Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera konsoli Sega Saturn

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Po niewątpliwym sukcesie konsoli Mega Drive/Genesis oraz sukcesie platformy Model 1, korporacja Sega postanowiła stworzyć nową konsolę, która przeniesie jakość automatów zręcznościowych "Arcade" pod domowe strzechy.

Opierając się na dwóch procesorach Hitachi SH-2 taktowanych zegarem 28.6 MHz oraz szeregu wyspecjalizowanych układów (w tym m.in. dwa procesory wideo, procesor Hitachi SH7034 sterujący napędem CD-ROM o podwójnej prędkości, cyfrowy procesor sygnałowy Yamaha FH1, procesor dźwięku Motorola 68EC000), stworzono wyrafinowaną platformę, która... okazała się niebywale trudna do optymalizacji kosztów produkcji oraz niesłychanie trudna do opanowania dla deweloperów gier.

Oba te czynniki nie pomogły konsoli firmy Sega w rynkowej walce z konsolami Sony PlayStation oraz nieco później Nintendo 64. W dodatku wysokie koszty produkcji nie pozwalały na dotrzymanie kroku firmie Sony, która wypuszczając kolejne rewizje konsoli, stale obniżała koszty jej produkcji i oczywiście najważniejszą cenę dla klientów końcowych.

O ile początkowy sukces Saturna opierał się w dużej mierze na chęci posiadania w domu hitów z automatów Arcade, takich jak m.in. Virtua Fighter, Sega Rally, Daytona USA, o tyle ciężko było opierać stałą sprzedaż konsoli na tym samym. Wydano nieco ponad 300 gier w standardzie PAL (Europa) i łącznie nieco ponad 1000 dla wszystkich regionów, co przy 4000 pozycjach dla Sony PlayStation pokazuje skalę dysproporcji.

Konsola Sega Saturn została wycofana z rynku w 1998 roku w związku z wprowadzeniem do sprzedaży nowej konsoli Sega Dreamcast. Sprzedając się w ilości nieco ponad 9 milionów sztuk, po dziś dzień uznawana jest za komercyjne fiasko. Nie mniej pozostaje równocześnie niezwykle ciekawą platformą z racji wyłącznej dostępności wielu wspaniałych tytułów jak chociażby Virtua Fighter 2, Sega Rally Championship, Panzer Dragon Zwei, Virtua Cop 2, Daytona USA, Nights, czy The House of the Dead.

Specyfikacja
  • Generacja: piąta - bezpośrednia konkurencja Sony PlayStation, Nintendo 64
  • Procesor: 2x Hitachi SH-2, taktowane zegarem ~28.6MHz
  • Grafika: Sega Video Display Processor - VDP1 i VDP2
  • Pamięć: 2 MB RAM, 1.5 MB VRAM, 512 KB RAM dla dźwięku, możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą kartridża (o kolejne 4MB RAM)
  • Nośnik danych: CD-ROM
  • System operacyjny: brak
Ciekawostki
  • Firma BobMark International z Bronisz, była pierwszym oficjalnym dystrybutorem konsoli Sega Saturn w Polsce, a jej premiera w naszym kraju przypada na 1 marca 1996 roku
  • Liczba sprzedanych sztuk szacowana jest jedynie na nieco ponad 9 milionów egzemplarzy
  • Najlepiej sprzedająca się gra konsoli to prawdopodobnie Virtua Fighter 2, sprzedana w ilości ponad 2.5 miliona kopii.
  • Konsola Sega Saturn może "pochwalić się" najgorszym portem gry Doom w historii, wynikającym z zastosowania w pełni software-owego renderingu, skutkującego tym, że gra działała i wyglądała gorzej niż na konsolach poprzedniej generacji i generalnie sprzętowo słabszych.
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu