Studio: id Software
Premiera: 22 czerwca 1996

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Quake (PC)

22 czerwca 1996r. bogowie kodu z Id Software zaprezentowali Quake - pierwszą w pełni trójwymiarową grę, osadzoną w teksturowanej przestrzeni z trójwymiarowymi postaciami przeciwników!

Quake jest tym, czym "Doom" trzy lata wcześniej - kamieniem milowym w branży gier komputerowych, legendą zasiadającą w panteonie gier wszech czasów za sprawą nie tylko przełomowej grafiki, co samego przebiegu rozgrywki oraz ciężkiego klimatu potęgowanego przez soundtrack skomponowany przez samego Trenta Reznora - wokalisty i lidera Nine Inch Nails. Jak sam mówił "Staraliśmy się stworzyć coś najbardziej złowieszczego, depresyjnego, przerażającego ... To była świetna zabawa.”.

Quake podobnie jak Doom, zmusił posiadaczy wysłużonych komputerów klasy 486, do znaczącej modernizacji. Bez procesora Intel Pentium (i generalnie tylko jego.. ), z którego Quake czerpał pełnymi garściami, w tym instrukcji oraz jednostki zmiennoprzecinkowej, można było obejść się tylko smakiem, podziwiając na ekranie jedynie pokaz slajdów.

Sama gra doczekała się wielu modyfikacji jak i dodatków w tym Quake World, zwiększającego i tak niemały potencjał trybu multiplayer. To właśnie ten tryb dokonał sporej eskalacji tytułu, pozwalając graczom po raz pierwszy na dynamiczne pojedynki po sieci lokalnej LAN (oraz dial-up), w pełnej swobodzie ruchów. Niezliczone pojedynki w sieciach lokalnych LAN oraz międzynarodowe turnieje sprawiły, że Quake stał się jednym z pierwszych tytułów e-sportowych. W pół roku po premierze, na początku 1997 roku, Id zaprezentowało GLQuake - wersję z obsługą akceleracji trójwymiarowej OpenGL (przypomnijmy, że 3Dfx Voodoo narodził się w tym okresie, a boom na akcelerację 3D przypadł na 1997 rok). Gładkie, filtrowane tekstury, przeźroczysta woda, efekty świetlne i cieniowanie oraz płynna grafika w wysokiej rozdzielczości - pozwoliły zakochać się w tytule raz jeszcze! Quake natywnie zaprojektowany był dla systemu MS-DOS, z możliwością uruchomienia w pod systemem Windows 95, dlatego też wkrótce po wydaniu GLQuake, studio Id wydało WinQuake - przeznaczonego natywnie dla systemów Windows w tym NT. Co ciekawe WinQuake nie dysponował wsparciem dla akceleracji trójwymiarowej *1.

Sam Quake i historia w nim zawarta nie doczekał się żadnej kontynuacji w kolejnych częściach poza dwoma oficjalnymi dodatkami Quake Mission Pack No. 1: Scourge of Armagon oraz Quake Mission Pack No. 2: Dissolution of Eternity.

Ciekawostki
  • Pierwszą wersją Quake ze sprzętową akceleracją 3D był tzw vQuake, port oryginalnego kodu źródłowego zaprojektowany specjalnie do użytku z akceleratorami opartymi na układzie Rendition Vérité V1000. vQuake wydany został nieco ponad miesiąc wcześniej od wersji GLQuake, jeszcze w 1996r. z inicjatywy samego Johna Carmacka, który uznał układ graficzny Verite 1000 za dysponujący ówcześnie najlepszym przelicznikiem wydajności na dolara. W ostateczności jednak uznał ten port wykorzystujący zastrzeżone API o nazwie "Speedy3D", za bardzo frustrujący i porównywalny do prób portu kodu dla Direct3D (* stąd m.in. WinQuake nie dysponował wsparciem dla akceleracji 3D). Sam vQuake zawierał dużo kompromisów, aby osiągnąć grywalną ilość klatek na sekundę przy sensownej rozdzielczości i mimo wszystko w znacznym stopniu polegał na mocy procesora, aniżeli układu graficznego. Wykorzystanie zastrzeżonego API oraz słaba sprzedaż jedynych obsługujących go akceleratorów Rendition Vérité V1000 spowodowały, że vQuake jest aktualnie bardzo rzadkim okazem, nawet na ekranach retro komputerów.
  • Pudełka z amunicją w grze ozdobione są logiem Nine Inch Nails, a sam Trent Reznor użyczył również głosu Rangerowi - głównej postaci, którą kierujemy w grze.

Quake: The Offering kupisz na GOG.com

Soundtrack z gry Quake
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu