Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały i względnie przystępny dostęp do internetu w ofercie narodowego dostawcy telekomunikacyjnego pojawił się 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

SDI opierało się na rozwiązaniu HIS (Home Internet Solution) firmy Ericsson i jako takie pozwalało przy wykorzystaniu dotychczasowej infrastruktury telekomunikacyjnej, osiągnąć zawrotne i symetryczne 115kbit/s (upload/download), czyli w teorii ~14kB transferu, a w praktyce ok 10-12kB o każdej porze dnia i nocy. SDI stanowiło znaczący postęp w porównaniu do ówcześnie powszechnego, "wdzwanianego" i stresogennego dostępu do internetu, osiągającego w porywach 3-5kB. Tak na prawdę prędkość usługi SDI była jednak ograniczona przez interfejs szeregowy RS-232 przez jaki modem komunikował się z komputerem. Po stronie TP prędkość osiągała 160kbit/s.

Najważniejszą nowością oprócz "stałości połączenia" była możliwość jednoczesnego korzystania z telefonu stacjonarnego. Okupione to było jedynie spadkiem transmisji internetu w czasie rozmowy do 70kbit/s. Dodatkowo abonenci otrzymywali stały adres IP, dzięki czemu możliwa stała się m.in. bezpośrednia wymiana plików, ustawienia serwerów pocztowych, www czy gier... Dla niedoświadczonych użytkowników było to dość ryzykowne. W końcu nasz komputer stawał się częścią globalnej infrastruktury, mogąc być rozpoznanym w sieci za sprawą przypisanego adresu IP!

Jak można się domyślić usługa była dość droga, w dużej mierze biznesowa i ekskluzywna. 999zł wynosiła sama opłata aktywacyjna obejmująca kliencki zestaw przyłączeniowy Ericsson HIS-NT oraz skonfigurowanie usługi po stronie operatora punktem dostępowym HIS-NAE oraz modułem HIS-LT. Miesięczna opłata wynosiła 160zł (przy minimalnej płacy wynoszącej w 2000 roku 700zł oraz średniej wynoszącej 2000zł - można porównać skalę). Nie dziwi więc, że jak grzyby po deszczu powstawały liczne współdzielone sieci osiedlowe oraz pierwsze publiczne kawiarenki i "gralnie", pozwalające zredukować duże koszty usługi. Usługa SDI nie była jednak dostępna w całym kraju, szacuje się jednak, że w pierwszym roku jej działania, skorzystało z niej ponad 40000 żądnych swobodnego surfowania abonentów.

15 września 2000 SDI stała się standardową usługą świadczoną przez Telekomunikację Polską, zmieniając swoją nazwę na "Stały Dostęp do Internetu". Ostatecznie usługa przeżyła ponad 11 lat i została oficjalnie wycofana z dniem 1 stycznia 2011 roku, ustępując wprowadzonej na początku XXI wieku, 15 stycznia 2001r, usłudze Neostrada w technologii ADSL.

Eksponat
  • Kompletny zestaw abonencki Ericsson Home Internet Solution (HIS-NT), należący do usługi SDI znajduje się w zbiorach Milanowskiego Muzeum Gier i Komputerów. W jego skład wchodzi m.in. modem, zasilacz, kabel szeregowy, kabel telefoniczny (do telefonu), specjalny kabel połączeniowy RJ11 -> RJ45 do podłączenia modelu Ericsson do linii telefonicznej, dyskietka 3,5 ze sterownikami, zasilacz sieciowy, komplet dokumentacji (regulamin usługi, oferta Telekomunikacji Polskiej) oraz podkładka pod mysz z notatnikiem. Dziękujemy serdecznie Panu Robertowi z Mościsk za przekazanie tego fantastycznie zachowanego zestawu!
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu