Premiera: 30 sierpnia 1987
Producent: Capcom

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Street Fighter (Arcade)

30 sierpnia 1987 roku automat Street Fighter uderzył do japońskich salonów gier, rozpoczynając jedną z najbardziej kasowych serii gier w branży elektronicznej rozrywki.

Niepozorny z początku tytuł rozpropagował modę na gry walki/bijatyki 1vs1, za sprawą możliwości bezpośredniej rywalizacji między graczami, której celem było oczywiście pokonanie przeciwnika i obniżenie jego paska energii do zera.

Pierwszy "Uliczny Wojownik" pozwalał na rozgrywkę dla jednego gracza jedynie pod postacią Ryu (lub Ken'a jeśli ten pokonał Ryu w trybie dla dwóch graczy*), którym stawaliśmy do wielkiego turnieju o tytuł mistrza sztuk walki. Do naszej dyspozycji oddano łącznie sześć podstawowych ciosów - trzy pięściami oraz trzy nogami z różnymi siłami oraz trzy kultowe już ciosy specjalne powstające z kombinacji ruchu drążkiem kierunkowym i odpowiedniego ciosu. Hadoken (kula energii), Shoryuken (smoczy podbródkowy z wyskokiem), Tatsumaki Senpukyaku (wirujące uderzenie z półobrotu) przeszły do historii gier ze słynnym "Haduuuuuken!" na czele. Na naszej drodze stało łącznie 10 przeciwników - mistrzów rożnych sztuk walki. Jeśli jednak gracze chcieli zagrać przeciwko sobie wtedy do gry wchodził Ken Masters dysponujący tymi samymi ciosami co Ryu.

Do ciekawostek związanych z grą należy sam automat Street Fighter w wersji "Deluxe", który wyposażony był tylko drążek oraz dwa duże gumowe przyciski odpowiadające za uderzenie pięścią lub nogą (widoczne na zdjęciu przewodnim). Im mocniejsze wciśnięcie (uderzenie) w przycisk tym mocniejsze uderzenie w grze. Pomysł ten nie przypadł jednak do gustu graczom i wariant sześcioprzyciskowy stał się dla serii SF standardem w kolejnych latach. Co ciekawe na platformie PC Engine/TurboGrafx CD tytuł brzmiał "Fighting Street" :O

Street Fighter wydany został również później na platformach Amiga, Amstrad CPC, Commodore 64, Atari ST, PC-DOS, PC Engine/TurboGrafx CD, jednak nie odniósł spektakularnego sukcesu, który nastąpił dopiero 4 lata później wraz z wydaniem Street Fighter II: The World Warrior.

Rozgrywka Street Fighter
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu