pojawia się gameplay z gry. "Glitch" ten natychmiast został wychwycony przez użytkowników komentujących wywiad na żywo.

Największą ciekawostką jest to, że dopiero w 2018 roku, gra mogła oficjalnie zaistnieć na niemieckim rynku w związku ze zdjęciem obostrzeń słynnego paragrafu 86a niemieckiego kodeksu karnego i nawiązań do niechlubnej symboliki nazistowskiej obecnej w grze.

Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu