Studio: id Software
Premiera: 22 czerwca 1996
 
Premiera Quake (PC)

22 czerwca 1996r. bogowie kodu z Id Software zaprezentowali Quake'a - pierwszą w pełni trójwymiarową grę, osadzoną w teksturowanej przestrzeni z trójwymiarowymi postaciami przeciwników!

Quake jest tym, czym Doom - 3 lata wcześniej - kamieniem milowym w branży gier komputerowych, legendą, zasiadającą w panteonie gier wszech czasów za sprawą nie tylko przełomowej grafiki, co samego przebiegu rozgrywki oraz ciężkiego klimatu potęgowanego przez soundtrack skomponowany przez samego Trenta Reznora - wokalisty Nine Inch Nails. Jak sam mówił "Staraliśmy się stworzyć coś najbardziej złowieszczego, depresyjnego, przerażającego ... To była świetna zabawa.” - w rzeczy samej!

Sama gra doczekała się wielu modyfikacji jak i dodatków w tym Quake World, zwiększającego i tak niemały potencjał trybu multiplayer. To właśnie ten tryb dokonał sporej eskalacji tytułu, pozwalając graczom po raz pierwszy na dynamiczne pojedynki po sieci lokalnej LAN (oraz dial-up), w pełnej swobodzie ruchów. Niezliczone pojedynki w sieciach lokalnych (sam grałem w EMPIK MegaStore w Warszawie...) oraz turnieje (w tym międzynarodowe) sprawiły, że Quake stał się jednym z pierwszych tytułów e-sportowych. W pół roku po premierze, na początku 1997 roku, Id zaprezentowało GLQuake - wersję z obsługą akceleracji trójwymiarowej OpenGL (przypomnijmy, że 3Dfx Voodoo narodził się właśnie w tym okresie, a boom na karty graficzne z akceleracja 3D przypadł na 1997 rok). Gładkie, filtrowane tekstury, przeźroczysta woda, efekty świetlne i cieniowanie oraz płynna grafika w wysokiej rozdzielczości - pozwoliły zakochać się w tytule raz jeszcze! Quake natywnie zaprojektowany był dla systemu MS-DOS z możliwością uruchomienia w pod systemem Windows 95, dlatego też wkrótce po wydaniu GLQuake, studio Id wydało WinQuake - przeznaczonego dla systemów Windows w tym NT. Co ciekawe WinQuake nie dysponował wsparciem dla akceleracji trójwymiarowej.

Sam Quake i historia w nim zawarta nie doczekał się żadnej kontynuacji w kolejnych częściach poza dwoma oficjalnymi dodatkami Quake Mission Pack No. 1: Scourge of Armagon oraz Quake Mission Pack No. 2: Dissolution of Eternity.

Ciekawostki
  • Pudełka z amunicją w grze ozdobione są logiem Nine Inch Nails, a sam Trent Reznor użyczył również głosu Ranger'owi - głównej postaci, którą kierujemy w grze.

Quake: The Offering kupisz na GOG.com

Soundtrack z gry Quake
Pozostałe artykuły

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Premiera Commander Keen (PC)

Premiera: 14 grudnia 1990

14 grudnia 1990 roku wydana została gra, która wpłynęła na bieg historii i dała podwaliny do powstania takich gier jak Wolfenstein-3D, Doom czy Quake oraz całego studia id Software.

Czytaj więcej...
 

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderza w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000

Data wydarzenia: 25 stycznia 2003
Nazwa kodowa: SQL Slammer

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderzył w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000, w sobotę 25 stycznia 2003 roku o godzinie 5:30 czasu Greenwich (6:30 czasu polskiego), infekując 75000 serwerów sieciowych w zaledwie 10 minut!

Czytaj więcej...
 

Jack Tramiel rezygnuje z pełnienia funkcji w Commodore International

Data wydarzenia: 13 stycznia 1984

13 stycznia 1984 roku (ówcześnie w piątek 13-go...), Jack Tramiel niespodziewanie zrezygnował z pełnienia funkcji w zarządzie firmy Commodore International, której poświęcił połowę swojego życia, po czym zniknął na niemal 4 miesiące [1]. To był prawdziwy szok dla branży oraz akcjonariuszy, zwłaszcza w sytuacji ogromnego triumfu związanego ze sprzedażą komputera Commodore 64 i spektakularnego w branży przychodu w 1983r. sięgającego miliarda dolarów.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu