Premiera: 27 listopada 1998
Producent: Sega

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
 Premiera konsoli Sega Dreamcast

27 listopada 1998 roku korporacja Sega wydała w Japonii swoje najnowsze dziecko - konsolę Dreamcast - pierwszą konsolę telewizyjną szóstej generacji.

Widząc rynkową męczarnię konsoli Saturn, Sega przystąpiła do prac koncepcyjnych nad nowym produktem już na początku 1997r. Konsola Dreamcast miała być dla Segi swego rodzaju "Katharsis" i oczyszczeniem z fiaska jakim okazała się być konsola Sega Saturn i powrotu do chlubnej historii i sukcesów konsoli Genesis/Mega Drive.

Sega wyciąga ważne wnioski

Sega pragnęła za wszelką cenę wyciągnąć wnioski z lekcji jaką odebrała w trakcie projektu konsoli Saturn.

Opierając się na dwóch procesorach Hitachi SH-2 taktowanych zegarem 28.6 MHz oraz szeregu wyspecjalizowanych układów (m.in. dwa procesory wideo, procesor Hitachi SH7034 sterujący napędem CD-ROM o podwójnej prędkości, cyfrowy procesor sygnałowy Yamaha FH1, procesor dźwięku Motorola 68EC000), stworzono wyrafinowaną platformę, która... okazała się niebywale trudna do optymalizacji kosztów produkcji oraz niesłychanie trudna do opanowania dla deweloperów gier. Stąd dobranie platformy sprzętowej dla nowej konsoli było jednym z kluczy do sukcesu. Wybór musiał paść na komponenty "off the shelf" - dostępne z półki sklepowej i produkowane na szeroką skalę, gwarantując dostępność dla łańcucha dostaw i możliwość optymalizacji kosztów produkcji. Dodatkowo oparcie o zmodyfikowany dla konsoli Dreamcast, system Microsoft Windows CE z bibliotekami API DirectX, pozwoliło na proste tworzenie gier dla nowego systemu.

"Czarny pas" vs "Katana"

W projekt nowej konsoli firmy Sega zaangażowany był początkowo "zespół amerykański" biorący pod uwagę rozwiązanie sprzętowe firmy Motorola/IBM z procesorem PowerPC 603e (ten sam o prędkości do 180MHz, napędzał chociażby komputery Apple Power Macintosh) oraz układem graficznym opartym na technologii Voodoo Graphics drugiej generacji firmy 3dfx (projekt Blackbelt). Jednak japoński pragmatyzm skłonił zarząd firmy Sega do posiadania planu awaryjnego i rozpoczęcia prac w drugim zespole inżynierów w Japonii, który pracował z procesorem SH-4 firmy Hitachi (superskalarny 32-bitowy RISC o taktowaniu 200MHz) z układem graficznym PowerVR2 firmy NEC/VideoLogic (projekt Katana).

Kierownictwo firmy 3dfx nie zachowało jednak należytej dyskrecji, ujawniając swoje rozmowy o nowej konsoli Segi na światło dzienne co rozwścieczyło kierownictwo japońskiego giganta. Stąd 22 lipca 1997 roku doszło do małego branżowego trzęsienia ziemi, kiedy firma Sega oznajmiła, że nie wykorzysta technologii firmy 3dfx w swojej konsoli nowej generacji (Dreamcast). Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt obowiązującego kontraktu między obiema firmami. 3dfx nie pozostało dłużne i wystosowało pozew sądowy, który ostatecznie wygrało. Firma 3dfx stwierdziła w pozwie, że została wprowadzona w błąd przez Segę, będąc utwierdzoną w przekonaniu że byli zobowiązani do skorzystania ze sprzętu 3dfx, a z kolei 3dfx dał firmie Sega dostęp do poufnych materiałów związanych z jego układem graficznym. Jak jednak tłumaczyli Shiro Hagiwara (dyrektor generalny w dziale sprzętu Sega), SH-4 został wybrany, gdy był jeszcze w fazie rozwoju i po długim procesie rozważań, ponieważ był jedynym dostępnym procesorem, który "mógłby się dostosować, aby zapewnić niezbędną wydajność obliczeń geometrii 3D". Z kolei wybór firmy NEC/VideoLogic oraz technologi PowerVR był poparty nie pozbawionymi racji argumentami. NEC skutecznie dostarczał kompleksowych rozwiązań dla konsoli Nintendo 64, a do tego był japońską firmą... Poza tymi dwoma silnymi argumentami sam procesor PowerVR2 oferował o wiele lepsze możliwości, w tym jakość oraz wydajność. Wewnętrzne testy obu projektów dowiodły również wyższości pary Hitachi/NEC ponad IBM/Motorola/3dfx.

Electronic Arts, a sprawa 3dfx

Decyzja firmy Sega nie pozostała bez echa. Z "odsieczą" 3dfx przybył gigant Electronic Arts, który był jej silnym inwestorem.

Zarządowi EA nie spodobało się podejście firmy Sega i ostatecznie skończyło się to tym, że na konsoli Dreamcast gracze nie doświadczyli żadnego tytułu z logiem EA! Żadnej gry z flagowych serii Need for Speed, gier sportowych jak FIFA/NBA/NHL/MADDEN NFL, czy chociażby wschodzącej gwiazdy w postaci serii Medal of Honor. W dodatkowej konsekwencji EA zainwestowało dość mocno w nachodzącą w tamtym czasie konsolę Sony PlayStation 2, która jak się finalnie okazało dzierży berło najlepiej sprzedającej się konsoli wszech czasów.

Hitachi SH-4

Zaprezentowana 10 listopada 1997 seria mikroprocesorów SH-4 zaprojektowana została z myślą o rosnącym rynku aplikacji multimedialnych.

Przy maksymalnej prędkości 200MHz zapewniała wydajność 360 Milionów Instrukcji Na(Per) Sekundę* wraz z bardzo wysoką przepustowością magistrali pamięci oraz silnymi jednostkami zmiennoprzecinkowymi o wydajności 1,4 GFLOPS czyli możliwości wykonania 1,4 miliarda operacji zmiennoprzecinkowych w ciągu jednej sekundy. A to wszystko przy TDP wynoszącym zaledwie 1,5W! SH-4 firmy Hitachi w parze z rozwiązaniem graficznym NEC/VideoLogic PowerVR2, został wybrany jako mózg konsoli (widoczny w reklamach telewizyjnych konsoli) oraz równoważnej platformy gier zręcznościowych Sega NAOMI (New Arcade Operation Machine Idea - dosłownie „nowy pomysł na automat zręcznościowy”, lub znacząc z japońskiego "piękno").

Premiera konsoli Dreamcast na rynku Amerykańskim

"9/9/99 w cenie 199$"

Premiera na rynku amerykańskim była spektakularna! Mając 10 miesięcy do premiery sztab Sega of America chciał wystartować z kilkunastoma tytułami gier już przy samej premierze konsoli.

Premiera DC nastąpiła nie bez powodu w dniu 9 września - "9/9/99 w cenie 199$" głosił slogan reklamowy konsoli, która pojawiła się na rynku wraz z 18 tytułami gier dostępnymi w dniu premiery. Sega strzeliła w dziesiątkę i zarobiła blisko 100 milionów dolarów w pierwszych 24 godzinach premiery, będąc "największymi 24 godzinami w historii handlu rozrywkowego". W przeciągu dwóch tygodni konsola sprzedała się w ilości 500 tys. sztuk, aby pierwszy milion osiągnąć 4 listopada 1999 roku. To był spektakularny sukces!

"It's thinking" - "niegrzeczna" kampania reklamowa Sega Dreamcast w USA!
SegaNet

Niemal rok po premierze konsoli Dreamcast na rynku amerykańskim 7 września 2000 roku, wystartowała w usługa SegaNet. Przeznaczona dla użytkowników konsoli Dreamcast oraz komputerów PC, pozwalała za pośrednictwem modemu 56Kbps na grę sieciową między jej użytkownikami. Dzięki odpowiedniej infrastrukturze zapewniała stosunkowo niskie opóźnienia (latency). Cena dostępu do usługi rozpoczynała się od 21,95 USD miesięcznie (ok 99zł w przeliczeniu po ówczesnym kursie dolara).

W momencie premiery SegaNet można było zagrać po sieci wyłącznie w dostępną wcześniej ChuChu Rocket oraz nową NFL 2K1, jednak firma Sega obiecała, że jesienią dostępnych będzie od 10 do 12 gier, w tym hit w postaci Quake III Arena z możliwością gry crossplay (użytkownicy Dreamcast mogą łączyć się z graczami PC w ramach tych samych meczy), a dostępny już pod koniec października 2000r.

128-bitowa konsola Dreamcast oparta na technologii graficznej PowerVR, z wbudowanym modemem 56k, kosztowała w chwili premiery usługi 149 USD. W trakcie początkowej agresywnej kampanii promocyjnej jeśli dokonało się rejestracji usługi na czas 18 miesięcy, otrzymywało się rabat w wysokości... 149 USD i darmową klawiaturę dla konsoli, która była szczególnie przydatna do czatowania z innymi graczami oraz gry w Quake III. Sega oferowała również 50 bezpłatnych godzin SegaNet dla wszystkich konsol Dreamcast, które zostały zakupione od czasu uruchomienia usługi. Dodatkowo Sega nawiązując silnie do swojego najlepszego okresu związanego z konsolą Genesis (Mega Drive), uderzyła z kampanią reklamową usługi w trakcie MTV Video Music Awards w Nowym Jorku.

Wedle szacunków w miesiąc po uruchomieniu usługi aktywnych było około półtora miliona użytkowników (łącznie dla wszystkich regionów).

Łącznie na konsole Dreamcast wydano blisko 630 gier, w tym takie wielkie powroty jak Virtua Fighter 3, Sonic Adventure (najlepiej sprzedająca się gra konsoli Dreamcast) czy Sega Rally 2. Liczba sprzedanych sztuk konsoli nie zdołała przewyższyć liczby sprzedanych konsol poprzedniej generacji. Silna konkurencja ze strony Sony PlayStation 2 oraz Xbox, a także GameCube nie sprzyjała rozwojowi konsoli jak i usługi SegaNet, które zostały wycofane z rynku kolejno w marcu i lipcu 2001 roku - w momencie kiedy walka o najlepszą konsolę szóstej generacji dopiero się rozkręcała.

Konsola Dreamcast to ostatnia konsola do gier firmy Sega, wieńcząca wspaniałą historię tego znakomitego dewelopera i producenta sprzętu oraz gier zręcznościowych.

Specyfikacja
 • Generacja: szósta - bezpośrednia konkurencja Sony PlayStation 2, Microsoft Xbox, Nintendo GameCube
 • Procesor: Hitachi SH-4 taktowany zegarem 200MHz
 • Grafika: NEC/VideoLogic PowerVR2 taktowany zegarem 100MHz
 • Pamięć: 16 MB RAM, 8 MB video RAM, 2 MB audio RAM
 • Nośnik danych: 1 GB GD-ROM** opracowany dla konsoli Dreamcast przez firmę Yamaha, dodatkowo CD-ROM, Mini-CD
 • System operacyjny: zmodyfikowany system Windows CE z bibliotekami DirectX
Ciekawostki
 • Nazwy kodowe konsoli w trakcie jej powstawania to m.in. Whitebelt, Guppy, Katana w Japonii oraz Blackbelt, Dural i również Katana w USA,
 • Firma Lanser.net z Elbląga, była jedynym oficjalnym dystrybutorem konsol Sega Dreamcast w Polsce,
 • Liczba sprzedanych sztuk szacowana jest na nieco ponad 9 milionów egzemplarzy,
 • Najlepiej sprzedająca się gra konsoli to Sonic Adventrure, sprzedany w liczbie 2.5 milionów kopii.
Przypisy
 • * MIPS. Wydany rok wcześniej procesor Pentium Pro 200MHz, osiągał dla przykładu 541 MIPS przy TDP wynoszącym blisko 40W
 • ** GD - jako skrót od Gigabyte Disc
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu