Studio: Epic MegaGames
Premiera: 22 maja 1998

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Unreal (PC)

22 maja 1998r. wydana została "nierealna" jak na owe czasy gra - Unreal, ze studia Epic MegaGames (od 1999r. Epic Games) i Digital Extremes.

Unreal opracowywany pierwotnie od 1994r. ujrzał światło dzienne między innymi, dzięki szybkiemu rozwojowi akceleratorów 3D jaki miał miejsce od końca 96r. za sprawą m.in. firmy 3dfx Interactive oraz dzięki firmie Intel, która w 97r. wprowadziła do swoich procesorów Pentium, instrukcje multimedialne MMX (MultiMedia eXtensions).

To właśnie dzięki firmie Intel, która udostępniła programistom Epic, inżynierskie wersje procesorów Pentium MMX, możliwe było osiągnięcie nierealnej jak na owe czasy grafiki i stworzenie silnika graficznego 3D tzw. Unreal Engine, mogącego m.in. operować w pełnej 24-bitowej palecie barw True Color, oraz pozwalając na stworzenie świata z występującymi w nim otwartymi przestrzeniami, bez znaczącego obniżenia wydajności. Był to znaczący krok naprzód w rozwoju grafiki trójwymiarowej i najpełniejsza prezentacja możliwości ówczesnej technologii oraz idealnej kooperacji między producentem sprzętu, a deweloperami.

Futurystyczna wizja świata oraz historia ucieczki "Więźnia 849" z rozbitego statku więziennego Vortex Rikers, sugestywna i wielobarwna grafika oraz niezapomniane udźwiękowienie, pozwoliło Unreal, na przemian ze StarCraft (premiera 31 marca 1998r.), osiągnąć szczyt rankingu najlepiej sprzedających się gier w 1998 roku.

Jak być może się domyślacie po tytule, Unreal zapoczątkował całą serię gier pod tym tytułem, w tym kultowy multiplayer'owy Unreal Tournament, a sam silnik Unreal Engine oraz jego późniejsze wydania, napędzał wiele znakomitych produkcji takich jak m.in. Deus Ex, Clive Barker's Undying, gry z serii Harry Potter, Gears of War, BioShock oraz wiele wiele innych, przynosząc Epic MegaGames olbrzymi sukces komercyjny i sławę.

Ciekawostki
  • Pełna wersja gry Unreal została zamieszczona w wydaniu 04/01 magazynu CD Action.

Unreal Gold kupisz na GOG.com

Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu