Premiera: 21 lipca 1996
Producent: Nintendo

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Nintendo Game Boy Pocket
© Nintendo

21 lipca 1996 roku, firma Nintendo odświeżyła swoją przenośną konsolę Game Boy, prezentując w Japonii znacznie mniejszą i nieco zmodernizowaną wersję Pocket.

Game Boy Pocket (GBP) to o 41% mniejsza wersja klasycznego Game Boy'a z 1989 roku, do którego zasilenia zastosowano dwa paluszki rozmiaru AAA, w przeciwieństwie do 4 paluszków AA w wersji klasycznej.

Analogicznie do zmniejszenia ilości baterii spadł też o 2/3 czas pracy przenośnej konsolki, wynosząc jedynie 10 godzin ciągłego grania. Pomimo znacznego zmniejszenia Pocket działa dokładnie na tej samej specyfikacji z 4.19MHz hybrydowym procesorem Sharp LR35902, będącym połączeniem Z80 firmy Zilog oraz 8080 firmy Intel. Jednak w odróżnieniu od klasycznego GB, Pocket wyposażono w "czarno-biały" wyświetlacz o standardowej dla GB rozdzielczości 160 x 144 z regulacją kontrastu. Pierwsza wersja Pocketa nie została jednak wyposażona w diodę sygnalizującą stan baterii, co spotkało się ze sporym niezadowoleniem nabywców. Pod naciskiem społeczności Nintendo wydało dość szybko nieco zmodernizowaną wersję wyposażoną w brakujący element (na zdjęciu widzicie wersję po-lift 😉 ).

Warto wiedzieć, że trzy klasyczne generacje Game Boy (Classic, Pocket i Color) z blisko 120 milionami sprzedanych egzemplarzy, obejmują (póki co - bo goni je PlayStation 4) 3 miejsce na liście najlepiej sprzedających się konsol wszech czasów. Duża w tym zasługa m.in. kompatybilności gier między tymi generacjami oraz brak blokady regionalnej sprzętu i gier - innymi słowy w grę z rynku amerykańskiego zagramy z powodzeniem na sprzęcie zakupionym w Europie i Azji. Było to bardzo mądre i jedno z najlepszych możliwych posunięć firmy Nintendo w jej historii.

Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu