Premiera: 3 grudnia 1994
Producent: Sony
 
Premiera konsoli Sony PlayStation
© Sony

3 grudnia 1994 roku swoją japońską premierę miała pierwsza konsola Sony PlayStation.

Ta piątej generacji konsola, stała się z miejsca międzynarodowym hitem, a korporacja Sony rozpoczęła swoją drogę na szczyt w branży elektronicznej rozrywki, pokonując w debiucie takie sławy jak Atari, Sega oraz Nintendo!

Historia PlayStation sięga wcześniej! Już w okolicach 1988 roku firma Sony zawiązała spółkę joint venture, współpracując z Nintendo nad stworzeniem przystawki CD do konsoli Nintendo Entertainment System. Niestety zawirowania między obiema korporacjami i niesnaski natury biznesowej oraz rosnący konflikt interesów spowodowały rozpad spółki, a Sony rozpoczęło samodzielne przygotowania do wkroczenia na rynek ze swoim produktem. Przygotowania zostały przeprowadzone perfekcyjne, a wnioski z porażek konkurencji wyciągnięte, dzięki czemu Sony mimo braku wcześniejszego doświadczenia, poprzez przemyślaną strategię zyskało solidne zaplecze w postaci kontraktów z wydawcami gier jak i producentami, w tym zakupionej firmie Psygnosis mającej swój wkład w przygotowanie prostych zestawów deweloperskich, umożliwiających tworzenie gier na konsolę. To właśnie szeroka biblioteka gier miała pozwolić na osiągnięcie sukcesu!

I tak też się stało! Na konsolę PlayStation wydanych zostało blisko 8000 gier, spośród których pierwsza piątka najlepszych sprzedała się w ilości blisko 50 milionów sztuk, a wszystkie razem licząc blisko w miliardzie kopii! Wśród ścisłej czołówki z nich są takie serie jak Gran Turismo, Final Fantasy, Tekken, Resident Evil, Metal Gear Solid, Crash Bandicoot czy Tomb Raider, będący jedynym tytułem z czołówki dostępnym również na innych platformach. Pozostałe tytuły stanowiły wyłączność platformy PlayStation i były jej wizytówką. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten kto nie słyszał tych tytułów!

Nie zgłębiając się w żargon, za działanie PlayStation odpowiedzialny był złożony zespół wysoce wyspecjalizowanych układów w tym procesora głównego (RISC 33MHz), procesora graficznego, koprocesora geometrii czy procesora dźwięku. Wydajna praca każdego z nich tworzyła niewyobrażalne w połowie lat 90-tych trójwymiarowe sceny!

Sony PlayStation z nieco ponad 100 milionami egzemplarzy zajmuje 5 miejsce w historii najlepiej sprzedających się konsol wszech czasów, stanowiąc w połowie lat 90-tych prawdziwy kamień milowy elektronicznej rozrywki!

Pozostałe artykuły

Premiera Shadow Warrior (PC)

Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Czytaj więcej...
 

Premiera Battlefield 1942 (PC)

Studio: Electronic Arts
Premiera: 10 września 2002

10 września 2002 roku, przyszedł na świat Battlefield 1942, zapoczątkowując jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii gier komputerowych oraz wytyczając nowe ścieżki dla strzelanek pierwszoosobowych FPS.

Czytaj więcej...
 

Premiera komputera Compaq Deskpro 386

Data wydarzenia: 9 września 1986
Producent: Compaq

9 września 1986 roku, branżę IT zelektryzowała premiera pierwszego komputera bazującego na przełomowym 32-bitowym procesorze Intel 80386. Nie było by w tym nic elektryzującego gdyby nie fakt, że nie dokonała tego firma IBM, a Compaq wraz z modelem Compaq Deskpro 386.

Czytaj więcej...
 

Premiera Legacy of Kain: Soul Reaver (PC)

Studio: Crystal Dynamics
Premiera PC: 8 września 1999

8 września 1999 roku swoją premierę dla komputerów osobistych PC miał Legacy of Kain: Soul Reaver - przygodowa gra akcji ze studia Crystal Dynamics, wydana pierwotnie na konsolę Sony PlayStation kilka tygodni wcześniej, 16 sierpnia 1999r. Posiadacze konsoli Sega Dreamcast musieli poczekać na nią aż do 27 stycznia 2000r.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu