Nasze eksponaty

W znacznej większości gruntownie odnowione i uruchomione!

W kręgu naszego zainteresowania są oczywiście komputery PC (8/16-bit, x86, PowerPC, RISC), podzespoły komputerowe, laptopy, konsole z początku lat 80-tych i późniejszych, oprogramowanie, akcesoria, czasopisma i magazyny tematyczne. Są to również urządzenia powiązane takie jak monitory, telewizory, urządzenia audio-wideo, telefony z lat 80 i 90-tych, a nawet elektroniczne maszyny do pisania firmy IBM.

Znaczna część eksponatów pochodzi od darczyńców - znajomych oraz nieznajomych, lokalnych i z całej Polski oraz zagranicy. Pozostałe zaś z prywatnych środków. Zakres tematyczny jest dość szeroki obejmując 40 lat postępu technologicznego - nie jest więc niestety możliwe pozyskanie wszystkiego, nie mniej stale się rozwijamy i nie tracimy nadziei w pozyskaniu lub uzupełnieniu naszych eksponatów.

Wszystkie nasze eksponaty przechodzą kompleksową renowację, tak aby działały i wyglądały jak nowe, ciesząc naszych gości, ponieważ nie zawsze trafiają one w idealnym stanie. Staramy się pozyskiwać i stale uzupełniać brakujące podzespoły i akcesoria, wymagane aby uruchomić i prezentować zwykle ponad 25 letnie komputery i urządzenia.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czego stale poszukujemy?

Stale poszukujemy:

  • Sprawnych i niesprawnych podzespołów komputerowych - dla uzupełnienia kolekcji i odtworzenia/utrzymania w działaniu starych komputerów. Niesprawne podzespoły mogą posłużyć jako dawcy części lub rekwizyty. Przykładowo płyty główne, procesory, karty graficzne i muzyczne prezentują się niebywale dobrze kiedy są odpowiednio zaprezentowane!
  • Sprawnych i niesprawnych komputerów oraz laptopów - im starsze tym lepsze lecz nie starsze niż wyprodukowane/kupione do 2010 roku,


    Nowsze konstrukcje (co najmniej dwa rdzenie procesora AMD Athlon 64 X2 lub Intel Core2 Duo/Core i3, 4GB pamięci DDR2/najlepiej DDR3 oraz Windows 7) warto przekazać dla akcji Uwolnij złomka, która przekazuje komputery dla potrzeb zdalnej edukacji dzieci i młodzieży.

    Optimus, JTT/Adax, Vobis Highscreen, Escom, Ascom, IBM, Compaq, Toshiba, Digital, Commodore, Amiga, Atari, Sega, Nintendo to tylko przykłady poszukiwanych marek komputerów i konsol.

  • Akcesoriów komputerowych - myszek, padów, joystick'ów, klawiatur, kierownic, podkładek pod myszki, nowych dyskietek i innych nośników danych, filtrów na monitor, nakładek na klawiatury itp.
  • Pism, płyt, dyskietek (dema, gry, sterowniki) oraz instrukcji, książek i publikacji o tematyce komputerowej - dla zbudowania potężnego archiwum o historii branży IT,
Komentarze do artykułu