27 lipca 2006 roku, firma Intel zaprezentowała światu nowe procesory w mikroarchitekturze Core. Całkowicie nowa rodzina dwurdzeniowych, 64-bitowych procesorów Core 2 Duo była niejako "Katharsis" firmy Intel oraz sporym szokiem dla całej branży. Po 13 latach od premiery procesorów Pentium, Intel odszedł od tej jednej z najbardziej rozpoznawalnych serii, która za sprawą nieudanej architektury NetBurst i procesorów Pentium 4, stała się powoli marketingową (i wydajnościową) kulą u nogi.
Marka Pentium i jej renoma została dosłownie (i delikatnie mówiąc) wyeksploatowana, więc o Pentium V nie mogło być mowy! Jedyne co pozostało wspólne z P4 to podstawka - Socket 775, aczkolwiek starsze płyty główne pod procesory P4 nie były w stanie obsłużyć nowe procesory Core. Intel Core 2 to „najlepszy mikroprocesor, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy” - powiedział dyrektor generalny Intela, Paul Otellini „To nie jest tylko stopniowa zmiana… To rewolucyjny skok.”
I tak w rzeczywistości było - "Intel Leap Ahead™" (skok do przodu) to slogan firmy, który 3 stycznia 2006 roku zastąpił 25-letnią kampanię "Intel Inside" wraz ze znaczącą zmianą logotypu marki (szerzej tutaj https://bit.ly/3yag6fc)! Było to przygotowanie pod zupełnie "coś nowego". Intel zaczął więc od wysokiego C, atakując najwydajniejszy segment rynku prezentując łącznie 10 procesorów Core 2 Duo (oraz 2.93GHz X6800 Core 2 Extreme) o nazwie kodowej Conroe, przeznaczonych dla komputerów osobistych oraz laptopów.
Wykonane w 65nm procesie litograficznym, pomimo o połowę niższego taktowania od topowych procesorów Pentium 4/Pentium D (najniższy model Core 2 Duo E6300 taktowany był prędkością "zaledwie" 1.86GHz), oferowały 40% wyższą wydajność przy 40% mniejszym zapotrzebowaniu na energię... 🤯 Był to spory SKOK (leap), pozwalający przerwać dominację firmy AMD oraz procesorów Athlon 64 trwającą od blisko 2003 roku!