Studio: Creative Assembly
Premiera: 19 sierpnia 2002
 
Premiera Medieval: Total War

Seria Total War zapoczątkowana w 2000 roku grą pt. Shogun: Total War po dwóch latach doczekała się kolejnej odsłony. 19 sierpnia 2002 roku, studio Creative Assembly wspięło się na swoje (kreatywne!) wyżyny i wydało kontynuację w postaci Medieval: Total War - jedną z najlepszych gier strategicznych wszech czasów.

Jak sam tytuł wskazuje mamy do czynienia z okresem średniowiecza (medieval - średniowieczny), 100-letnich wielkich wojen, wypraw krzyżowych i ciągłych roszad na mapie politycznej Europy oraz Azji Mniejszej. "Total War" to z kolei pojęcie wojskowe i literalnie dotyczy prowadzenia działań zbrojnych w celu całkowitego wyniszczenia przeciwnika z wykorzystaniem wszelkich metod i przy udziale całego społeczeństwa oraz gospodarki.

To właśnie ten okres historyczny zasłynął olbrzymią brutalnością i bezwzględnością epickich bitew i oblężeń (nowość, która pojawiła się po raz pierwszy w serii Total War) i został dość wiernie odzwierciedlony w samej grze, prezentując zasięgi różnych historycznych frakcji na przestrzeni lat dostępnych w grze.

Nasze działania w grze podzielone są na dwa tryby - strategię globalną gdzie w trybie turowym zarządzamy naszymi prowincjami, gospodarką, religią i polityką oraz ruchami naszych wojsk. W momencie kiedy dwa wrogie wojska pojawią się na terytorium prowincji dochodzi to starcia bitewnego, będącego esencją serii, podczas którego tysiące jednostek ścierają się na mapie w trybie czasu rzeczywistego (RTS). Żaden inny tytuł nie mógł poszczycić się bitwami na taką skalę. O tym, że dostępne są różne rodzaje wojsk, każdy z nich ma swoje wady i zalety oraz to, że istnieją różne ich formacje nie trzeba wspominać. Opcji w obu trybach nie brakuje, a urozmaicają je takie elementy jak zdobyte doświadczenie naszych jednostek pod postacią "męstwa". Jeśli z kolei przebieg naszej bitwy nie układa się dobrze spada "morale" naszych jednostek które mogą wycofać się z pola bitwy i zostać np. przekupione przez stronę przeciwną.

Możliwości jest sporo i m.in. one wpłynęły na bardzo pozytywne reakcje graczy oraz branży (nominacje do gry strategicznej 2002 roku), które ugruntowały pozycję brytyjskiego studia Creative Assembly na gamingowej mapie świata, przyczyniając się do wykupienia studia w 2005 roku przez firmę Sega.

Rozgrywka Medieval: Total War (2002)
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu