Premiera: 3 grudnia 1994
Producent: Sony
 
Premiera konsoli Sony PlayStation
© Sony

3 grudnia 1994 roku swoją japońską premierę miała pierwsza konsola Sony PlayStation.

Ta piątej generacji konsola, stała się z miejsca międzynarodowym hitem, a korporacja Sony rozpoczęła swoją drogę na szczyt w branży elektronicznej rozrywki, pokonując w debiucie takie sławy jak Atari, Sega oraz Nintendo!

Historia PlayStation sięga wcześniej! Już w okolicach 1988 roku firma Sony zawiązała spółkę joint venture, współpracując z Nintendo nad stworzeniem przystawki CD do konsoli Nintendo Entertainment System. Niestety zawirowania między obiema korporacjami i niesnaski natury biznesowej oraz rosnący konflikt interesów spowodowały rozpad spółki, a Sony rozpoczęło samodzielne przygotowania do wkroczenia na rynek ze swoim produktem. Przygotowania zostały przeprowadzone perfekcyjne, a wnioski z porażek konkurencji wyciągnięte, dzięki czemu Sony mimo braku wcześniejszego doświadczenia, poprzez przemyślaną strategię zyskało solidne zaplecze w postaci kontraktów z wydawcami gier jak i producentami, w tym zakupionej firmie Psygnosis mającej swój wkład w przygotowanie prostych zestawów deweloperskich, umożliwiających tworzenie gier na konsolę. To właśnie szeroka biblioteka gier miała pozwolić na osiągnięcie sukcesu!

I tak też się stało! Na konsolę PlayStation wydanych zostało blisko 8000 gier, spośród których pierwsza piątka najlepszych sprzedała się w ilości blisko 50 milionów sztuk, a wszystkie razem licząc blisko w miliardzie kopii! Wśród ścisłej czołówki z nich są takie serie jak Gran Turismo, Final Fantasy, Tekken, Resident Evil, Metal Gear Solid, Crash Bandicoot czy Tomb Raider, będący jedynym tytułem z czołówki dostępnym również na innych platformach. Pozostałe tytuły stanowiły wyłączność platformy PlayStation i były jej wizytówką. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten kto nie słyszał tych tytułów!

Nie zgłębiając się w żargon, za działanie PlayStation odpowiedzialny był złożony zespół wysoce wyspecjalizowanych układów w tym procesora głównego (RISC 33MHz), procesora graficznego, koprocesora geometrii czy procesora dźwięku. Wydajna praca każdego z nich tworzyła niewyobrażalne w połowie lat 90-tych trójwymiarowe sceny!

Sony PlayStation z nieco ponad 100 milionami egzemplarzy zajmuje 5 miejsce w historii najlepiej sprzedających się konsol wszech czasów, stanowiąc prawdziwy kamień milowy elektronicznej rozrywki!

Z perspektywy historycznej firma Sony zawdzięcza spektakularny sukces konsoli PlayStation kilku głównym czynnikom:
  • niewątpliwie bardzo prostemu projektowi samej konsoli, niskiej awaryjności i możliwościom dalszej optymalizacji kosztów produkcji na przestrzeni lat, skutkując stałą konkurencyjnością wobec konsol Sega Saturn jak i Nintendo 64,
  • płycie CD jako taniemu i pojemnemu nośnikowi danych,
  • wyjątkowo słabej konkurencji ze strony firmy Sega i jej konsoli Saturn,
  • olbrzymiej bibliotece oprogramowania, dzięki wsparciu niemalże wszystkich liczących się wydawców - każdy chciał sprzedawać gry na najpopularniejszą konsolę piątej generacji!
  • prostej modyfikacji sprzętowej skutkującej możliwością wczytywania gier z nieautoryzowanych źródeł, które znacząco obniżyły koszty posiadania konsoli, do tego stopnia, że nie straszna była utrata gwarancji na urządzenie.
Europejska reklama telewizyjna Sony PlayStation (1995)

Konsola PlayStation pojawiła się na amerykańskim rynku dokładnie 9 września 1995 roku w cenie 299 dolarów. 20 dni później, 29 września 1995 roku konsola zadebiutowała na starym kontynencie.

Pozostałe artykuły

Premiera konsoli Sega Dreamcast

Premiera: 27 listopada 1998r.
Producent: Sega

27 listopada 1998 roku korporacja Sega wydała w Japonii swoje najnowsze dziecko - konsolę Dreamcast - pierwszą konsolę telewizyjną szóstej generacji.

Czytaj więcej...
 

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w ofercie Telekomunikacji Polskiej

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały i względnie przystępny dostęp do internetu w ofercie narodowego dostawcy telekomunikacyjnego pojawił się 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.
Producent: Atari

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu