Studio: id Software
Premiera: 10 grudnia 1993

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Doom (PC)
© ZeniMax Media/id Software

10 grudnia 1993 roku studio id Software wydało pierwszą część kultowej gry Doom na komputery osobiste PC.

Półtora roku po wydaniu kamienia milowego w dziedzinie gier komputerowych, Wolfenstein 3-D, studio id Software podniosło sobie wysoką poprzeczkę i stworzyło jedną z najlepszych gier wszech czasów.

Kod gry napisany był w języku C z niewielkimi elementami Asemblera i pierwotnie skierowany był dla użytkowników systemu MS-DOS. Dużą rolę w stworzeniu Doom odegrały unikalne maszyny NeXT. W odróżnieniu do Wolfenstein, który miał płaskie poziomy ze ścianami pod kątem prostym, silnik Doom pozwalał na tworzenie ścian pod dowolnym kątem i podłóg na dowolnej wysokości ale nie pochyłości pod kątem (wszystkie ściany w grze Doom są nadal prostopadłe do podłogi i/lub sufitu). Ograniczeniem silnika był brak możliwości tworzenia pięter - obszarów jeden nad drugim. Znacznym usprawnieniem było dodanie "oświetlenia" bazującego na odległości gracza od ściany - im dalej, tym ciemniej. Pozwoliło to w połączeniu z dźwiękiem stereo zbudować znacznie mroczniejszy klimat i potęgować strach wśród graczy. I to się udało! Skowyt demonów czających się w ciemnościach to było to czego graczom było potrzeba!

A gdyby umożliwić im tryb... multiplayer?! Tak! Doom pozwalał na grę do 4 graczy w trybie Kooperacji lub Deathmatch w sieci lokalnej IPX. Nawet nie wiecie co to oznaczało w 1993 roku... Wszelkie kampusy uniwersyteckie zamieniły się w pierwsze gralnie! A grali w Doom niemal wszyscy, od studentów po doktorów habilitowanych!

Doom dystrybuowany był bezpłatnie w formie oprogramowania Shareware (spróbuj i kup) i udostępniał tylko pierwszy epizod "Knee-Deep in the Dead" (Po kolana w martwych) składający się z 9 poziomów. Aby można było się cieszyć pełną wersją, trzeba było złożyć zamówienie.

Doom stał się kultowym tytułem i zmorą "Amigowców" (posiadaczy komputerów Amiga, którzy mogli tylko patrzeć z zazdrością na "PeCeciarzy"). Wzbudził też duże kontrowersje związane z brutalnością w grach komputerowych. Po 27 latach od premiery oryginalny Doom zagościł na niemal każdym systemie jak i platformie, w mniej lub bardziej "obciętej" wersji. Aby cieszyć się tytułem wymagano minimum procesora 386 (nawet najsłabszy 486 jest MOCNO rekomendowany!), 4MB pamięci RAM (8MB też NIE zaszkodzi...) oraz opcjonalnie karty dźwiękowej (PC Speaker również jest dostępny).

Ciekawostki

The Ultimate Doom kupisz na GOG.com

Ścieżka dźwiękowa z gry Doom
Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu