Premiera: 3 grudnia 1994
Producent: Sony

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera konsoli Sony PlayStation

3 grudnia 1994 roku swoją japońską premierę miała pierwsza konsola Sony PlayStation. Ta piątej generacji konsola, stała się z miejsca międzynarodowym hitem, a korporacja Sony rozpoczęła swoją drogę na szczyt w branży elektronicznej rozrywki, pokonując w debiucie takie sławy jak Atari, Sega oraz Nintendo!

Historia PlayStation sięga wcześniej! Już w okolicach 1988 roku firma Sony zawiązała spółkę joint venture, współpracując z Nintendo nad stworzeniem przystawki CD do konsoli Nintendo Entertainment System. Niestety zawirowania między obiema korporacjami i niesnaski natury biznesowej oraz rosnący konflikt interesów spowodowały rozpad spółki, a Sony rozpoczęło samodzielne przygotowania do wkroczenia na rynek ze swoim produktem. Przygotowania zostały przeprowadzone perfekcyjne, a wnioski z porażek konkurencji wyciągnięte, dzięki czemu Sony mimo braku wcześniejszego doświadczenia, poprzez przemyślaną strategię zyskało solidne zaplecze w postaci kontraktów z wydawcami gier jak i producentami, w tym zakupionej firmie Psygnosis mającej swój wkład w przygotowanie prostych zestawów deweloperskich, umożliwiających tworzenie gier na konsolę. To właśnie szeroka biblioteka gier miała pozwolić na osiągnięcie sukcesu!

I tak też się stało! Na konsolę PlayStation wydanych zostało blisko 8000 gier, spośród których pierwsza piątka najlepszych sprzedała się w ilości blisko 50 milionów sztuk, a wszystkie razem licząc blisko w miliardzie kopii! Wśród ścisłej czołówki z nich są takie serie jak Gran Turismo, Final Fantasy, Tekken, Resident Evil, Metal Gear Solid, Crash Bandicoot, Wipeout czy Tomb Raider, będący jedynym tytułem z czołówki dostępnym również na innych platformach. Pozostałe tytuły stanowiły wyłączność platformy PlayStation i były jej wizytówką. Niech pierwszy rzuci kamieniem ten kto nie słyszał tych tytułów!

Nie zgłębiając się w żargon, za działanie PlayStation odpowiedzialny był złożony zespół wysoce wyspecjalizowanych układów w tym procesora głównego (RISC 33MHz), procesora graficznego, koprocesora geometrii czy procesora dźwięku. Wydajna praca każdego z nich tworzyła niewyobrażalne w połowie lat 90-tych trójwymiarowe sceny!

Sony PlayStation z nieco ponad 100 milionami egzemplarzy zajmuje 5 miejsce w historii najlepiej sprzedających się konsol wszech czasów, stanowiąc prawdziwy kamień milowy elektronicznej rozrywki!

Z perspektywy historycznej firma Sony zawdzięcza spektakularny sukces konsoli PlayStation kilku głównym czynnikom:
 • niewątpliwie bardzo prostemu projektowi samej konsoli, niskiej awaryjności i możliwościom dalszej optymalizacji kosztów produkcji na przestrzeni lat, skutkując stałą konkurencyjnością wobec konsol Sega Saturn jak i Nintendo 64,
 • płycie CD jako taniemu i pojemnemu nośnikowi danych,
 • wyjątkowo słabej konkurencji ze strony firmy Sega i jej konsoli Saturn,
 • olbrzymiej bibliotece oprogramowania, dzięki wsparciu niemalże wszystkich liczących się wydawców - każdy chciał sprzedawać gry na najpopularniejszą konsolę piątej generacji!
 • prostej modyfikacji sprzętowej skutkującej możliwością wczytywania gier z nieautoryzowanych źródeł, które znacząco obniżyły koszty posiadania konsoli, do tego stopnia, że nie straszna była utrata gwarancji na urządzenie.
Europejska reklama telewizyjna Sony PlayStation (1995)

Konsola PlayStation pojawiła się na amerykańskim rynku dokładnie 9 września 1995 roku w cenie 299 dolarów. 20 dni później, 29 września 1995 roku konsola zadebiutowała na starym kontynencie.

"Człowieku, wejdź w ten świat!"

Tak głosiła reklama Sony PlayStation, która pojawiła się w polskiej prasie, w połowie 1996 roku (9 miesięcy po oficjalnej europejskiej premierze we wrześniu 1995 roku)

Jednak odważnych brakowało... Konsola w chwili premiery kosztowała 1599zł, aby już w połowie roku 1996 roku ok. 1400zł, przy przeciętnym wynagrodzeniu wynoszącym ówcześnie 873zł! To był towar iście luksusowy! Szacuje się, że konsolę Sony PlayStation w Polsce, w ciągu pół roku jej obecności na rynku sprzedano w ilości zaledwie 1000 sztuk

Reklama prasowa konsoli Sony PlayStation
Specyfikacja
 • Generacja: piąta - bezpośrednia konkurencja Sega Saturn, Nintendo 64
 • Procesor: R3000 RISC, taktowany zegarem ~33.86MHz
 • Grafika: złożony układ GPU Sony (zaprojektowany przez firmę Toshiba)
 • Pamięć: 2 MB RAM, 1 MB VRAM
 • Nośnik danych: CD-ROM
 • System operacyjny: brak
Ciekawostki
 • Firma Lanser.net z Elbląga, była pierwszym oficjalnym dystrybutorem konsoli Sony PlayStation w Polsce, a jej premiera w naszym kraju przypada na styczeń 1996 roku
 • Liczba sprzedanych sztuk szacowana jest na nieco ponad 102 milionów egzemplarzy
 • Najlepiej sprzedająca się gra konsoli to Gran Turismo, sprzedana w liczbie blisko 11 milionów kopii
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu