Studio: 2K
Premiera: 21 sierpnia 2007

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera BioShock (PC, XBOX 360)

21 sierpnia 2007 roku, swoją premierę miał BioShock - będący wyjątkowym połączeniem FPS z elementami rozwoju postaci i tym samym "duchowym" następcą System Shock (1994/1999).

"Nazywam się Andrew Ryan i jestem tu, by zadać wam pytanie:
Czy człowiekowi nie należą się owoce jego pracy?

Nie, mówi człowiek w Waszyngtonie. Należą się najuboższym.
Nie, mówi człowiek w Watykanie. Należą do Boga.
Nie, mówi człowiek w Moskwie. Należą się wszystkim.

Odrzuciłem te odpowiedzi. Zamiast nich wybrałem coś innego.
Wybrałem to, co niemożliwe. Wybrałem...

Rapture!"

BioShock to mocno surrealistyczna opowieść o alternatywnych latach 60-tych, dwudziestego wieku oraz historii Jack'a - ocalałego z katastrofy lotniczej nad Atlantykiem.

Postać naszego protagonisty to klucz do całej rozgrywki i podróży do podwodnego antyutopijnego miasta Rapture, zbudowanego i rządzonego przez wizjonera Andrew Ryan'a. Miasto zaludnione zostało przez elitę społeczeństwa, reprezentującą najlepsze cechy ludzkości - inżynierowie, lekarze, naukowcy, artyści wszelkich dziedzin. Spowodowało to gwałtowny rozwój miasta, w tym m.in. inżynierii genetycznej i wynalezieniu dwóch surowców - Adam i Eva, wokół których skupiło się życie miasta, obracając je w ostateczności w prawdziwe podwodne piekło... 🔥🔥🔥

BioShock zapisał się na kartach historii gier komputerowych nie tylko za sprawą nietuzinkowej opowieści, lecz również za sprawą przebiegu gry i możliwości naszego bohatera, przemierzającego podwodne miasto i odkrywającego również swoje pochodzenie. Dość surrealistyczny klimat alternatywnej rzeczywistości, otoczenie obłąkanych mieszkańców i niepowtarzalny gameplay sprawiają, że gra jest unikalna i nie bez powodu otrzymała liczne branżowe nagrody w tym oczywiście jako Gra Roku. 96 punktów na 100 możliwych według agregatora opinii MetaCritic i odznaka Must Play, jest chyba najlepszą rekomendacją?

Duża w tym zasługa zastosowanego mocno zmodyfikowanego silnika graficznego Unreal Engine 2.5 (z elementami UE3) studia Epic Games, który od 2007 nadal olśniewa, perfekcyjnie nakreślając dziejące się na ekranie sceny. Grafice wtóruje udźwiękowienie. Mimo tego BioShock doczekał się wersji Remastered wydanej w dniu 15 września 2016 roku, dodającej m.in. tekstury w wysokiej rozdzielczości oraz obsługę rozdzielczości 4K.

BioShock™ Remastered kupisz na GOG.com

Intro z gry BioShock
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu