Urodziny: 12 stycznia 1992
 
Urodziny komputera HAL 9000
© Metro-Goldwyn-Mayer

"Good afternoon, gentlemen. I am a HAL 9000 computer. I became operational at the H. A. L. plant in Urbana, Illinois on the 12th of January, 1992"

Dokładnie dziś 12 stycznia 1992 roku swoje urodziny obchodzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych komputerów jakie pojawiły się na ekranach kin w kultowym już filmie Stanleya Kubrick'a "2001: Odyseja kosmiczna" z 1968 roku.

HAL to komputer algorytmiczny programowany heurystycznie (Heuristically programmed ALgorithmic computer), kontrolujący lot i kluczowe funkcje statku kosmicznego Discovery One, zmierzającego ku Jowiszowi z ściśle tajną misją zbadania pochodzenia tajemniczego sygnału.

HAL był nie tylko w stanie zrozumieć swoich ludzkich kolegów - potrafił również mówić, widzieć, planować, rozumieć emocje i grać w szachy. HAL paradoksalnie okazał się najbardziej ludzką postacią w 2001: Odyseja kosmiczna, pozostając najbardziej fascynującym przedstawieniem sztucznej inteligencji w kinie. Fascynującym a zarazem przerażającym, gdyż przez sprzeczność oprogramowania z tajnymi wytycznymi misji popadł w paranoję dążąc do wyeliminowania całej ludzkiej załogi Discovery, mogącej według HAL'a zagrozić powodzeniu misji.

Kultowy dialog:
  • HAL: Affirmative, Dave, I read you.
  • Dave: Open the pod bay doors, Hal.
  • HAL: I'm sorry, Dave, I'm afraid I can't do that.
Intrygujące ciekawostki:

Warto zwrócić uwagę, że każda litera nazwy HAL poprzedza w alfabecie każdą literę nazwy IBM... 😅 Co ciekawe był to zupełny zbieg okoliczności, a scenografia w filmie kilkukrotnie ukazuje logotyp IBM! Idąc dalej z porównaniami to warto odnotować, że w 1997 roku super komputer Deep Blue stworzony przez... IBM w 1996 roku pokonał mistrza szachowego Garri'ego Kasparow'a.

Inną ciekawostka jest fakt istnienia firmy Hal w Urbana w stanie Illinois 😅👌

* odnośnie daty urodzin jest pewna rozbieżność między nowelą podającą rok 1997 a jej ekranizacją, która wskazuje na 1992. 12 stycznia pozostaje za to niezmienny 🙂

Dezaktywacja komputera pokładowego HAL 9000

Cytowany fragment rozpoczyna się od trzeciej minuty.

Komentarze do artykułu