Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997
 
Premiera Shadow Warrior (PC)

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Silnik graficzny Build jaki pojawił się na rynku w drugiej połowie 1995 roku, stanowił swego rodzaju innowację technologiczną i jako ostatni bronił bastionu shooterów 2.5D, przed inwazją gier dysponujących w pełni trójwymiarową grafiką (Quake 1996r.), aż do końca 1997r. czyli okresu początku rewolucji 3D w całej ówczesnej branży IT. Jak zapewne większość graczy kojarzy, Build napędzał takie hity jak m.in. Duke Nukem 3D (3D Realms), Blood (Monolith) oraz... właśnie Shadow Warrior (ponownie 3D Realms). Wszystkie wymienione wyżej tytuły stanowią tzw. "Wielką Trójkę" gier opartych na silniku Build, będąc najlepszymi reprezentacjami jego możliwości (tu dodałbym jeszcze unikalny w swojej postaci i charakterystyczny Redneck Rampage (Xatrix)!)

Tyle tytułem wstępu, więc pora na prezentację naszego solenizanta! Jako Lo Wang, najemny bodyguard i ninja, pracujemy dla Zilla Enterprises, korporacji mającej ogromne wpływy we wszystkich sektorach Japońskiego przemysłu. Kiedy Master Zilla, prezes korporacji zamierza podbić kraj za pomocą stworów z "ciemnej strony", nie chcąc maczać w tym swojej katany, Lo odchodzi, sprowadzając na siebie wielki gniew Master Zilli. Tak w skrócie przedstawia się tło naszej rozgrywki, która mimo sporej dawki wirtualnej przemocy, miała również specyficzne poczucie humoru, podobne zresztą jak w Duke Nukem 3D, pochodzący z tego samego studia 3D Realms. Niezapomniane są niezliczone cytaty Lo Wanga, wypowiadane z rubasznym amerykańsko-japońskim akcentem, w tym "Do you want to wash wang? Or do you want to watch Wang wash wang?", "Cowabunga", "Holy cow! Look like Duke Nukem! HAHAHA!".

Jako, że gra ma miejsce w Japonii, a nasz protagonista jest ninją, do dyspozycji otrzymujemy intrygujący arsenał dostępnych broni, w tym m.in. własne pięści i katanę dostępne od samego początku, ostrza shurien, uzi (a nawet dwa jednocześnie), rail gun (którego pierwowzór wiedzieliśmy w filmie Egzekutor z Anoldem Schwarzenegger'em z 1996r.), śrutówka, wyrzutnia rakiet, "klejący" granat (będący innowacją w grach tego typu) oraz... ziejącą ognistymi pociskami głowę "Guardiana" i serce "Rippera" - specjalny rodzaj broni przyzywający uzbrojonego w railgun'a ducha Lo Wang'a, walczącego po stronie gracza.

Ulepszenia wprowadzone w grze obejmowały m.in. przełomowe zastosowanie trójwymiarowych wokseli zamiast dwuwymiarowych bitmap dla reprezentacji broni i przedmiotów używanych w grze, przezroczysta woda, drabiny do wspinania się i różne pojazdy do prowadzenia (niektóre uzbrojone nawet w broń pokładową). Po raz pierwszy zastosowano w grze alternatywne tryby broni gdzie przykładowo wyrzutnia rakiet miała ich aż trzy! Zwykły niekierowany pocisk, naprowadzany ciepłem (po znalezieniu odpowiedniego dodatku do broni) oraz po zebraniu odpowiedniego pocisku - wyrzutnię z głowicą nuklearną.

Ciekawostki
  • Ciekawostką jest wydanie w marcu 1998r przez GT Interactive, pakietu gier Shadow Warrior i Duke Nukem 3D: Atomic Edition. Pakiet zatytułowany "East Meets West" to pokaźnych rozmiarów Big Box, będący aktualnie obiektem westchnień każdego kolekcjonera.
  • W 2013 roku polskie studio Flying Wild Hog z siedzibą w Warszawie, dokonało niezwykle udanego remake'u klasycznego Shadow Warrior oraz sequela Shadow Warrior 2, przywracając do życia postać Lo Wanga z jego wierną kataną!

Shadow Warrior Classic Redux kupisz na GOG.com

Soundtrack z gry Shadow Warrior
Pozostałe artykuły

Premiera Shadow Warrior (PC)

Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Czytaj więcej...
 

Premiera Battlefield 1942 (PC)

Studio: Electronic Arts
Premiera: 10 września 2002

10 września 2002 roku, przyszedł na świat Battlefield 1942, zapoczątkowując jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii gier komputerowych oraz wytyczając nowe ścieżki dla strzelanek pierwszoosobowych FPS.

Czytaj więcej...
 

Premiera komputera Compaq Deskpro 386

Data wydarzenia: 9 września 1986
Producent: Compaq

9 września 1986 roku, branżę IT zelektryzowała premiera pierwszego komputera bazującego na przełomowym 32-bitowym procesorze Intel 80386. Nie było by w tym nic elektryzującego gdyby nie fakt, że nie dokonała tego firma IBM, a Compaq wraz z modelem Compaq Deskpro 386.

Czytaj więcej...
 

Premiera Legacy of Kain: Soul Reaver (PC)

Studio: Crystal Dynamics
Premiera PC: 8 września 1999

8 września 1999 roku swoją premierę dla komputerów osobistych PC miał Legacy of Kain: Soul Reaver - przygodowa gra akcji ze studia Crystal Dynamics, wydana pierwotnie na konsolę Sony PlayStation kilka tygodni wcześniej, 16 sierpnia 1999r. Posiadacze konsoli Sega Dreamcast musieli poczekać na nią aż do 27 stycznia 2000r.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu