Studio: id Software
Premiera: 10 grudnia 1993

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Doom (PC)
© ZeniMax Media/id Software

10 grudnia 1993 roku studio id Software wydało pierwszą część kultowej gry Doom na komputery osobiste PC.

Półtora roku po wydaniu kamienia milowego w dziedzinie gier komputerowych, Wolfenstein 3-D, studio id Software podniosło sobie wysoką poprzeczkę i stworzyło jedną z najlepszych gier wszech czasów.

Kod gry napisany był w języku C z niewielkimi elementami Asemblera i pierwotnie skierowany był dla użytkowników systemu MS-DOS. Dużą rolę w stworzeniu Doom odegrały unikalne maszyny NeXT. W odróżnieniu do Wolfenstein, który miał płaskie poziomy ze ścianami pod kątem prostym, silnik Doom pozwalał na tworzenie ścian pod dowolnym kątem i podłóg na dowolnej wysokości ale nie pochyłości pod kątem (wszystkie ściany w grze Doom są nadal prostopadłe do podłogi i/lub sufitu). Ograniczeniem silnika był brak możliwości tworzenia pięter - obszarów jeden nad drugim. Znacznym usprawnieniem było dodanie "oświetlenia" bazującego na odległości gracza od ściany - im dalej, tym ciemniej. Pozwoliło to w połączeniu z dźwiękiem stereo zbudować znacznie mroczniejszy klimat i potęgować strach wśród graczy. I to się udało! Skowyt demonów czających się w ciemnościach to było to czego graczom było potrzeba!

A gdyby umożliwić im tryb... multiplayer?! Tak! Doom pozwalał na grę do 4 graczy w trybie Kooperacji lub Deathmatch w sieci lokalnej IPX. Nawet nie wiecie co to oznaczało w 1993 roku... Wszelkie kampusy uniwersyteckie zamieniły się w pierwsze gralnie! A grali w Doom niemal wszyscy, od studentów po doktorów habilitowanych!

Doom dystrybuowany był bezpłatnie w formie oprogramowania Shareware (spróbuj i kup) i udostępniał tylko pierwszy epizod "Knee-Deep in the Dead" (Po kolana w martwych) składający się z 9 poziomów. Aby można było się cieszyć pełną wersją, trzeba było złożyć zamówienie.

Doom stał się kultowym tytułem i zmorą "Amigowców" (posiadaczy komputerów Amiga, którzy mogli tylko patrzeć z zazdrością na "PeCeciarzy"). Wzbudził też duże kontrowersje związane z brutalnością w grach komputerowych. Po 27 latach od premiery oryginalny Doom zagościł na niemal każdym systemie jak i platformie, w mniej lub bardziej "obciętej" wersji. Aby cieszyć się tytułem wymagano minimum procesora 386 (nawet najsłabszy 486 jest MOCNO rekomendowany!), 4MB pamięci RAM (8MB też NIE zaszkodzi...) oraz opcjonalnie karty dźwiękowej (PC Speaker również jest dostępny).

Ciekawostki

The Ultimate Doom kupisz na GOG.com

Ścieżka dźwiękowa z gry Doom
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu