Studio: Crystal Dynamics
Premiera PC: 8 września 1999

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Legacy of Kain: Soul Reaver (PC)

8 września 1999 roku swoją premierę dla komputerów osobistych PC miał Legacy of Kain: Soul Reaver - przygodowa gra akcji ze studia Crystal Dynamics, wydana pierwotnie na konsolę Sony PlayStation kilka tygodni wcześniej, 16 sierpnia 1999r. Posiadacze konsoli Sega Dreamcast musieli poczekać na nią aż do 27 stycznia 2000r.

Soul Reaver to druga część serii Legacy of Kain, opowiadająca dość zawiłą historię w świecie Nosgoth, tym razem z perspektywy Raziela - wampira skazanego na śmierć przez Kain'a. Raziel wrzucony do Jeziora Umarłych miał dokonać żywota, lecz za sprawą "Starszego Boga", powraca do życia jako upiór mający pokonać Kain'a i zaprowadzić nowy porządek w krainie

Jako że mamy do czynienia z grą akcji w której celem jest pokonanie przeciwników, do dyspozycji otrzymujemy szereg możliwości walki z których tytułowy miecz Soul Reaver staje się naszą główną bronią, dzięki której ostatecznie pokonamy Kain'a. W grze występują też zagadki, których rozwiązanie umożliwia nam przejście gry dalej. Nierzadko zmuszeni jesteśmy do szukania rozwiązań po obu stronach rzeczywistości... Tak! Gra wprowadziła do rozgrywki możliwość płynnego przełączania się między rzeczywistościami, w których postać Raziela otrzymywała zupełnie nowe możliwości. To dość unikalne w swoim czasie rozwiązanie, zostało zastosowane później m.in. w grze Prey (2006).

Ostatecznie gra spotkała się z całkiem pozytywnym odbiorem przez graczy oraz branżę (8,5/10 w skali MetaCritic), która zwracała uwagę na innowacyjną rozgrywkę oraz spójną, ciekawą historię w interesującym świecie.

Ciekawostki
  • Główny motyw przewodni gry Soul Reaver, "Ozar Midrashim", został skomponowany przez Kurta Harlanda z amerykańskiego zespołu Information Society. Utwór ten znalazł się pierwotnie w albumie zespołu pt. "Don't Be Afraid", wydanym w 1997 roku.
  • Główny bohater Raziel (Razjel) nosi imię archanioła z żydowskiej mitologii, który jest szczególnie widoczny w nauce Kabały. Według niej Razjel jest legendarnym autorem Księgi Razjela „w której zawiera się cała mądrość ziemska i niebiańska”.

Legacy of Kain: Soul Reaver kupisz na GOG.com

Soundtrack (Main Theme) z gry Legacy of Kain: Soul Reaver
Pozostałe artykuły

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Premiera Commander Keen (PC)

Premiera: 14 grudnia 1990

14 grudnia 1990 roku wydana została gra, która wpłynęła na bieg historii i dała podwaliny do powstania takich gier jak Wolfenstein-3D, Doom czy Quake oraz całego studia id Software.

Czytaj więcej...
 

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderza w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000

Data wydarzenia: 25 stycznia 2003
Nazwa kodowa: SQL Slammer

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderzył w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000, w sobotę 25 stycznia 2003 roku o godzinie 5:30 czasu Greenwich (6:30 czasu polskiego), infekując 75000 serwerów sieciowych w zaledwie 10 minut!

Czytaj więcej...
 

Jack Tramiel rezygnuje z pełnienia funkcji w Commodore International

Data wydarzenia: 13 stycznia 1984

13 stycznia 1984 roku (ówcześnie w piątek 13-go...), Jack Tramiel niespodziewanie zrezygnował z pełnienia funkcji w zarządzie firmy Commodore International, której poświęcił połowę swojego życia, po czym zniknął na niemal 4 miesiące [1]. To był prawdziwy szok dla branży oraz akcjonariuszy, zwłaszcza w sytuacji ogromnego triumfu związanego ze sprzedażą komputera Commodore 64 i spektakularnego w branży przychodu w 1983r. sięgającego miliarda dolarów.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu