Premiera: 24 sierpnia 1995
Nazwa kodowa: Chicago
Producent: Microsoft
 
Premiera Microsoft Windows 95

24 sierpnia 1995 roku, swoją premierę miał system operacyjny Microsoft Windows 95.

System Windows 95 był wyjątkowy, bowiem jako pierwszy wprowadził do użycia przycisk "Start", który po wielu metamorfozach istnieje do dziś i jest znakiem rozpoznawczym systemów Microsoft! Windows 95 oferował znaczące usprawnienia interfejsu użytkownika względem poprzednika systemu Windows 3.1x. Był to 32-bitowy, wielowątkowy, wielozadaniowy, multimedialny (DirectX) system operacyjny dla użytkowników domowych.

Wspierał też nowe technologie w tym dość znaczącą i propagowaną przez branżę i sam Microsoft pod nazwą "Plug and Play" - Podłącz i Działaj, odnoszącą się w skrócie do bezbolesnej instalacji nowych urządzeń - wkładasz kartę, system ją wykrywa i prosi o podanie dyskietki lub płyty ze sterownikiem po czym po restarcie systemu urządzenie ma już działać, bez żadnej dalszej ręcznej konfiguracji. Czasami skutki były jednak odmienne i często z przekąsem użytkownicy zwykli mawiać "Plug and Pray" - Podłącz i Módl się.

Późniejsze rewizje sytemu wprowadzały obsługę nowych standardów jakie w drugiej połowie lat 90-tych nabierały znaczenia, w tym m.in. AGP, USB, Ultra DMA, FAT32 (obsługę dużych dysków twardych oraz dużych plików), FireWire, wsparcie dla sieci wedle specyfikacji NDIS, czy integrację przeglądarki internetowej Internet Explorer (dopiero dodatek Microsoft Plus! for Windows 95 do premierowej edycji zawierał m.in. przeglądarkę Internet Explorer 1.0).

Oficjalnie system Windows 95 wymagał procesora klasy 80386DX lub kompatybilnego oraz co najmniej 4MB pamięci RAM, aczkolwiek procesor 486DX oraz 8MB było rekomendowane, dla przyzwoitej jakości pracy. Windows 95 dystrybuowany był głownie na nośniku CD, z dodatkową dyskietką startową. Dostępna była też wersja dostępna na 13 dyskietkach o specjalnym 21 sektorowym formacie mogącym pomieścić do 1.68MB w odróżnieniu do standardowego formatu 1.44MB. Wersja OSR 2.1 mieściła się już na 26 dyskietkach. Obie wersje z przyczyn oczywistych nie zawierały dodatkowych elementów systemu dostępnych na znacznie pojemniejszym nośniku CD (650MB).

31 grudnia 2001r. firma Microsoft zakończyła wsparcie dla systemu Windows 95. Z kolei ostatnim pakietem DirectX zgodnym z system była wersja 8.0a wydana w lutym 2001 roku. Podobnie Windows Media Player 7.1 wydany w maju 2001 roku.

"Start Me Up"

Ciekawostką jest, że firma Microsoft zapłaciła zespołowi The Rolling Stones, 3 miliony dolarów (legendy mówiły nawet o 13 milionach dolarów rzuconych luźnie przez Micka Jaggera, aby zniechęcić do pomysłu samego Billa Gates'a) za możliwość wykorzystania ich piosenki "Start Me Up" w kampanii reklamującej system Windows 95. Było to prawdopodobnie najlepiej wydane 3 miliony w historii firmy, gdyż sprzedaż systemu jak i rozpoznawalność firmy Microsoft znacznie wzrosły.

Dźwięk startowy Windows 95
Reklama telewizyjna promująca system Windows 95 wykorzystująca utwór The Rolling Stones - " Start Me Up"
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu