Studio: Crystal Dynamics
Premiera PC: 8 września 1999

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Legacy of Kain: Soul Reaver (PC)

8 września 1999 roku swoją premierę dla komputerów osobistych PC miał Legacy of Kain: Soul Reaver - przygodowa gra akcji ze studia Crystal Dynamics, wydana pierwotnie na konsolę Sony PlayStation kilka tygodni wcześniej, 16 sierpnia 1999r. Posiadacze konsoli Sega Dreamcast musieli poczekać na nią aż do 27 stycznia 2000r.

Soul Reaver to druga część serii Legacy of Kain, opowiadająca dość zawiłą historię w świecie Nosgoth, tym razem z perspektywy Raziela - wampira skazanego na śmierć przez Kain'a. Raziel wrzucony do Jeziora Umarłych miał dokonać żywota, lecz za sprawą "Starszego Boga", powraca do życia jako upiór mający pokonać Kain'a i zaprowadzić nowy porządek w krainie

Jako że mamy do czynienia z grą akcji w której celem jest pokonanie przeciwników, do dyspozycji otrzymujemy szereg możliwości walki z których tytułowy miecz Soul Reaver staje się naszą główną bronią, dzięki której ostatecznie pokonamy Kain'a. W grze występują też zagadki, których rozwiązanie umożliwia nam przejście gry dalej. Nierzadko zmuszeni jesteśmy do szukania rozwiązań po obu stronach rzeczywistości... Tak! Gra wprowadziła do rozgrywki możliwość płynnego przełączania się między rzeczywistościami, w których postać Raziela otrzymywała zupełnie nowe możliwości. To dość unikalne w swoim czasie rozwiązanie, zostało zastosowane później m.in. w grze Prey (2006).

Ostatecznie gra spotkała się z całkiem pozytywnym odbiorem przez graczy oraz branżę (8,5/10 w skali MetaCritic), która zwracała uwagę na innowacyjną rozgrywkę oraz spójną, ciekawą historię w interesującym świecie.

Ciekawostki
  • Główny motyw przewodni gry Soul Reaver, "Ozar Midrashim", został skomponowany przez Kurta Harlanda z amerykańskiego zespołu Information Society. Utwór ten znalazł się pierwotnie w albumie zespołu pt. "Don't Be Afraid", wydanym w 1997 roku.
  • Główny bohater Raziel (Razjel) nosi imię archanioła z żydowskiej mitologii, który jest szczególnie widoczny w nauce Kabały. Według niej Razjel jest legendarnym autorem Księgi Razjela „w której zawiera się cała mądrość ziemska i niebiańska”.

Legacy of Kain: Soul Reaver kupisz na GOG.com

Soundtrack (Main Theme) z gry Legacy of Kain: Soul Reaver
Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu