Premiera: 30 sierpnia 1987
Producent: Capcom

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Street Fighter (Arcade)

30 sierpnia 1987 roku automat Street Fighter uderzył do japońskich salonów gier, rozpoczynając jedną z najbardziej kasowych serii gier w branży elektronicznej rozrywki.

Niepozorny z początku tytuł rozpropagował modę na gry walki/bijatyki 1vs1, za sprawą możliwości bezpośredniej rywalizacji między graczami, której celem było oczywiście pokonanie przeciwnika i obniżenie jego paska energii do zera.

Pierwszy "Uliczny Wojownik" pozwalał na rozgrywkę dla jednego gracza jedynie pod postacią Ryu (lub Ken'a jeśli ten pokonał Ryu w trybie dla dwóch graczy*), którym stawaliśmy do wielkiego turnieju o tytuł mistrza sztuk walki. Do naszej dyspozycji oddano łącznie sześć podstawowych ciosów - trzy pięściami oraz trzy nogami z różnymi siłami oraz trzy kultowe już ciosy specjalne powstające z kombinacji ruchu drążkiem kierunkowym i odpowiedniego ciosu. Hadoken (kula energii), Shoryuken (smoczy podbródkowy z wyskokiem), Tatsumaki Senpukyaku (wirujące uderzenie z półobrotu) przeszły do historii gier ze słynnym "Haduuuuuken!" na czele. Na naszej drodze stało łącznie 10 przeciwników - mistrzów rożnych sztuk walki. Jeśli jednak gracze chcieli zagrać przeciwko sobie wtedy do gry wchodził Ken Masters dysponujący tymi samymi ciosami co Ryu.

Do ciekawostek związanych z grą należy sam automat Street Fighter w wersji "Deluxe", który wyposażony był tylko drążek oraz dwa duże gumowe przyciski odpowiadające za uderzenie pięścią lub nogą (widoczne na zdjęciu przewodnim). Im mocniejsze wciśnięcie (uderzenie) w przycisk tym mocniejsze uderzenie w grze. Pomysł ten nie przypadł jednak do gustu graczom i wariant sześcioprzyciskowy stał się dla serii SF standardem w kolejnych latach. Co ciekawe na platformie PC Engine/TurboGrafx CD tytuł brzmiał "Fighting Street" :O

Street Fighter wydany został również później na platformach Amiga, Amstrad CPC, Commodore 64, Atari ST, PC-DOS, PC Engine/TurboGrafx CD, jednak nie odniósł spektakularnego sukcesu, który nastąpił dopiero 4 lata później wraz z wydaniem Street Fighter II: The World Warrior.

Rozgrywka Street Fighter
Pozostałe artykuły

Premiera Shadow Warrior (PC)

Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Czytaj więcej...
 

Premiera Battlefield 1942 (PC)

Studio: Electronic Arts
Premiera: 10 września 2002

10 września 2002 roku, przyszedł na świat Battlefield 1942, zapoczątkowując jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii gier komputerowych oraz wytyczając nowe ścieżki dla strzelanek pierwszoosobowych FPS.

Czytaj więcej...
 

Premiera komputera Compaq Deskpro 386

Data wydarzenia: 9 września 1986
Producent: Compaq

9 września 1986 roku, branżę IT zelektryzowała premiera pierwszego komputera bazującego na przełomowym 32-bitowym procesorze Intel 80386. Nie było by w tym nic elektryzującego gdyby nie fakt, że nie dokonała tego firma IBM, a Compaq wraz z modelem Compaq Deskpro 386.

Czytaj więcej...
 

Premiera Legacy of Kain: Soul Reaver (PC)

Studio: Crystal Dynamics
Premiera PC: 8 września 1999

8 września 1999 roku swoją premierę dla komputerów osobistych PC miał Legacy of Kain: Soul Reaver - przygodowa gra akcji ze studia Crystal Dynamics, wydana pierwotnie na konsolę Sony PlayStation kilka tygodni wcześniej, 16 sierpnia 1999r. Posiadacze konsoli Sega Dreamcast musieli poczekać na nią aż do 27 stycznia 2000r.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu