Studio: id Software
Premiera: 9 grudnia 1997
 
Premiera Quake 2 (PC)
© ZeniMax Media/id Software

9 grudnia 1997 roku świat ujrzał kolejny tytuł ze studia id Software, a mowa tu oczywiście o kultowym Quake 2.

Co mogło być takiego przełomowego, co sprawiło, że Quake 2 stał się hitem? Zdecydowanie była to przełomowa grafika dzięki nowemu silnikowi idTech 2.

W odróżnieniu do pierwszej części, Quake 2 dysponował od początku wsparciem dla akceleracji 3D dzięki interfejsowi OpenGL oraz Glide i na kartach 3dfx Voodoo Graphics wyglądał po prostu obłędnie, pozwalając cieszyć oko niebywale płynną rozgrywką z wieloma dostępnymi efektami w tym m.in. świetlnymi, cieniowaniem, teksturowaniem powierzchni i ich filtrowaniem (rozmywaniem aby nie było widać pojedynczych pikseli). A to wszystko w szalonej ówcześnie rozdzielczości 640x480 pikseli w 16 bitowej głębi kolorów...

Ostra rozgrywka nie mogła się obejść również bez solidnej ścieżki dźwiękowej, za która odpowiedzialny był Sonic Mayhem! "Descent Into Cerberon" czy "Quad Machine" to niezapomniane klasyki, które nie pozwalają spuścić palca wskazującego z lewego przycisku myszy!

Mamy grafikę i technikalia, mamy ścieżkę więc pora napisać nieco o fabule? A ta jest dość banalna. Zacząć trzeba od tego, że ku zaskoczeniu wielu id Software odeszło od mrocznego ciężkiego gotyckiego klimatu znanego z Quake, na rzecz rozgrywki w klimacie Science-Fiction. Nasz protagonista, żołnierz jednostki Marines jako jedyny, który przeżył desant na planetę Cerberon (o słodka ironio!😅) ma za zadanie zinfiltrować stolicę Strogg'ów w celu likwidacji ich przywódcy, przedzierając się przez zastępy cybernetycznie zmodyfikowanych istot planujących podbój Ziemi.

Kampania dla pojedynczego gracza to całkiem niezły wstęp i przyznać trzeba, że jest bardzo satysfakcjonująca. Jednak Q2 trybem multiplayer stoi i basta, kontynuując to co rozpoczął jego poprzednik. Sieci lokalne oraz rozgrywki przez internet zapłonęły na nowo, a Quake 2 stał się dyscypliną e-Sportową skupiając wokół siebie zawodowych graczy, uczestniczących w międzynarodowych turniejach o wielkie stawki i sławę!

Do dziś kultowa mapa Q2DM1 "The Edge" stanowi pierwszy punkt, każdej sesji multiplayer!

Quake II: Quad Damage kupisz na GOG.com

Ścieżka dźwiękowa z gry Quake 2
Pozostałe artykuły

Jack Tramiel rezygnuje z pełnienia funkcji w Commodore International

Data wydarzenia: 13 stycznia 1984

13 stycznia 1984 roku (ówcześnie w piątek 13-go...), Jack Tramiel niespodziewanie zrezygnował z pełnienia funkcji w zarządzie firmy Commodore International, której poświęcił połowę swojego życia, po czym zniknął na niemal 4 miesiące [1]. To był prawdziwy szok dla branży oraz akcjonariuszy, zwłaszcza w sytuacji ogromnego triumfu związanego ze sprzedażą komputera Commodore 64 i spektakularnego w branży przychodu w 1983r. sięgającego miliarda dolarów.

Czytaj więcej...
 

Powstanie pierwszego polskiego joysticka

Data wydarzenia: 28 października 1984

28 października 1984r. powstał pierwszy polski joystick. Konstruktorem tego wynalazku jest Andrzej Krawczyński senior - elbląski elektronik i elektrotechnik, należący do branżowej awangardy lat 70. i 80. minionego wieku.

Czytaj więcej...
 

Intel oraz AMD podpisują wstępną umowę o wymianie technologii dotyczącej mikroprocesorów

Data wydarzenia: 12 października 1981

W związku z wyborem procesora Intel 8086 jako "mózgu" komputera IBM PC, firma IBM wymagała dywersyfikacji dostawcy procesora dla swojego flagowego produktu. Wybór padł na firmę Advanced Micro Devices (AMD), amerykańskiego producenta chipów, który został założony przez innych pracowników Fairchild Semiconductor, 1 maja 1969r.

Czytaj więcej...
 

Premiera Shadow Warrior (PC)

Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu