Studio: 2K
Premiera: 21 sierpnia 2007
 
Premiera BioShock (PC, XBOX 360)

21 sierpnia 2007 roku, swoją premierę miał BioShock - będący wyjątkowym połączeniem FPS z elementami rozwoju postaci i tym samym "duchowym" następcą System Shock (1994/1999).

"Nazywam się Andrew Ryan i jestem tu, by zadać wam pytanie:
Czy człowiekowi nie należą się owoce jego pracy?

Nie, mówi człowiek w Waszyngtonie. Należą się najuboższym.
Nie, mówi człowiek w Watykanie. Należą do Boga.
Nie, mówi człowiek w Moskwie. Należą się wszystkim.

Odrzuciłem te odpowiedzi. Zamiast nich wybrałem coś innego.
Wybrałem to, co niemożliwe. Wybrałem...

Rapture!"

BioShock to mocno surrealistyczna opowieść o alternatywnych latach 60-tych, dwudziestego wieku oraz historii Jack'a - ocalałego z katastrofy lotniczej nad Atlantykiem.

Postać naszego protagonisty to klucz do całej rozgrywki i podróży do podwodnego antyutopijnego miasta Rapture, zbudowanego i rządzonego przez wizjonera Andrew Ryan'a. Miasto zaludnione zostało przez elitę społeczeństwa, reprezentującą najlepsze cechy ludzkości - inżynierowie, lekarze, naukowcy, artyści wszelkich dziedzin. Spowodowało to gwałtowny rozwój miasta, w tym m.in. inżynierii genetycznej i wynalezieniu dwóch surowców - Adam i Eva, wokół których skupiło się życie miasta, obracając je w ostateczności w prawdziwe podwodne piekło... 🔥🔥🔥

BioShock zapisał się na kartach historii gier komputerowych nie tylko za sprawą nietuzinkowej opowieści, lecz również za sprawą przebiegu gry i możliwości naszego bohatera, przemierzającego podwodne miasto i odkrywającego również swoje pochodzenie. Dość surrealistyczny klimat alternatywnej rzeczywistości, otoczenie obłąkanych mieszkańców i niepowtarzalny gameplay sprawiają, że gra jest unikalna i nie bez powodu otrzymała liczne branżowe nagrody w tym oczywiście jako Gra Roku. 96 punktów na 100 możliwych według agregatora opinii MetaCritic i odznaka Must Play, jest chyba najlepszą rekomendacją?

Duża w tym zasługa zastosowanego mocno zmodyfikowanego silnika graficznego Unreal Engine 2.5 (z elementami UE3) studia Epic Games, który od 2007 nadal olśniewa, perfekcyjnie nakreślając dziejące się na ekranie sceny. Grafice wtóruje udźwiękowienie. Mimo tego BioShock doczekał się wersji Remastered wydanej w dniu 15 września 2016 roku, dodającej m.in. tekstury w wysokiej rozdzielczości oraz obsługę rozdzielczości 4K.

BioShock™ Remastered kupisz na GOG.com

Intro z gry BioShock
Pozostałe artykuły

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Premiera Commander Keen (PC)

Premiera: 14 grudnia 1990

14 grudnia 1990 roku wydana została gra, która wpłynęła na bieg historii i dała podwaliny do powstania takich gier jak Wolfenstein-3D, Doom czy Quake oraz całego studia id Software.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu