Studio: Crystal Dynamics
Premiera PC: 8 września 1999

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Legacy of Kain: Soul Reaver (PC)

8 września 1999 roku swoją premierę dla komputerów osobistych PC miał Legacy of Kain: Soul Reaver - przygodowa gra akcji ze studia Crystal Dynamics, wydana pierwotnie na konsolę Sony PlayStation kilka tygodni wcześniej, 16 sierpnia 1999r. Posiadacze konsoli Sega Dreamcast musieli poczekać na nią aż do 27 stycznia 2000r.

Soul Reaver to druga część serii Legacy of Kain, opowiadająca dość zawiłą historię w świecie Nosgoth, tym razem z perspektywy Raziela - wampira skazanego na śmierć przez Kain'a. Raziel wrzucony do Jeziora Umarłych miał dokonać żywota, lecz za sprawą "Starszego Boga", powraca do życia jako upiór mający pokonać Kain'a i zaprowadzić nowy porządek w krainie

Jako że mamy do czynienia z grą akcji w której celem jest pokonanie przeciwników, do dyspozycji otrzymujemy szereg możliwości walki z których tytułowy miecz Soul Reaver staje się naszą główną bronią, dzięki której ostatecznie pokonamy Kain'a. W grze występują też zagadki, których rozwiązanie umożliwia nam przejście gry dalej. Nierzadko zmuszeni jesteśmy do szukania rozwiązań po obu stronach rzeczywistości... Tak! Gra wprowadziła do rozgrywki możliwość płynnego przełączania się między rzeczywistościami, w których postać Raziela otrzymywała zupełnie nowe możliwości. To dość unikalne w swoim czasie rozwiązanie, zostało zastosowane później m.in. w grze Prey (2006).

Ostatecznie gra spotkała się z całkiem pozytywnym odbiorem przez graczy oraz branżę (8,5/10 w skali MetaCritic), która zwracała uwagę na innowacyjną rozgrywkę oraz spójną, ciekawą historię w interesującym świecie.

Ciekawostki
  • Główny motyw przewodni gry Soul Reaver, "Ozar Midrashim", został skomponowany przez Kurta Harlanda z amerykańskiego zespołu Information Society. Utwór ten znalazł się pierwotnie w albumie zespołu pt. "Don't Be Afraid", wydanym w 1997 roku.
  • Główny bohater Raziel (Razjel) nosi imię archanioła z żydowskiej mitologii, który jest szczególnie widoczny w nauce Kabały. Według niej Razjel jest legendarnym autorem Księgi Razjela „w której zawiera się cała mądrość ziemska i niebiańska”.

Legacy of Kain: Soul Reaver kupisz na GOG.com

Soundtrack (Main Theme) z gry Legacy of Kain: Soul Reaver
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu