Studio: id Software
Premiera: 22 czerwca 1996

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Quake (PC)

22 czerwca 1996r. bogowie kodu z Id Software zaprezentowali Quake'a - pierwszą w pełni trójwymiarową grę, osadzoną w teksturowanej przestrzeni z trójwymiarowymi postaciami przeciwników!

Quake jest tym, czym "Doom" 3 lata wcześniej - kamieniem milowym w branży gier komputerowych, legendą, zasiadającą w panteonie gier wszech czasów za sprawą nie tylko przełomowej grafiki, co samego przebiegu rozgrywki oraz ciężkiego klimatu potęgowanego przez soundtrack skomponowany przez samego Trenta Reznora - wokalisty i lidera Nine Inch Nails. Jak sam mówił "Staraliśmy się stworzyć coś najbardziej złowieszczego, depresyjnego, przerażającego ... To była świetna zabawa.”.

Quake podobnie jak Doom, zmusił posiadaczy wysłużonych komputerów klasy 486, do znaczącej modernizacji. Bez procesora Intel Pentium (i generalnie tylko jego.. ), z którego Quake czerpał pełnymi garściami, w tym instrukcji oraz jednostki zmiennoprzecinkowej, można było obejść się tylko smakiem, podziwiając na ekranie jedynie pokaz slajdów.

Sama gra doczekała się wielu modyfikacji jak i dodatków w tym Quake World, zwiększającego i tak niemały potencjał trybu multiplayer. To właśnie ten tryb dokonał sporej eskalacji tytułu, pozwalając graczom po raz pierwszy na dynamiczne pojedynki po sieci lokalnej LAN (oraz dial-up), w pełnej swobodzie ruchów. Niezliczone pojedynki w sieciach lokalnych LAN oraz międzynarodowe turnieje sprawiły, że Quake stał się jednym z pierwszych tytułów e-sportowych. W pół roku po premierze, na początku 1997 roku, Id zaprezentowało GLQuake - wersję z obsługą akceleracji trójwymiarowej OpenGL (przypomnijmy, że 3Dfx Voodoo narodził się w tym okresie, a boom na akcelerację 3D przypadł na 1997 rok). Gładkie, filtrowane tekstury, przeźroczysta woda, efekty świetlne i cieniowanie oraz płynna grafika w wysokiej rozdzielczości - pozwoliły zakochać się w tytule raz jeszcze! Quake natywnie zaprojektowany był dla systemu MS-DOS, z możliwością uruchomienia w pod systemem Windows 95, dlatego też wkrótce po wydaniu GLQuake, studio Id wydało WinQuake - przeznaczonego natywnie dla systemów Windows w tym NT. Co ciekawe WinQuake nie dysponował wsparciem dla akceleracji trójwymiarowej *1.

Sam Quake i historia w nim zawarta nie doczekał się żadnej kontynuacji w kolejnych częściach poza dwoma oficjalnymi dodatkami Quake Mission Pack No. 1: Scourge of Armagon oraz Quake Mission Pack No. 2: Dissolution of Eternity.

Ciekawostki
  • Pierwszą wersją Quake'a z akceleracją sprzętową był tzw vQuake, port oryginalnego kodu źródłowego zaprojektowany specjalnie do użytku z akceleratorami opartymi na układzie Rendition Vérité V1000. vQuake wydany został nieco ponad miesiąc wcześniej od wersji GLQuake, jeszcze w 1996r. z inicjatywy samego John'a Carmack'a, który uznał układ graficzny Verite 1000 za dysponujący ówcześnie najlepszym przelicznikiem wydajności na dolara. W ostateczności jednak uznał ten port wykorzystujący zastrzeżone API o nazwie "Speedy3D", za bardzo frustrujący i porównywalny do prób portu kodu dla Direct3D (* stąd m.in. WinQuake nie dysponował wsparciem dla akceleracji 3D). Sam vQuake zawierał dużo kompromisów, aby osiągnąć grywalną ilość klatek na sekundę przy sensownej rozdzielczości i mimo wszystko w znacznym stopniu polegał na mocy procesora, aniżeli układu graficznego. Wykorzystanie zastrzeżonego API oraz słaba sprzedaż jedynych obsługujących go akceleratorów Rendition Vérité V1000 spowodowały, że vQuake jest aktualnie bardzo rzadkim okazem, nawet na ekranach retro komputerów.
  • Pudełka z amunicją w grze ozdobione są logiem Nine Inch Nails, a sam Trent Reznor użyczył również głosu Ranger'owi - głównej postaci, którą kierujemy w grze.

Quake: The Offering kupisz na GOG.com

Soundtrack z gry Quake
Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu