Studio: id Software
Premiera: 9 grudnia 1997
 
Premiera Quake 2 (PC)
© ZeniMax Media/id Software

9 grudnia 1997 roku świat ujrzał kolejny tytuł ze studia id Software, a mowa tu oczywiście o kultowym Quake 2.

Co mogło być takiego przełomowego, co sprawiło, że Quake 2 stał się hitem? Zdecydowanie była to przełomowa grafika dzięki nowemu silnikowi idTech 2.

W odróżnieniu do pierwszej części, Quake 2 dysponował od początku wsparciem dla akceleracji 3D dzięki interfejsowi OpenGL oraz Glide i na kartach 3dfx Voodoo Graphics wyglądał po prostu obłędnie, pozwalając cieszyć oko niebywale płynną rozgrywką z wieloma dostępnymi efektami w tym m.in. świetlnymi, cieniowaniem, teksturowaniem powierzchni i ich filtrowaniem (rozmywaniem aby nie było widać pojedynczych pikseli). A to wszystko w szalonej ówcześnie rozdzielczości 640x480 pikseli w 16 bitowej głębi kolorów...

Ostra rozgrywka nie mogła się obejść również bez solidnej ścieżki dźwiękowej, za która odpowiedzialny był Sonic Mayhem! "Descent Into Cerberon" czy "Quad Machine" to niezapomniane klasyki, które nie pozwalają spuścić palca wskazującego z lewego przycisku myszy!

Mamy grafikę i technikalia, mamy ścieżkę więc pora napisać nieco o fabule? A ta jest dość banalna. Zacząć trzeba od tego, że ku zaskoczeniu wielu id Software odeszło od mrocznego ciężkiego gotyckiego klimatu znanego z Quake, na rzecz rozgrywki w klimacie Science-Fiction. Nasz protagonista, żołnierz jednostki Marines jako jedyny, który przeżył desant na planetę Cerberon (o słodka ironio!😅) ma za zadanie zinfiltrować stolicę Strogg'ów w celu likwidacji ich przywódcy, przedzierając się przez zastępy cybernetycznie zmodyfikowanych istot planujących podbój Ziemi.

Kampania dla pojedynczego gracza to całkiem niezły wstęp i przyznać trzeba, że jest bardzo satysfakcjonująca. Jednak Q2 trybem multiplayer stoi i basta, kontynuując to co rozpoczął jego poprzednik. Sieci lokalne oraz rozgrywki przez internet zapłonęły na nowo, a Quake 2 stał się dyscypliną e-Sportową skupiając wokół siebie zawodowych graczy, uczestniczących w międzynarodowych turniejach o wielkie stawki i sławę!

Do dziś kultowa mapa Q2DM1 "The Edge" stanowi pierwszy punkt, każdej sesji multiplayer!

Quake II: Quad Damage kupisz na GOG.com

Ścieżka dźwiękowa z gry Quake 2
Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu