Premiera: 15 lutego 1993
Producent: LucasArts
 
Premiera Star Wars: X-Wing (PC)
© LucasArts

"A long time ago in a galaxy far, far away..." pojawiła się gra, która zachwyciła wszystkich - podobnie jak ponad dekadę wcześniej cała trylogia Gwiezdnych Wojen!

15 lutego 1993 roku na komputerach klasy 386, zagościł Star Wars: X-Wing - wyjątkowy space combat simulator!

Graczom i fanom przyszło dość długo czekać na tytuł, który odda w pełni ducha Gwiezdnych Wojen, komputerom bowiem brakowało... mocy obliczeniowej. Kiedy jednak pojawił się tytułowy X-Wing - gracze oniemieli z zachwytu i nie bez powodu! Produkcja doświadczonego w symulatorach lotu, studia Totally Games przy współpracy z LucasArts zachwyciła!

Jako jedna z pierwszych wykorzystywała trójwymiarową grafikę wektorową do ukazania statków kosmicznych i obiektów oraz wprowadziła system interaktywnej ścieżki dźwiękowej tzw. iMUSE, która dopasowywała się dynamicznie do scen na ekranie. Gracz jako pilot myśliwca stacjonującego na gwiezdnym krążowniku "Independence" typu Mon Calamari, otrzymywał szereg misji od konwoju po ataki na statki Imperium. Pod kontrolę gracza oddano trzy modele statków - lekki A-Wing, szturmowo-bombowy Y-Wing oraz dobrze znany myśliwiec X-Wing, podczas gdy szturmowy myśliwiec B-Wing pojawił się później w dodatku do gry. Poczucie uczestnictwa w wydarzeniach dookoła wątku Nowej nadziei, było naprawdę wyjątkowe!

Jeśli dodamy do tego wspaniałą kolorową bitmapową grafikę i animowane w niej wstawki filmowe, wysokiej jakości udźwiękowienie z imperialnym marszem Williamsa na czele, to mamy składniki dla stworzenia wysoko cenionej gry wszech czasów!

Totally Games na fali olbrzymiego sukcesu jaki osiągnął X-Wing, w kolejnych latach wydało równie hitowe Star Wars: TIE Fighter (1994), Star Wars: X-Wing vs. TIE Fighter (1997), oraz Star Wars: X-Wing Alliance (1999).

Star Wars™: X-Wing Special Edition kupisz na GOG.com

Rozgrywka Star Wars: X-Wing
Komentarze do artykułu