Studio: Creative Assembly
Premiera: 19 sierpnia 2002
 
Premiera Medieval: Total War

Seria Total War zapoczątkowana w 2000 roku grą pt. Shogun: Total War po dwóch latach doczekała się kolejnej odsłony. 19 sierpnia 2002 roku, studio Creative Assembly wspięło się na swoje (kreatywne!) wyżyny i wydało kontynuację w postaci Medieval: Total War - jedną z najlepszych gier strategicznych wszech czasów.

Jak sam tytuł wskazuje mamy do czynienia z okresem średniowiecza (medieval - średniowieczny), 100-letnich wielkich wojen, wypraw krzyżowych i ciągłych roszad na mapie politycznej Europy oraz Azji Mniejszej. "Total War" to z kolei pojęcie wojskowe i literalnie dotyczy prowadzenia działań zbrojnych w celu całkowitego wyniszczenia przeciwnika z wykorzystaniem wszelkich metod i przy udziale całego społeczeństwa oraz gospodarki.

To właśnie ten okres historyczny zasłynął olbrzymią brutalnością i bezwzględnością epickich bitew i oblężeń (nowość, która pojawiła się po raz pierwszy w serii Total War) i został dość wiernie odzwierciedlony w samej grze, prezentując zasięgi różnych historycznych frakcji na przestrzeni lat dostępnych w grze.

Nasze działania w grze podzielone są na dwa tryby - strategię globalną gdzie w trybie turowym zarządzamy naszymi prowincjami, gospodarką, religią i polityką oraz ruchami naszych wojsk. W momencie kiedy dwa wrogie wojska pojawią się na terytorium prowincji dochodzi to starcia bitewnego, będącego esencją serii, podczas którego tysiące jednostek ścierają się na mapie w trybie czasu rzeczywistego (RTS). Żaden inny tytuł nie mógł poszczycić się bitwami na taką skalę. O tym, że dostępne są różne rodzaje wojsk, każdy z nich ma swoje wady i zalety oraz to, że istnieją różne ich formacje nie trzeba wspominać. Opcji w obu trybach nie brakuje, a urozmaicają je takie elementy jak zdobyte doświadczenie naszych jednostek pod postacią "męstwa". Jeśli z kolei przebieg naszej bitwy nie układa się dobrze spada "morale" naszych jednostek które mogą wycofać się z pola bitwy i zostać np. przekupione przez stronę przeciwną.

Możliwości jest sporo i m.in. one wpłynęły na bardzo pozytywne reakcje graczy oraz branży (nominacje do gry strategicznej 2002 roku), które ugruntowały pozycję brytyjskiego studia Creative Assembly na gamingowej mapie świata, przyczyniając się do wykupienia studia w 2005 roku przez firmę Sega.

Rozgrywka Medieval: Total War (2002)
Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu