Premiera: 24 sierpnia 1995
Nazwa kodowa: Chicago
Producent: Microsoft
 
Premiera Microsoft Windows 95

24 sierpnia 1995 roku, swoją premierę miał system operacyjny Microsoft Windows 95.

System Windows 95 był wyjątkowy, bowiem jako pierwszy wprowadził do użycia przycisk "Start", który po wielu metamorfozach istnieje do dziś i jest znakiem rozpoznawczym systemów Microsoft! Windows 95 oferował znaczące usprawnienia interfejsu użytkownika względem poprzednika systemu Windows 3.1x. Był to 32-bitowy, wielowątkowy, wielozadaniowy, multimedialny (DirectX) system operacyjny dla użytkowników domowych.

Wspierał też nowe technologie w tym dość znaczącą i propagowaną przez branżę i sam Microsoft pod nazwą "Plug and Play" - Podłącz i Działaj, odnoszącą się w skrócie do bezbolesnej instalacji nowych urządzeń - wkładasz kartę, system ją wykrywa i prosi o podanie dyskietki lub płyty ze sterownikiem po czym po restarcie systemu urządzenie ma już działać, bez żadnej dalszej ręcznej konfiguracji. Czasami skutki były jednak odmienne i często z przekąsem użytkownicy zwykli mawiać "Plug and Pray" - Podłącz i Módl się.

Późniejsze rewizje sytemu wprowadzały obsługę nowych standardów jakie w drugiej połowie lat 90-tych nabierały znaczenia, w tym m.in. AGP, USB, Ultra DMA, FAT32 (obsługę dużych dysków twardych oraz dużych plików), FireWire, wsparcie dla sieci wedle specyfikacji NDIS, czy integrację przeglądarki internetowej Internet Explorer (dopiero dodatek Microsoft Plus! for Windows 95 do premierowej edycji zawierał m.in. przeglądarkę Internet Explorer 1.0).

Oficjalnie system Windows 95 wymagał procesora klasy 80386DX lub kompatybilnego oraz co najmniej 4MB pamięci RAM, aczkolwiek procesor 486DX oraz 8MB było rekomendowane, dla przyzwoitej jakości pracy. Windows 95 dystrybuowany był głownie na nośniku CD, z dodatkową dyskietką startową. Dostępna była też wersja dostępna na 13 dyskietkach o specjalnym 21 sektorowym formacie mogącym pomieścić do 1.68MB w odróżnieniu do standardowego formatu 1.44MB. Wersja OSR 2.1 mieściła się już na 26 dyskietkach. Obie wersje z przyczyn oczywistych nie zawierały dodatkowych elementów systemu dostępnych na znacznie pojemniejszym nośniku CD (650MB).

31 grudnia 2001r. firma Microsoft zakończyła wsparcie dla systemu Windows 95. Z kolei ostatnim pakietem DirectX zgodnym z system była wersja 8.0a wydana w lutym 2001 roku. Podobnie Windows Media Player 7.1 wydany w maju 2001 roku.

"Start Me Up"

Ciekawostką jest, że firma Microsoft zapłaciła zespołowi The Rolling Stones, 3 miliony dolarów (legendy mówiły nawet o 13 milionach dolarów rzuconych luźnie przez Micka Jaggera, aby zniechęcić do pomysłu samego Billa Gates'a) za możliwość wykorzystania ich piosenki "Start Me Up" w kampanii reklamującej system Windows 95. Było to prawdopodobnie najlepiej wydane 3 miliony w historii firmy, gdyż sprzedaż systemu jak i rozpoznawalność firmy Microsoft znacznie wzrosły.

Dźwięk startowy Windows 95
Reklama telewizyjna promująca system Windows 95 wykorzystująca utwór The Rolling Stones - " Start Me Up"
Pozostałe artykuły

Powstanie pierwszego polskiego joysticka

Data wydarzenia: 28 października 1984

28 października 1984r. powstał pierwszy polski joystick. Konstruktorem tego wynalazku jest Andrzej Krawczyński senior - elbląski elektronik i elektrotechnik, należący do branżowej awangardy lat 70. i 80. minionego wieku.

Czytaj więcej...
 

Intel oraz AMD podpisują wstępną umowę o wymianie technologii dotyczącej mikroprocesorów

Data wydarzenia: 12 października 1981

W związku z wyborem procesora Intel 8086 jako "mózgu" komputera IBM PC, firma IBM wymagała dywersyfikacji dostawcy procesora dla swojego flagowego produktu. Wybór padł na firmę Advanced Micro Devices (AMD), amerykańskiego producenta chipów, który został założony przez innych pracowników Fairchild Semiconductor, 1 maja 1969r.

Czytaj więcej...
 

Premiera Shadow Warrior (PC)

Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Czytaj więcej...
 

Premiera Battlefield 1942 (PC)

Studio: Electronic Arts
Premiera: 10 września 2002

10 września 2002 roku, przyszedł na świat Battlefield 1942, zapoczątkowując jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii gier komputerowych oraz wytyczając nowe ścieżki dla strzelanek pierwszoosobowych FPS.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu