Studio: Crystal Dynamics
Premiera PC: 8 września 1999

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Legacy of Kain: Soul Reaver (PC)

8 września 1999 roku swoją premierę dla komputerów osobistych PC miał Legacy of Kain: Soul Reaver - przygodowa gra akcji ze studia Crystal Dynamics, wydana pierwotnie na konsolę Sony PlayStation kilka tygodni wcześniej, 16 sierpnia 1999r. Posiadacze konsoli Sega Dreamcast musieli poczekać na nią aż do 27 stycznia 2000r.

Soul Reaver to druga część serii Legacy of Kain, opowiadająca dość zawiłą historię w świecie Nosgoth, tym razem z perspektywy Raziela - wampira skazanego na śmierć przez Kain'a. Raziel wrzucony do Jeziora Umarłych miał dokonać żywota, lecz za sprawą "Starszego Boga", powraca do życia jako upiór mający pokonać Kain'a i zaprowadzić nowy porządek w krainie

Jako że mamy do czynienia z grą akcji w której celem jest pokonanie przeciwników, do dyspozycji otrzymujemy szereg możliwości walki z których tytułowy miecz Soul Reaver staje się naszą główną bronią, dzięki której ostatecznie pokonamy Kain'a. W grze występują też zagadki, których rozwiązanie umożliwia nam przejście gry dalej. Nierzadko zmuszeni jesteśmy do szukania rozwiązań po obu stronach rzeczywistości... Tak! Gra wprowadziła do rozgrywki możliwość płynnego przełączania się między rzeczywistościami, w których postać Raziela otrzymywała zupełnie nowe możliwości. To dość unikalne w swoim czasie rozwiązanie, zostało zastosowane później m.in. w grze Prey (2006).

Ostatecznie gra spotkała się z całkiem pozytywnym odbiorem przez graczy oraz branżę (8,5/10 w skali MetaCritic), która zwracała uwagę na innowacyjną rozgrywkę oraz spójną, ciekawą historię w interesującym świecie.

Ciekawostki
  • Główny motyw przewodni gry Soul Reaver, "Ozar Midrashim", został skomponowany przez Kurta Harlanda z amerykańskiego zespołu Information Society. Utwór ten znalazł się pierwotnie w albumie zespołu pt. "Don't Be Afraid", wydanym w 1997 roku.
  • Główny bohater Raziel (Razjel) nosi imię archanioła z żydowskiej mitologii, który jest szczególnie widoczny w nauce Kabały. Według niej Razjel jest legendarnym autorem Księgi Razjela „w której zawiera się cała mądrość ziemska i niebiańska”.

Legacy of Kain: Soul Reaver kupisz na GOG.com

Soundtrack (Main Theme) z gry Legacy of Kain: Soul Reaver
Pozostałe artykuły

Powstanie pierwszego polskiego joysticka

Data wydarzenia: 28 października 1984

28 października 1984r. powstał pierwszy polski joystick. Konstruktorem tego wynalazku jest Andrzej Krawczyński senior - elbląski elektronik i elektrotechnik, należący do branżowej awangardy lat 70. i 80. minionego wieku.

Czytaj więcej...
 

Intel oraz AMD podpisują wstępną umowę o wymianie technologii dotyczącej mikroprocesorów

Data wydarzenia: 12 października 1981

W związku z wyborem procesora Intel 8086 jako "mózgu" komputera IBM PC, firma IBM wymagała dywersyfikacji dostawcy procesora dla swojego flagowego produktu. Wybór padł na firmę Advanced Micro Devices (AMD), amerykańskiego producenta chipów, który został założony przez innych pracowników Fairchild Semiconductor, 1 maja 1969r.

Czytaj więcej...
 

Premiera Shadow Warrior (PC)

Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Czytaj więcej...
 

Premiera Battlefield 1942 (PC)

Studio: Electronic Arts
Premiera: 10 września 2002

10 września 2002 roku, przyszedł na świat Battlefield 1942, zapoczątkowując jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii gier komputerowych oraz wytyczając nowe ścieżki dla strzelanek pierwszoosobowych FPS.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu