Studio: Raven Software
Premiera: 18 sierpnia 2009
 
Premiera Wolfenstein

Fanom przygód komandosa Williama "B.J." Blazkowicza przyszło czekać długie 8 lat na kontynuację (choć luźną) hitu z 2001 pt. "Return to Castle Wolfenstein", bowiem 18 sierpnia 2009 roku, studio Raven Software wydało grę Wolfenstein.

Oparta na usprawnionym silniku graficznym idTech 4 (znanym m.in. z gry Doom 3), opowiadała o przygodach naszego protagonisty na niemieckim pancerniku Tirptiz i odkryciem nań tajemniczego artefaktu - medalionu o nadprzyrodzonych mocach. Office of Special Affairs (OSA) odkrywa, że naziści w (fikcyjnym) mieście Isenstadt, rozpoczęli wydobycie kryształów zwanych "Nachtsonne" potrzebnych do uwolnienia pełni mocy z medalionu i uzyskania dostępu do wymiaru "Nocnego Słońca".

Wraz z rozwojem akcji w grze, sytuacja w mieście Isenstadt zaczyna eskalować w stronę nadprzyrodzonych mocy. To zresztą bardzo charakterystyczne dla serii Wolfenstein, gdzie przypomnę w RtCW akcja toczyła się wokół "Operacji Wskrzeszenie" i nadprzyrodzonej postaci Heinricha I. Istnieje wiele współczesnych legend o pracach tajnych komórek Trzeciej Rzeszy, związanych z szeroko pojętym okultyzmem i zjawiskami nadprzyrodzonymi. Kłania się tu również chociażby motyw Arki Przymierza i scen znanych z filmu "Indiana Jones i ostatnia krucjata". Temat jak widać nie jest nowy, lecz nadal pozostaje chłonny, mieszając w intrygującą całość elementy okresu II WŚ z fikcją naukową.

Choć tytuł nie osiągnął wielkiego komercyjnego sukcesu (jak poprzednik), a zdobyte oceny branżowe oscylują wokół 74/100 (według Metacritic), to gracze cenią jednak tytuł za niewątpliwie wciągającą historię i klimat.

QuakeCon 2021

Na marginesie warto dodać, że już jutro rozpoczyna się rocznicowa 25-edycja QuakeCon - konwencji poświęconej produktom związanym z id Software. Jest to wyjątkowe wydarzenie również z innego względu. Chodzą pogłoski o zapowiedzi zremasterowanej wersji 25 letniego hitu "Quake: Revitalized Edition".

Przy okazji trwających targów takie tytuły studia id Software jak m.in Return to Castle Wolfenstein czy Wolfenstein II: The New Colossus można nabyć w niesamowicie niskich cenach na platformie GOG.com!

Zwiastun Wolfenstein (2009)
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu