Studio: id Software
Premiera: 10 grudnia 1993

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Doom (PC)
© ZeniMax Media/id Software

10 grudnia 1993 roku studio id Software wydało pierwszą część kultowej gry Doom na komputery osobiste PC.

Półtora roku po wydaniu kamienia milowego w dziedzinie gier komputerowych, Wolfenstein 3-D, studio id Software podniosło sobie wysoką poprzeczkę i stworzyło jedną z najlepszych gier wszech czasów.

Kod gry napisany był w języku C z niewielkimi elementami Asemblera i pierwotnie skierowany był dla użytkowników systemu MS-DOS. Dużą rolę w stworzeniu Doom odegrały unikalne maszyny NeXT. W odróżnieniu do Wolfenstein, który miał płaskie poziomy ze ścianami pod kątem prostym, silnik Doom pozwalał na tworzenie ścian pod dowolnym kątem i podłóg na dowolnej wysokości ale nie pochyłości pod kątem (wszystkie ściany w grze Doom są nadal prostopadłe do podłogi i/lub sufitu). Ograniczeniem silnika był brak możliwości tworzenia pięter - obszarów jeden nad drugim. Znacznym usprawnieniem było dodanie "oświetlenia" bazującego na odległości gracza od ściany - im dalej, tym ciemniej. Pozwoliło to w połączeniu z dźwiękiem stereo zbudować znacznie mroczniejszy klimat i potęgować strach wśród graczy. I to się udało! Skowyt demonów czających się w ciemnościach to było to czego graczom było potrzeba!

A gdyby umożliwić im tryb... multiplayer?! Tak! Doom pozwalał na grę do 4 graczy w trybie Kooperacji lub Deathmatch w sieci lokalnej IPX. Nawet nie wiecie co to oznaczało w 1993 roku... Wszelkie kampusy uniwersyteckie zamieniły się w pierwsze gralnie! A grali w Doom niemal wszyscy, od studentów po doktorów habilitowanych!

Doom dystrybuowany był bezpłatnie w formie oprogramowania Shareware (spróbuj i kup) i udostępniał tylko pierwszy epizod "Knee-Deep in the Dead" (Po kolana w martwych) składający się z 9 poziomów. Aby można było się cieszyć pełną wersją, trzeba było złożyć zamówienie.

Doom stał się kultowym tytułem i zmorą "Amigowców" (posiadaczy komputerów Amiga, którzy mogli tylko patrzeć z zazdrością na "PeCeciarzy"). Wzbudził też duże kontrowersje związane z brutalnością w grach komputerowych. Po 27 latach od premiery oryginalny Doom zagościł na niemal każdym systemie jak i platformie, w mniej lub bardziej "obciętej" wersji. Aby cieszyć się tytułem wymagano minimum procesora 386 (nawet najsłabszy 486 jest MOCNO rekomendowany!), 4MB pamięci RAM (8MB też NIE zaszkodzi...) oraz opcjonalnie karty dźwiękowej (PC Speaker również jest dostępny).

Ciekawostki

The Ultimate Doom kupisz na GOG.com

Ścieżka dźwiękowa z gry Doom
Pozostałe artykuły

Jack Tramiel rezygnuje z pełnienia funkcji w Commodore International

Data wydarzenia: 13 stycznia 1984

13 stycznia 1984 roku (ówcześnie w piątek 13-go...), Jack Tramiel niespodziewanie zrezygnował z pełnienia funkcji w zarządzie firmy Commodore International, której poświęcił połowę swojego życia, po czym zniknął na niemal 4 miesiące [1]. To był prawdziwy szok dla branży oraz akcjonariuszy, zwłaszcza w sytuacji ogromnego triumfu związanego ze sprzedażą komputera Commodore 64 i spektakularnego w branży przychodu w 1983r. sięgającego miliarda dolarów.

Czytaj więcej...
 

Powstanie pierwszego polskiego joysticka

Data wydarzenia: 28 października 1984

28 października 1984r. powstał pierwszy polski joystick. Konstruktorem tego wynalazku jest Andrzej Krawczyński senior - elbląski elektronik i elektrotechnik, należący do branżowej awangardy lat 70. i 80. minionego wieku.

Czytaj więcej...
 

Intel oraz AMD podpisują wstępną umowę o wymianie technologii dotyczącej mikroprocesorów

Data wydarzenia: 12 października 1981

W związku z wyborem procesora Intel 8086 jako "mózgu" komputera IBM PC, firma IBM wymagała dywersyfikacji dostawcy procesora dla swojego flagowego produktu. Wybór padł na firmę Advanced Micro Devices (AMD), amerykańskiego producenta chipów, który został założony przez innych pracowników Fairchild Semiconductor, 1 maja 1969r.

Czytaj więcej...
 

Premiera Shadow Warrior (PC)

Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu