Premiera: 24 sierpnia 1995
Nazwa kodowa: Chicago
Producent: Microsoft
 
Premiera Microsoft Windows 95

24 sierpnia 1995 roku, swoją premierę miał system operacyjny Microsoft Windows 95.

System Windows 95 był wyjątkowy, bowiem jako pierwszy wprowadził do użycia przycisk "Start", który po wielu metamorfozach istnieje do dziś i jest znakiem rozpoznawczym systemów Microsoft! Windows 95 oferował znaczące usprawnienia interfejsu użytkownika względem poprzednika systemu Windows 3.1x. Był to 32-bitowy, wielowątkowy, wielozadaniowy, multimedialny (DirectX) system operacyjny dla użytkowników domowych.

Wspierał też nowe technologie w tym dość znaczącą i propagowaną przez branżę i sam Microsoft pod nazwą "Plug and Play" - Podłącz i Działaj, odnoszącą się w skrócie do bezbolesnej instalacji nowych urządzeń - wkładasz kartę, system ją wykrywa i prosi o podanie dyskietki lub płyty ze sterownikiem po czym po restarcie systemu urządzenie ma już działać, bez żadnej dalszej ręcznej konfiguracji. Czasami skutki były jednak odmienne i często z przekąsem użytkownicy zwykli mawiać "Plug and Pray" - Podłącz i Módl się.

Późniejsze rewizje sytemu wprowadzały obsługę nowych standardów jakie w drugiej połowie lat 90-tych nabierały znaczenia, w tym m.in. AGP, USB, Ultra DMA, FAT32 (obsługę dużych dysków twardych oraz dużych plików), FireWire, wsparcie dla sieci wedle specyfikacji NDIS, czy integrację przeglądarki internetowej Internet Explorer (dopiero dodatek Microsoft Plus! for Windows 95 do premierowej edycji zawierał m.in. przeglądarkę Internet Explorer 1.0).

Oficjalnie system Windows 95 wymagał procesora klasy 80386DX lub kompatybilnego oraz co najmniej 4MB pamięci RAM, aczkolwiek procesor 486DX oraz 8MB było rekomendowane, dla przyzwoitej jakości pracy. Windows 95 dystrybuowany był głownie na nośniku CD, z dodatkową dyskietką startową. Dostępna była też wersja dostępna na 13 dyskietkach o specjalnym 21 sektorowym formacie mogącym pomieścić do 1.68MB w odróżnieniu do standardowego formatu 1.44MB. Wersja OSR 2.1 mieściła się już na 26 dyskietkach. Obie wersje z przyczyn oczywistych nie zawierały dodatkowych elementów systemu dostępnych na znacznie pojemniejszym nośniku CD (650MB).

31 grudnia 2001r. firma Microsoft zakończyła wsparcie dla systemu Windows 95. Z kolei ostatnim pakietem DirectX zgodnym z system była wersja 8.0a wydana w lutym 2001 roku. Podobnie Windows Media Player 7.1 wydany w maju 2001 roku.

"Start Me Up"

Ciekawostką jest, że firma Microsoft zapłaciła zespołowi The Rolling Stones, 3 miliony dolarów (legendy mówiły nawet o 13 milionach dolarów rzuconych luźnie przez Micka Jaggera, aby zniechęcić do pomysłu samego Billa Gates'a) za możliwość wykorzystania ich piosenki "Start Me Up" w kampanii reklamującej system Windows 95. Było to prawdopodobnie najlepiej wydane 3 miliony w historii firmy, gdyż sprzedaż systemu jak i rozpoznawalność firmy Microsoft znacznie wzrosły.

Dźwięk startowy Windows 95
Reklama telewizyjna promująca system Windows 95 wykorzystująca utwór The Rolling Stones - " Start Me Up"
Pozostałe artykuły

Premiera konsoli Sega Dreamcast

Premiera: 27 listopada 1998r.
Producent: Sega

27 listopada 1998 roku korporacja Sega wydała w Japonii swoje najnowsze dziecko - konsolę Dreamcast - pierwszą konsolę telewizyjną szóstej generacji.

Czytaj więcej...
 

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w ofercie Telekomunikacji Polskiej

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały i względnie przystępny dostęp do internetu w ofercie narodowego dostawcy telekomunikacyjnego pojawił się 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.
Producent: Atari

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu