Studio: Epic MegaGames
Premiera: 22 maja 1998

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Unreal (PC)

22 maja 1998r. wydana została "nierealna" jak na owe czasy gra - Unreal, ze studia Epic MegaGames (od 1999r. Epic Games) i Digital Extremes.

Unreal opracowywany pierwotnie od 1994r. ujrzał światło dzienne między innymi, dzięki szybkiemu rozwojowi akceleratorów 3D jaki miał miejsce od końca 96r. za sprawą m.in. firmy 3dfx Interactive oraz dzięki firmie Intel, która w 97r. wprowadziła do swoich procesorów Pentium, instrukcje multimedialne MMX (MultiMedia eXtensions).

To właśnie dzięki firmie Intel, która udostępniła programistom Epic, inżynierskie wersje procesorów Pentium MMX, możliwe było osiągnięcie nierealnej jak na owe czasy grafiki i stworzenie silnika graficznego 3D tzw. Unreal Engine, mogącego m.in. operować w pełnej 24-bitowej palecie barw True Color, oraz pozwalając na stworzenie świata z występującymi w nim otwartymi przestrzeniami, bez znaczącego obniżenia wydajności. Był to znaczący krok naprzód w rozwoju grafiki trójwymiarowej i najpełniejsza prezentacja możliwości ówczesnej technologii oraz idealnej kooperacji między producentem sprzętu, a deweloperami.

Futurystyczna wizja świata oraz historia ucieczki "Więźnia 849" z rozbitego statku więziennego Vortex Rikers, sugestywna i wielobarwna grafika oraz niezapomniane udźwiękowienie, pozwoliło Unreal, na przemian ze StarCraft (premiera 31 marca 1998r.), osiągnąć szczyt rankingu najlepiej sprzedających się gier w 1998 roku.

Jak być może się domyślacie po tytule, Unreal zapoczątkował całą serię gier pod tym tytułem, w tym kultowy multiplayer'owy Unreal Tournament, a sam silnik Unreal Engine oraz jego późniejsze wydania, napędzał wiele znakomitych produkcji takich jak m.in. Deus Ex, Clive Barker's Undying, gry z serii Harry Potter, Gears of War, BioShock oraz wiele wiele innych, przynosząc Epic MegaGames olbrzymi sukces komercyjny i sławę.

Ciekawostki
  • Pełna wersja gry Unreal została zamieszczona w wydaniu 04/01 magazynu CD Action.

Unreal Gold kupisz na GOG.com

Pozostałe artykuły

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Premiera Commander Keen (PC)

Premiera: 14 grudnia 1990

14 grudnia 1990 roku wydana została gra, która wpłynęła na bieg historii i dała podwaliny do powstania takich gier jak Wolfenstein-3D, Doom czy Quake oraz całego studia id Software.

Czytaj więcej...
 

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderza w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000

Data wydarzenia: 25 stycznia 2003
Nazwa kodowa: SQL Slammer

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderzył w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000, w sobotę 25 stycznia 2003 roku o godzinie 5:30 czasu Greenwich (6:30 czasu polskiego), infekując 75000 serwerów sieciowych w zaledwie 10 minut!

Czytaj więcej...
 

Jack Tramiel rezygnuje z pełnienia funkcji w Commodore International

Data wydarzenia: 13 stycznia 1984

13 stycznia 1984 roku (ówcześnie w piątek 13-go...), Jack Tramiel niespodziewanie zrezygnował z pełnienia funkcji w zarządzie firmy Commodore International, której poświęcił połowę swojego życia, po czym zniknął na niemal 4 miesiące [1]. To był prawdziwy szok dla branży oraz akcjonariuszy, zwłaszcza w sytuacji ogromnego triumfu związanego ze sprzedażą komputera Commodore 64 i spektakularnego w branży przychodu w 1983r. sięgającego miliarda dolarów.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu