Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo
 
Premiera kondoli Nintendo Wii

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Japonia, nie była premierowym regionem nowej konsoli firmy Nintendo! Premiera konsoli Wii w Japonii odbyła się bowiem dwa tygodnie później, w dniu 2 grudnia 2006 roku.

Co skłoniło firmę Nintendo do takiego kroku? Po bądź, co bądź, rynkowej porażce konsoli GameCube, która została pokonana m.in. przez pierwszą konsolę Xbox firmy Microsoft, sprzedając się zaledwie w ilości nieco ponad 21 milionów sztuk (o 10 milionów mniej niż Nintendo 64), firma Nintendo musiała zmienić swoje podejście biznesowe i stworzyć dla siebie zupełnie nową niszę rynkową, nie próbując na siłę bić się z konkurencją "na MHz" i efekty graficzne, z czego firma mogła nie wyjść i nie wyszłaby zwycięsko (przykładem chociażby niech będzie wspomniana konsola GameCube i błędy w jej projekcie, w tym m.in. np. brak napędu DVD).

Strategia "Błękitnego Oceanu" zastosowana przez Nintendo opłaciła się! Projekt pod nazwą kodową Revolution rzeczywiście zrewolucjonizował branżę, oddając graczom zupełnie nowe i niespotykane możliwości rozgrywki, wyprzedzając aż o 4 lata konkurencję ze strony firm Sony i Microsoft. Ale jak to? Konsola Wii była szybsza? Nowocześniejsza? Niekoniecznie (do tej pory dokładne dane dotyczące głównego procesora IBM owiane są tajemnicą!), ale wprowadzała nowy, wcześniej nieznany wymiar rozrywki, zmuszając GRACZY (tu specjalne podkreślenie) to wstania z wygodnych foteli i większej interakcji z wirtualnymi światami, dzięki m.in. unikalnemu sensorowi ruchu oraz bezprzewodowym akcesoriom wyposażonym w żyroskopy i akcelerometry, które w wyjątkowo precyzyjny sposób dawały kontrolować wirtualne rakiety tenisowe, kierownice i inne. Konsole PlayStation 3 oraz Xbox 360 uzyskały podobną funkcjonalność dopiero w 2010 roku wraz z zestawami Move oraz Kinect.

Sama nazwa konsoli - Wii (łi) to po prostu My (We)! Z kolei drugie "i" w nazwie podkreśla dwóch graczy oraz kontrolery. Sam spot reklamowy oraz trailer Wii ukazuje litery "i" w różnych formach zabawy. Generalnie konsola miała zaspokoić wymagania każdego, niezależnie od wieku i gamingowego zacięcia. Można uznać, że udało się to znakomicie! Ale nie obyło się bez równie znakomitych wpadek graczy, którzy rozbijali swoje telewizory (i nie tylko!) podczas zbyt zaciętych partii wirtualnego tenisa czy baseballu.

Dużym ukłonem Nintendo do swoich klientów była wsteczna kompatybilność z systemem GameCube, umożliwiając uruchamianie gier, a nawet na korzystanie z 4 padów GC w konsoli Wii.

Mało osób ma świadomość, że Nintendo Wii odniosło spektakularny sukces, będąc najlepiej sprzedającą się konsolą swojej generacji, wyprzedzając konsole PlayStation 3 oraz Xbox 360 i sprzedając gry w wielomilionowych nakładach - nie mając nawet wsparcia dla HDMI! Swój niebywały sukces zawdzięcza umiejętnej polityce i rozsądnej cenie, która w chwili premiery wynosiła zaledwie 250 dolarów, przy nawet 400 i 600 dolarach za konsole konkurencji.

Specyfikacja
 • Generacja: siódma - bezpośrednia konkurencja Sony PlayStation 3, Microsoft Xbox 360
 • Procesor: IBM PowerPC "Broadway" taktowany zegarem 729 MHz
 • Grafika: ATI "Hollywood" taktowany zegarem 243 MHz
 • Pamięć: 24 MB 1T-SRAM @ 324 MHz (2.7 GB/s) + 64 MB GDDR3 SDRAM
 • Nośnik danych: Standard Nintendo Wii Optical-Disc o pojemności 4.7/8.54 GB (Dual-Layer, kompatybilny z GameCube Optical-Disc), stworzony przez firmę Panasonic
 • System operacyjny: brak, oprogramowanie wewnętrzne firmy Nintendo
Ciekawostki
 • Liczba sprzedanych sztuk szacowana jest na nieco ponad 101 milionów egzemplarzy
 • Najlepiej sprzedająca się gra konsoli to Wii Sports, sprzedana w liczbie blisko 83 milionów kopii
 • 31 maja 2006 roku konsola Wii firmy Nintendo zdobyła dwie prestiżowe nagrody Game Critics Awards: Best of E3 2006 w kategorii Best of Show oraz Best Hardware
 • Firma Lucas Toys Sp. z o.o. z Wrocławia, była oficjalnym dystrybutorem konsoli Nintendo Wii w Polsce, a jej premiera w naszym kraju przypada na 8 grudnia 2006 roku
 • Sugerowana cena detaliczna konsoli Nintendo Wii w chwili premiery w Polsce wynosiła 1099 złotych. Szacuje się, że na rynek trafiło początkowo 2000 sztuk konsoli
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu