Premiera: 3 grudnia 1994
Producent: Sony
 
Premiera konsoli Sony PlayStation
© Sony

3 grudnia 1994 roku swoją japońską premierę miała pierwsza konsola Sony PlayStation.

Ta piątej generacji konsola, stała się z miejsca międzynarodowym hitem, a korporacja Sony rozpoczęła swoją drogę na szczyt w branży elektronicznej rozrywki, pokonując w debiucie takie sławy jak Atari, Sega oraz Nintendo!

Historia PlayStation sięga wcześniej! Już w okolicach 1988 roku firma Sony zawiązała spółkę joint venture, współpracując z Nintendo nad stworzeniem przystawki CD do konsoli Nintendo Entertainment System. Niestety zawirowania między obiema korporacjami i niesnaski natury biznesowej oraz rosnący konflikt interesów spowodowały rozpad spółki, a Sony rozpoczęło samodzielne przygotowania do wkroczenia na rynek ze swoim produktem. Przygotowania zostały przeprowadzone perfekcyjne, a wnioski z porażek konkurencji wyciągnięte, dzięki czemu Sony mimo braku wcześniejszego doświadczenia, poprzez przemyślaną strategię zyskało solidne zaplecze w postaci kontraktów z wydawcami gier jak i producentami, w tym zakupionej firmie Psygnosis mającej swój wkład w przygotowanie prostych zestawów deweloperskich, umożliwiających tworzenie gier na konsolę. To właśnie szeroka biblioteka gier miała pozwolić na osiągnięcie sukcesu!

I tak też się stało! Na konsolę PlayStation wydanych zostało blisko 8000 gier, spośród których pierwsza piątka najlepszych sprzedała się w ilości blisko 50 milionów sztuk, a wszystkie razem licząc blisko w miliardzie kopii! Wśród ścisłej czołówki z nich są takie serie jak Gran Turismo, Final Fantasy, Tekken, Resident Evil, Metal Gear Solid, Crash Bandicoot czy Tomb Raider, będący jedynym tytułem z czołówki dostępnym również na innych platformach. Pozostałe tytuły stanowiły wyłączność platformy PlayStation i były jej wizytówką. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten kto nie słyszał tych tytułów!

Nie zgłębiając się w żargon, za działanie PlayStation odpowiedzialny był złożony zespół wysoce wyspecjalizowanych układów w tym procesora głównego (RISC 33MHz), procesora graficznego, koprocesora geometrii czy procesora dźwięku. Wydajna praca każdego z nich tworzyła niewyobrażalne w połowie lat 90-tych trójwymiarowe sceny!

Sony PlayStation z nieco ponad 100 milionami egzemplarzy zajmuje 5 miejsce w historii najlepiej sprzedających się konsol wszech czasów, stanowiąc w połowie lat 90-tych prawdziwy kamień milowy elektronicznej rozrywki!

Pozostałe artykuły

Powstanie pierwszego polskiego joysticka

Data wydarzenia: 28 października 1984

28 października 1984r. powstał pierwszy polski joystick. Konstruktorem tego wynalazku jest Andrzej Krawczyński senior - elbląski elektronik i elektrotechnik, należący do branżowej awangardy lat 70. i 80. minionego wieku.

Czytaj więcej...
 

Intel oraz AMD podpisują wstępną umowę o wymianie technologii dotyczącej mikroprocesorów

Data wydarzenia: 12 października 1981

W związku z wyborem procesora Intel 8086 jako "mózgu" komputera IBM PC, firma IBM wymagała dywersyfikacji dostawcy procesora dla swojego flagowego produktu. Wybór padł na firmę Advanced Micro Devices (AMD), amerykańskiego producenta chipów, który został założony przez innych pracowników Fairchild Semiconductor, 1 maja 1969r.

Czytaj więcej...
 

Premiera Shadow Warrior (PC)

Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Czytaj więcej...
 

Premiera Battlefield 1942 (PC)

Studio: Electronic Arts
Premiera: 10 września 2002

10 września 2002 roku, przyszedł na świat Battlefield 1942, zapoczątkowując jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii gier komputerowych oraz wytyczając nowe ścieżki dla strzelanek pierwszoosobowych FPS.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu