Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

SDI opierało się na rozwiązaniu HIS (Home Internet Solution) firmy Ericsson i jako takie pozwalało przy wykorzystaniu dotychczasowej infrastruktury telekomunikacyjnej, osiągnąć zawrotne i symetryczne 115kbit/s (upload/download), czyli w teorii ~14kB transferu, a w praktyce ok 10-12kB o każdej porze dnia i nocy. SDI stanowiło znaczący postęp w porównaniu do ówcześnie powszechnego, "wdzwanianego" i stresogennego dostępu do internetu, osiągającego w porywach 3-5kB. Tak na prawdę prędkość usługi SDI była jednak ograniczona przez interfejs szeregowy z jakim modem komunikował się z komputerem. Po stronie TP prędkość osiągała 160kbit/s.

Najważniejszą nowością oprócz "stałości połączenia" była możliwość jednoczesnego korzystania z telefonu stacjonarnego. Okupione to było jedynie spadkiem transmisji internetu w czasie rozmowy do 70kbit/s. Dodatkowo abonenci otrzymywali stały adres IP, dzięki czemu możliwa stała się m.in. bezpośrednia wymiana plików, ustawienia serwerów pocztowych, www czy gier... Dla niedoświadczonych użytkowników było to dość ryzykowne! W końcu nasz komputer stawał się częścią globalnej infrastruktury, mogąc być rozpoznanym w sieci za sprawą przypisanego adresu IP!

Jak można się domyślić usługa była strasznie droga, w dużej mierze biznesowa i ekskluzywna. Blisko 1000zł wynosiła sama opłata aktywacyjna obejmująca kliencki zestaw przyłączeniowy Ericsson HIS-NT oraz skonfigurowanie usługi po stronie operatora punktem dostępowym HIS-NAE oraz modułem HIS-LT. Miesięczna opłata wynosiła 160zł (przy minimalnej płacy wynoszącej w 2000 roku 700zł oraz średniej wynoszącej 2000zł - można porównać skalę). Nie dziwi więc, że jak grzyby po deszczu powstawały liczne współdzielone sieci osiedlowe oraz pierwsze publiczne kawiarenki i gralnie, pozwalające zredukować duże koszty usługi. Usługa SDI nie była jednak dostępna w całym kraju, szacuje się jednak, że w pierwszym roku jej działania, skorzystało z niej ponad 40000 żądnych swobodnego surfowania abonentów.

15 września 2000 SDI stała się standardową usługą świadczoną przez Telekomunikację Polską, zmieniając swoją nazwę na "Stały Dostęp do Internetu". Ostatecznie usługa przeżyła ponad 11 lat i została oficjalnie wycofana z dniem 1 stycznia 2011 roku, ustępując wprowadzonej na początku XXI wieku, 15 stycznia 2001r, usłudze Neostrada.

Eksponat
  • Kompletny zestaw abonencki Ericsson Home Internet Solution (HIS-NT), należący do usługi SDI znajduje się w zbiorach Milanowskiego Muzeum Komputerów. W jego skład wchodzi m.in. modem, zasilacz, kabel szeregowy, kabel telefoniczny (do telefonu), specjalny kabel połączeniowy RJ11 -> RJ45 do podłączenia modelu Ericsson do linii telefonicznej, dyskietka 3,5 ze sterownikami, zasilacz sieciowy, komplet dokumentacji (regulamin usługi, oferta Telekomunikacji Polskiej) oraz podkładka pod mysz z notatnikiem. Dziękujemy serdecznie Panu Robertowi z Warszawy za przekazanie tego fantastycznie zachowanego zestawu!
Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu