Premiera: 30 sierpnia 1987
Producent: Capcom

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Street Fighter (Arcade)

30 sierpnia 1987 roku automat Street Fighter uderzył do japońskich salonów gier, rozpoczynając jedną z najbardziej kasowych serii gier w branży elektronicznej rozrywki.

Niepozorny z początku tytuł rozpropagował modę na gry walki/bijatyki 1vs1, za sprawą możliwości bezpośredniej rywalizacji między graczami, której celem było oczywiście pokonanie przeciwnika i obniżenie jego paska energii do zera.

Pierwszy "Uliczny Wojownik" pozwalał na rozgrywkę dla jednego gracza jedynie pod postacią Ryu (lub Ken'a jeśli ten pokonał Ryu w trybie dla dwóch graczy*), którym stawaliśmy do wielkiego turnieju o tytuł mistrza sztuk walki. Do naszej dyspozycji oddano łącznie sześć podstawowych ciosów - trzy pięściami oraz trzy nogami z różnymi siłami oraz trzy kultowe już ciosy specjalne powstające z kombinacji ruchu drążkiem kierunkowym i odpowiedniego ciosu. Hadoken (kula energii), Shoryuken (smoczy podbródkowy z wyskokiem), Tatsumaki Senpukyaku (wirujące uderzenie z półobrotu) przeszły do historii gier ze słynnym "Haduuuuuken!" na czele. Na naszej drodze stało łącznie 10 przeciwników - mistrzów rożnych sztuk walki. Jeśli jednak gracze chcieli zagrać przeciwko sobie wtedy do gry wchodził Ken Masters dysponujący tymi samymi ciosami co Ryu.

Do ciekawostek związanych z grą należy sam automat Street Fighter w wersji "Deluxe", który wyposażony był tylko drążek oraz dwa duże gumowe przyciski odpowiadające za uderzenie pięścią lub nogą (widoczne na zdjęciu przewodnim). Im mocniejsze wciśnięcie (uderzenie) w przycisk tym mocniejsze uderzenie w grze. Pomysł ten nie przypadł jednak do gustu graczom i wariant sześcioprzyciskowy stał się dla serii SF standardem w kolejnych latach. Co ciekawe na platformie PC Engine/TurboGrafx CD tytuł brzmiał "Fighting Street" :O

Street Fighter wydany został również później na platformach Amiga, Amstrad CPC, Commodore 64, Atari ST, PC-DOS, PC Engine/TurboGrafx CD, jednak nie odniósł spektakularnego sukcesu, który nastąpił dopiero 4 lata później wraz z wydaniem Street Fighter II: The World Warrior.

Rozgrywka Street Fighter
Pozostałe artykuły

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Premiera Commander Keen (PC)

Premiera: 14 grudnia 1990

14 grudnia 1990 roku wydana została gra, która wpłynęła na bieg historii i dała podwaliny do powstania takich gier jak Wolfenstein-3D, Doom czy Quake oraz całego studia id Software.

Czytaj więcej...
 

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderza w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000

Data wydarzenia: 25 stycznia 2003
Nazwa kodowa: SQL Slammer

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderzył w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000, w sobotę 25 stycznia 2003 roku o godzinie 5:30 czasu Greenwich (6:30 czasu polskiego), infekując 75000 serwerów sieciowych w zaledwie 10 minut!

Czytaj więcej...
 

Jack Tramiel rezygnuje z pełnienia funkcji w Commodore International

Data wydarzenia: 13 stycznia 1984

13 stycznia 1984 roku (ówcześnie w piątek 13-go...), Jack Tramiel niespodziewanie zrezygnował z pełnienia funkcji w zarządzie firmy Commodore International, której poświęcił połowę swojego życia, po czym zniknął na niemal 4 miesiące [1]. To był prawdziwy szok dla branży oraz akcjonariuszy, zwłaszcza w sytuacji ogromnego triumfu związanego ze sprzedażą komputera Commodore 64 i spektakularnego w branży przychodu w 1983r. sięgającego miliarda dolarów.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu