Premiera: 4 marca 2000
Producent: Sony
 
Premiera konsoli Sony PlayStation 2

4 marca 2000 roku swoją japońską (oryginalną) premierę miała najlepiej sprzedająca się konsola wszech czasów - Sony PlayStation 2.

Sprzedana w ponad 155 milionach egzemplarzy na całym świecie, szóstej generacji konsola firmy Sony stanowiła znaczący krok w rozwoju elektronicznej rozrywki.

Niemal 10 krotnie szybszy (w liczbie surowych MHz) od procesora oryginalnej konsoli Sony PlayStation ~300 MHz, 128-bitowy procesor Emotion Engine, 32 MB pamięci operacyjnej RAMBUS, ~150MHz procesor graficzny Graphics Synthesizer z 4 MB wbudowanej pamięci podręcznej VRAM z możliwością czerpania większej ilości z głównej pamięci operacyjnej, odtwarzacz DVD-ROM, stanowiły o potężnej sile przetwarzania nowej konsoli Sony, która konkurować miała na rynku z konsolami Xbox firmy Microsoft, GameCube firmy Nintendo oraz Dreamcast firmy Sega. Prace nad konsolą rozpoczęły się w ścisłej tajemnicy tuż po premierze konsoli PlayStation w 1994 roku i trwały tak naprawdę nieprzerwanie aż do 2018 roku kiedy zakończono oficjalne wsparcie serwisowe w Japonii.

Rynkowy sukces konsoli to przede wszystkim biblioteka gier, a ta w przypadku PlayStation 2 jest olbrzymia i sięga 4500 tytułów, z których czołówkę stanowią takie hity jak Grand Theft Auto: San Andreas (ponad 17 milionów kopii), Gran Turismo 3: A-Spec/4 oraz Grand Theft Auto: Vice City, przy czym najwyżej ocenianą grą wszech czasów na konsolę PlayStation 2 jest nieśmiertelny Tony Hawk Pro Skater 3.

Sony PlayStation 2 nieprzerwanie od ponad 21 lat daje frajdę milionom graczy na całym świecie i nic nie zapowiada aby miało się to zmienić w kolejnych latach!

Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu