Premiera: 22 marca 1993
Producent: Intel
 
Premiera procesorów Intel Pentium
© Intel

22 marca 1993 roku, czyli 28 lat temu firma Intel ogłosiła światu nową rodzinę procesorów piątej generacji Pentium!

Nazwa nowego procesora nie była dziełem przypadku, bowiem Intel nie mogąc zarejestrować numerycznej nazwy towarowej pod postacią ciągu cyfr 586, przyjął nazwę składającą się z greckiego "Pente" oznaczającego pięć i łacińskiego sufiksu "ium" - tak powstała nazwa Pentium - synonim najwydajniejszego procesora x86 lat 90-tych i prawdopodobnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych nazw w historii!

Co sprawiło, że Pentium okazał się znacznie szybszy od najszybszych przedstawicieli procesorów 486? Była to zastosowana po raz pierwszy w historii architektura superskalarna CISC z dwoma potokami instrukcji, pozwalająca procesorowi Pentium na wykonanie więcej niż jednej instrukcji w czasie pojedynczego cyklu zegara. Dodatkowo zastosowano pamięć podręczną rozdzieloną dla instrukcji i danych, znacząco przeprojektowano koprocesor oraz zwiększono prędkość magistrali do 60 i 66MHz. To wszystko sprawiło, że procesory Pentium o niższej prędkości zegara były znacząco szybsze od najszybszych ówcześnie procesorów 486 w tym najwydajniejszych procesorów AMD zgodnych z 486 - Am5x86-P75 133/160MHz.

Pierwszy procesor Pentium w wersji inżynieryjnej pracował z prędkością 50MHz, natomiast wersje komercyjne pracowały z zegarem 60/66MHz i przystosowane były do pracy z nowym gniazdem Socket 4 - później również Socket 5 i 7. Nie obyło się niestety bez spektakularnego błędu - pierwsze rewizje procesorów Pentium zawierały błąd dzielenia wysokich liczb zmiennoprzecinkowych tzw. "FDIV - Floating-point DIVision"... (więcej o tym pisaliśmy tutaj https://bit.ly/3k1sKWc).

Mimo tego solidnego falstartu przez wiele lat procesory Pentium stanowiły synonim niezrównanej wydajności, zostawiając konkurencję daleko z tyłu, gdyż na odpowiedź ze strony AMD w postaci procesorów K5 przyszło czekać aż 3 lata!

Komentarze do artykułu