Studio: 2K
Premiera: 21 sierpnia 2007
 
Premiera BioShock (PC, XBOX 360)

21 sierpnia 2007 roku, swoją premierę miał BioShock - będący wyjątkowym połączeniem FPS z elementami rozwoju postaci i tym samym "duchowym" następcą System Shock (1994/1999).

"Nazywam się Andrew Ryan i jestem tu, by zadać wam pytanie:
Czy człowiekowi nie należą się owoce jego pracy?

Nie, mówi człowiek w Waszyngtonie. Należą się najuboższym.
Nie, mówi człowiek w Watykanie. Należą do Boga.
Nie, mówi człowiek w Moskwie. Należą się wszystkim.

Odrzuciłem te odpowiedzi. Zamiast nich wybrałem coś innego.
Wybrałem to, co niemożliwe. Wybrałem...

Rapture!"

BioShock to mocno surrealistyczna opowieść o alternatywnych latach 60-tych, dwudziestego wieku oraz historii Jack'a - ocalałego z katastrofy lotniczej nad Atlantykiem.

Postać naszego protagonisty to klucz do całej rozgrywki i podróży do podwodnego antyutopijnego miasta Rapture, zbudowanego i rządzonego przez wizjonera Andrew Ryan'a. Miasto zaludnione zostało przez elitę społeczeństwa, reprezentującą najlepsze cechy ludzkości - inżynierowie, lekarze, naukowcy, artyści wszelkich dziedzin. Spowodowało to gwałtowny rozwój miasta, w tym m.in. inżynierii genetycznej i wynalezieniu dwóch surowców - Adam i Eva, wokół których skupiło się życie miasta, obracając je w ostateczności w prawdziwe podwodne piekło... 🔥🔥🔥

BioShock zapisał się na kartach historii gier komputerowych nie tylko za sprawą nietuzinkowej opowieści, lecz również za sprawą przebiegu gry i możliwości naszego bohatera, przemierzającego podwodne miasto i odkrywającego również swoje pochodzenie. Dość surrealistyczny klimat alternatywnej rzeczywistości, otoczenie obłąkanych mieszkańców i niepowtarzalny gameplay sprawiają, że gra jest unikalna i nie bez powodu otrzymała liczne branżowe nagrody w tym oczywiście jako Gra Roku. 96 punktów na 100 możliwych według agregatora opinii MetaCritic i odznaka Must Play, jest chyba najlepszą rekomendacją?

Duża w tym zasługa zastosowanego mocno zmodyfikowanego silnika graficznego Unreal Engine 2.5 (z elementami UE3) studia Epic Games, który od 2007 nadal olśniewa, perfekcyjnie nakreślając dziejące się na ekranie sceny. Grafice wtóruje udźwiękowienie. Mimo tego BioShock doczekał się wersji Remastered wydanej w dniu 15 września 2016 roku, dodającej m.in. tekstury w wysokiej rozdzielczości oraz obsługę rozdzielczości 4K.

BioShock™ Remastered kupisz na GOG.com

Intro z gry BioShock
Pozostałe artykuły

Premiera Shadow Warrior (PC)

Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Czytaj więcej...
 

Premiera Battlefield 1942 (PC)

Studio: Electronic Arts
Premiera: 10 września 2002

10 września 2002 roku, przyszedł na świat Battlefield 1942, zapoczątkowując jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii gier komputerowych oraz wytyczając nowe ścieżki dla strzelanek pierwszoosobowych FPS.

Czytaj więcej...
 

Premiera komputera Compaq Deskpro 386

Data wydarzenia: 9 września 1986
Producent: Compaq

9 września 1986 roku, branżę IT zelektryzowała premiera pierwszego komputera bazującego na przełomowym 32-bitowym procesorze Intel 80386. Nie było by w tym nic elektryzującego gdyby nie fakt, że nie dokonała tego firma IBM, a Compaq wraz z modelem Compaq Deskpro 386.

Czytaj więcej...
 

Premiera Legacy of Kain: Soul Reaver (PC)

Studio: Crystal Dynamics
Premiera PC: 8 września 1999

8 września 1999 roku swoją premierę dla komputerów osobistych PC miał Legacy of Kain: Soul Reaver - przygodowa gra akcji ze studia Crystal Dynamics, wydana pierwotnie na konsolę Sony PlayStation kilka tygodni wcześniej, 16 sierpnia 1999r. Posiadacze konsoli Sega Dreamcast musieli poczekać na nią aż do 27 stycznia 2000r.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu