Premiera: 30 sierpnia 1987
Producent: Capcom

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Street Fighter (Arcade)

30 sierpnia 1987 roku automat Street Fighter uderzył do japońskich salonów gier, rozpoczynając jedną z najbardziej kasowych serii gier w branży elektronicznej rozrywki.

Niepozorny z początku tytuł rozpropagował modę na gry walki/bijatyki 1vs1, za sprawą możliwości bezpośredniej rywalizacji między graczami, której celem było oczywiście pokonanie przeciwnika i obniżenie jego paska energii do zera.

Pierwszy "Uliczny Wojownik" pozwalał na rozgrywkę dla jednego gracza jedynie pod postacią Ryu (lub Ken'a jeśli ten pokonał Ryu w trybie dla dwóch graczy*), którym stawaliśmy do wielkiego turnieju o tytuł mistrza sztuk walki. Do naszej dyspozycji oddano łącznie sześć podstawowych ciosów - trzy pięściami oraz trzy nogami z różnymi siłami oraz trzy kultowe już ciosy specjalne powstające z kombinacji ruchu drążkiem kierunkowym i odpowiedniego ciosu. Hadoken (kula energii), Shoryuken (smoczy podbródkowy z wyskokiem), Tatsumaki Senpukyaku (wirujące uderzenie z półobrotu) przeszły do historii gier ze słynnym "Haduuuuuken!" na czele. Na naszej drodze stało łącznie 10 przeciwników - mistrzów rożnych sztuk walki. Jeśli jednak gracze chcieli zagrać przeciwko sobie wtedy do gry wchodził Ken Masters dysponujący tymi samymi ciosami co Ryu.

Do ciekawostek związanych z grą należy sam automat Street Fighter w wersji "Deluxe", który wyposażony był tylko drążek oraz dwa duże gumowe przyciski odpowiadające za uderzenie pięścią lub nogą (widoczne na zdjęciu przewodnim). Im mocniejsze wciśnięcie (uderzenie) w przycisk tym mocniejsze uderzenie w grze. Pomysł ten nie przypadł jednak do gustu graczom i wariant sześcioprzyciskowy stał się dla serii SF standardem w kolejnych latach. Co ciekawe na platformie PC Engine/TurboGrafx CD tytuł brzmiał "Fighting Street" :O

Street Fighter wydany został również później na platformach Amiga, Amstrad CPC, Commodore 64, Atari ST, PC-DOS, PC Engine/TurboGrafx CD, jednak nie odniósł spektakularnego sukcesu, który nastąpił dopiero 4 lata później wraz z wydaniem Street Fighter II: The World Warrior.

Rozgrywka Street Fighter
Pozostałe artykuły

Powstanie pierwszego polskiego joysticka

Data wydarzenia: 28 października 1984

28 października 1984r. powstał pierwszy polski joystick. Konstruktorem tego wynalazku jest Andrzej Krawczyński senior - elbląski elektronik i elektrotechnik, należący do branżowej awangardy lat 70. i 80. minionego wieku.

Czytaj więcej...
 

Intel oraz AMD podpisują wstępną umowę o wymianie technologii dotyczącej mikroprocesorów

Data wydarzenia: 12 października 1981

W związku z wyborem procesora Intel 8086 jako "mózgu" komputera IBM PC, firma IBM wymagała dywersyfikacji dostawcy procesora dla swojego flagowego produktu. Wybór padł na firmę Advanced Micro Devices (AMD), amerykańskiego producenta chipów, który został założony przez innych pracowników Fairchild Semiconductor, 1 maja 1969r.

Czytaj więcej...
 

Premiera Shadow Warrior (PC)

Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Czytaj więcej...
 

Premiera Battlefield 1942 (PC)

Studio: Electronic Arts
Premiera: 10 września 2002

10 września 2002 roku, przyszedł na świat Battlefield 1942, zapoczątkowując jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii gier komputerowych oraz wytyczając nowe ścieżki dla strzelanek pierwszoosobowych FPS.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu