Premiera: 3 grudnia 1994
Producent: Sony
 
Premiera konsoli Sony PlayStation
© Sony

3 grudnia 1994 roku swoją japońską premierę miała pierwsza konsola Sony PlayStation.

Ta piątej generacji konsola, stała się z miejsca międzynarodowym hitem, a korporacja Sony rozpoczęła swoją drogę na szczyt w branży elektronicznej rozrywki, pokonując w debiucie takie sławy jak Atari, Sega oraz Nintendo!

Historia PlayStation sięga wcześniej! Już w okolicach 1988 roku firma Sony zawiązała spółkę joint venture, współpracując z Nintendo nad stworzeniem przystawki CD do konsoli Nintendo Entertainment System. Niestety zawirowania między obiema korporacjami i niesnaski natury biznesowej oraz rosnący konflikt interesów spowodowały rozpad spółki, a Sony rozpoczęło samodzielne przygotowania do wkroczenia na rynek ze swoim produktem. Przygotowania zostały przeprowadzone perfekcyjne, a wnioski z porażek konkurencji wyciągnięte, dzięki czemu Sony mimo braku wcześniejszego doświadczenia, poprzez przemyślaną strategię zyskało solidne zaplecze w postaci kontraktów z wydawcami gier jak i producentami, w tym zakupionej firmie Psygnosis mającej swój wkład w przygotowanie prostych zestawów deweloperskich, umożliwiających tworzenie gier na konsolę. To właśnie szeroka biblioteka gier miała pozwolić na osiągnięcie sukcesu!

I tak też się stało! Na konsolę PlayStation wydanych zostało blisko 8000 gier, spośród których pierwsza piątka najlepszych sprzedała się w ilości blisko 50 milionów sztuk, a wszystkie razem licząc blisko w miliardzie kopii! Wśród ścisłej czołówki z nich są takie serie jak Gran Turismo, Final Fantasy, Tekken, Resident Evil, Metal Gear Solid, Crash Bandicoot czy Tomb Raider, będący jedynym tytułem z czołówki dostępnym również na innych platformach. Pozostałe tytuły stanowiły wyłączność platformy PlayStation i były jej wizytówką. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten kto nie słyszał tych tytułów!

Nie zgłębiając się w żargon, za działanie PlayStation odpowiedzialny był złożony zespół wysoce wyspecjalizowanych układów w tym procesora głównego (RISC 33MHz), procesora graficznego, koprocesora geometrii czy procesora dźwięku. Wydajna praca każdego z nich tworzyła niewyobrażalne w połowie lat 90-tych trójwymiarowe sceny!

Sony PlayStation z nieco ponad 100 milionami egzemplarzy zajmuje 5 miejsce w historii najlepiej sprzedających się konsol wszech czasów, stanowiąc prawdziwy kamień milowy elektronicznej rozrywki!

Z perspektywy historycznej firma Sony zawdzięcza spektakularny sukces konsoli PlayStation kilku głównym czynnikom:
  • niewątpliwie bardzo prostemu projektowi samej konsoli, niskiej awaryjności i możliwościom dalszej optymalizacji kosztów produkcji na przestrzeni lat, skutkując stałą konkurencyjnością wobec konsol Sega Saturn jak i Nintendo 64,
  • płycie CD jako taniemu i pojemnemu nośnikowi danych,
  • wyjątkowo słabej konkurencji ze strony firmy Sega i jej konsoli Saturn,
  • olbrzymiej bibliotece oprogramowania, dzięki wsparciu niemalże wszystkich liczących się wydawców - każdy chciał sprzedawać gry na najpopularniejszą konsolę piątej generacji!
  • prostej modyfikacji sprzętowej skutkującej możliwością wczytywania gier z nieautoryzowanych źródeł, które znacząco obniżyły koszty posiadania konsoli, do tego stopnia, że nie straszna była utrata gwarancji na urządzenie.
Europejska reklama telewizyjna Sony PlayStation (1995)

Konsola PlayStation pojawiła się na amerykańskim rynku dokładnie 9 września 1995 roku w cenie 299 dolarów. 20 dni później, 29 września 1995 roku konsola zadebiutowała na starym kontynencie.

Pozostałe artykuły

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Premiera Commander Keen (PC)

Premiera: 14 grudnia 1990

14 grudnia 1990 roku wydana została gra, która wpłynęła na bieg historii i dała podwaliny do powstania takich gier jak Wolfenstein-3D, Doom czy Quake oraz całego studia id Software.

Czytaj więcej...
 

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderza w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000

Data wydarzenia: 25 stycznia 2003
Nazwa kodowa: SQL Slammer

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderzył w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000, w sobotę 25 stycznia 2003 roku o godzinie 5:30 czasu Greenwich (6:30 czasu polskiego), infekując 75000 serwerów sieciowych w zaledwie 10 minut!

Czytaj więcej...
 

Jack Tramiel rezygnuje z pełnienia funkcji w Commodore International

Data wydarzenia: 13 stycznia 1984

13 stycznia 1984 roku (ówcześnie w piątek 13-go...), Jack Tramiel niespodziewanie zrezygnował z pełnienia funkcji w zarządzie firmy Commodore International, której poświęcił połowę swojego życia, po czym zniknął na niemal 4 miesiące [1]. To był prawdziwy szok dla branży oraz akcjonariuszy, zwłaszcza w sytuacji ogromnego triumfu związanego ze sprzedażą komputera Commodore 64 i spektakularnego w branży przychodu w 1983r. sięgającego miliarda dolarów.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu