Premiera: 26 lutego 1999
Nazwa kodowa: Katmai
Producent: Intel

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera procesorów Intel Pentium III
© Intel

26 lutego 1999 roku [1], firma Intel zaprezentowała po raz pierwszy 450 i 500MHz modele procesorów Pentium III, o nazwie kodowej Katmai, wyposażone w nowy zestaw instrukcji SIMD zwanych SSE.

Instrukcje SSE były bezpośrednią odpowiedzią Intela na zaprezentowane przez AMD instrukcje 3DNow!, wprowadzone w 1998 roku w procesorach K6-2.

SSE to 70 nowych instrukcji będących rozwinięciem znanych wcześniej instrukcji MMX, lecz w odróżnieniu do nich operowały na liczbach zmiennoprzecinkowych, sprzyjając wszelkim obliczeniom wymaganym dla obsługi m.in. grafiki trójwymiarowej. Oba zestawy instrukcji MMX oraz SSE zintegrowane w procesorach Pentium III mogły ze sobą współpracować przynosząc realne korzyści. Wprowadzone w procesorach Pentium IV instrukcje SSE2, zunifikowany SSE i MMX w jedną całość oraz dodały aż 144 nowych poleceń!

Procesory Pentium III wykorzystywały znany wcześniej krawędziowy interfejs Slot-1, lecz pojawiły się w nowej odmianie odbudowy SECC2, która była mniej skomplikowana od obudowy SECC znanej z Pentium II, a przez to tańsza w produkcji i pozwalała na bezpośredni kontakt radiatora z rdzeniem procesora, poprawiając ogólne charakterystyki termiczne. Magistrala 100MHz pozostała bez zmian podobnie jak 512KB pamięci cache L2 pracującej z połową prędkości procesora, aczkolwiek Intel wprowadził później również wersje procesorów Pentium III pracujące na magistrali 133MHz. Bardzo pożądaną rewizją produkcyjną procesora Pentium III 450MHz była SL35D, która pozwalała na bezproblemowe działanie z prędkością 600MHz po samym tylko podbiciu prędkości magistrali ze 100 na 133 (4.5 x 133MHz = ~600MHz).

Do dość sporej kontrowersji doszło w przypadku zaimplementowania w procesorach Pentium III jego unikalnego numeru identyfikacyjnego zwanego Processor Serial Number (PSN), który możliwy był do odczytu programowego za pomocą instrukcji CPUID. Godziło to dość mocno w prywatność użytkowników i po zbadaniu sprawy m.in. przez Parlament Europejski doprowadziło do ostatecznego usunięcia tej funkcji w ostatnich modelach procesorów Intel Pentium III na rdzeniu Tualatin i przyszłych Pentium IV.


Przypisy:

Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu