Utylizacja sprzętu elektronicznego

Uratuj od zapomnienia relikty minionej epoki!

Utylizacja sprzętu elektronicznego i selektywna zbiórka odpadów to nieodzowny element dbania o środowisko naturalne. Jest to złożony proces bezpiecznego usuwania niepożądanych dla środowiska składników, mogących mieć wpływ na otaczający nas świat i nas samych oraz m.in. odzyskania pierwiastków (głównie metali, oraz metali szlachetnych) mogących być wykorzystanymi ponownie, chociażby to budowy nowych urządzeń.

Warto pamiętać, że nie można porzucać sprzętu elektronicznego (tzw. elektrozłomu) a tym bardziej wyrzucać go do kontenerów z odpadami zmieszanymi. Poza narażeniem środowiska na wieloletni wpływ szkodliwych substancji, można również zaszkodzić sobie za sprawą kary grzywny w wysokości do 5000zł w razie wykrycia takiego działania.

Dlatego w każdym mieście, a tym bardziej w aglomeracji Warszawskiej i miastach ościennych funkcjonują lokalne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych zwane w skrócie PSZOK oraz firmy recyklingowe.

Na terenie miasta Milanówka funkcjonuje PSZOK na ul. Turczynek 8 (link).

Dodatkowo w Grodzisku Mazowieckim oraz w Pruszkowie dostępne są poniższe firmy recyklingowe.

  • Tesla Recycling, ul. Traugutta 42, 05-825 Grodzisk Mazowiecki (link)
  • Terra Recycling, ul. Traugutta 42, 05-825 Grodzisk Mazowiecki (link)
  • Green Recycling, ul. 3 Maja 159, 05-800 Pruszków (link)
Z perspektywy historii oraz ideologii "Zero Waste" warto przed wyrzuceniem sprzętu elektronicznego zorientować się czy nie przyda się on nikomu innemu?

Przede wszystkim należy zastanowić się przed pochopnym wyrzuceniem i marnowaniem sprzętu - to że 5-letni komputer nie spełnia już naszych oczekiwań, nie oznacza, że nie może przydać się komuś innemu! Jest wiele inicjatyw społecznych takich jak chociażby Uwolnij Złomka, które pozyskują sprawny sprzęt (komputery PC, laptopy, monitory) i przekazują na cele akcji charytatywnych, tudzież edukacji zdalnej, tak kluczowej w czasie panowania pandemii Covid-19.

Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach (link) również może wykorzystać odratowany przed utylizacją wiekowy sprzęt techniczny - radia, radiostacje, aparaty fotograficzne itp.

Z kolei inicjatywa projektu Milanowskiego Muzeum Gier i Komputerów codziennie ratuje od zapomnienia starą technologię wychodząc z założenia, że jeśli coś jest stare i archaiczne, nie musi oznaczać że jest bezużyteczne! Wręcz przeciwnie - może nadal bawić przyszłe pokolenia i pokazywać jak działała dawna technologia. Jeśli zatem myślisz "komu to może się jeszcze przydać?", pomyśl, że są ludzie oraz inicjatywy dla których taki "elektrozłom" jest ważny!

Komputery czy konsole z lat 80-tych i 90-tych IBM, ATARI, AMIGA, COMMODORE, AMSTRAD, SEGA, NINTENDO codziennie bezpowrotnie giną. Naszym celem jest ratowanie tej informatycznej historii i prezentowanie jej walorów podczas odbywających się lokalnych wydarzeń. Skontaktuj się z nami i uratuj historię.

Piknik z Krówką
Piknik z Krówką
Piknik z Krówką
Komentarze do artykułu