Premiera: 30 sierpnia 1987
Producent: Capcom

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Street Fighter (Arcade)

30 sierpnia 1987 roku automat Street Fighter uderzył do japońskich salonów gier, rozpoczynając jedną z najbardziej kasowych serii gier w branży elektronicznej rozrywki.

Niepozorny z początku tytuł rozpropagował modę na gry walki/bijatyki 1vs1, za sprawą możliwości bezpośredniej rywalizacji między graczami, której celem było oczywiście pokonanie przeciwnika i obniżenie jego paska energii do zera.

Pierwszy "Uliczny Wojownik" pozwalał na rozgrywkę dla jednego gracza jedynie pod postacią Ryu (lub Ken'a jeśli ten pokonał Ryu w trybie dla dwóch graczy*), którym stawaliśmy do wielkiego turnieju o tytuł mistrza sztuk walki. Do naszej dyspozycji oddano łącznie sześć podstawowych ciosów - trzy pięściami oraz trzy nogami z różnymi siłami oraz trzy kultowe już ciosy specjalne powstające z kombinacji ruchu drążkiem kierunkowym i odpowiedniego ciosu. Hadoken (kula energii), Shoryuken (smoczy podbródkowy z wyskokiem), Tatsumaki Senpukyaku (wirujące uderzenie z półobrotu) przeszły do historii gier ze słynnym "Haduuuuuken!" na czele. Na naszej drodze stało łącznie 10 przeciwników - mistrzów rożnych sztuk walki. Jeśli jednak gracze chcieli zagrać przeciwko sobie wtedy do gry wchodził Ken Masters dysponujący tymi samymi ciosami co Ryu.

Do ciekawostek związanych z grą należy sam automat Street Fighter w wersji "Deluxe", który wyposażony był tylko drążek oraz dwa duże gumowe przyciski odpowiadające za uderzenie pięścią lub nogą (widoczne na zdjęciu przewodnim). Im mocniejsze wciśnięcie (uderzenie) w przycisk tym mocniejsze uderzenie w grze. Pomysł ten nie przypadł jednak do gustu graczom i wariant sześcioprzyciskowy stał się dla serii SF standardem w kolejnych latach. Co ciekawe na platformie PC Engine/TurboGrafx CD tytuł brzmiał "Fighting Street" :O

Street Fighter wydany został również później na platformach Amiga, Amstrad CPC, Commodore 64, Atari ST, PC-DOS, PC Engine/TurboGrafx CD, jednak nie odniósł spektakularnego sukcesu, który nastąpił dopiero 4 lata później wraz z wydaniem Street Fighter II: The World Warrior.

Rozgrywka Street Fighter
Pozostałe artykuły

Premiera konsoli Sega Dreamcast

Premiera: 27 listopada 1998r.
Producent: Sega

27 listopada 1998 roku korporacja Sega wydała w Japonii swoje najnowsze dziecko - konsolę Dreamcast - pierwszą konsolę telewizyjną szóstej generacji.

Czytaj więcej...
 

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w ofercie Telekomunikacji Polskiej

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały i względnie przystępny dostęp do internetu w ofercie narodowego dostawcy telekomunikacyjnego pojawił się 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.
Producent: Atari

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu