Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997
 
Premiera Shadow Warrior (PC)

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Silnik graficzny Build jaki pojawił się na rynku w drugiej połowie 1995 roku, stanowił swego rodzaju innowację technologiczną i jako ostatni bronił bastionu shooterów 2.5D, przed inwazją gier dysponujących w pełni trójwymiarową grafiką (Quake 1996r.), aż do końca 1997r. czyli okresu początku rewolucji 3D w całej ówczesnej branży IT. Jak zapewne większość graczy kojarzy, Build napędzał takie hity jak m.in. Duke Nukem 3D (3D Realms), Blood (Monolith) oraz... właśnie Shadow Warrior (ponownie 3D Realms). Wszystkie wymienione wyżej tytuły stanowią tzw. "Wielką Trójkę" gier opartych na silniku Build, będąc najlepszymi reprezentacjami jego możliwości (tu dodałbym jeszcze unikalny w swojej postaci i charakterystyczny Redneck Rampage (Xatrix)!)

Tyle tytułem wstępu, więc pora na prezentację naszego solenizanta! Jako Lo Wang, najemny bodyguard i ninja, pracujemy dla Zilla Enterprises, korporacji mającej ogromne wpływy we wszystkich sektorach Japońskiego przemysłu. Kiedy Master Zilla, prezes korporacji zamierza podbić kraj za pomocą stworów z "ciemnej strony", nie chcąc maczać w tym swojej katany, Lo odchodzi, sprowadzając na siebie wielki gniew Master Zilli. Tak w skrócie przedstawia się tło naszej rozgrywki, która mimo sporej dawki wirtualnej przemocy, miała również specyficzne poczucie humoru, podobne zresztą jak w Duke Nukem 3D, pochodzący z tego samego studia 3D Realms. Niezapomniane są niezliczone cytaty Lo Wanga, wypowiadane z rubasznym amerykańsko-japońskim akcentem, w tym "Do you want to wash wang? Or do you want to watch Wang wash wang?", "Cowabunga", "Holy cow! Look like Duke Nukem! HAHAHA!".

Jako, że gra ma miejsce w Japonii, a nasz protagonista jest ninją, do dyspozycji otrzymujemy intrygujący arsenał dostępnych broni, w tym m.in. własne pięści i katanę dostępne od samego początku, ostrza shurien, uzi (a nawet dwa jednocześnie), rail gun (którego pierwowzór wiedzieliśmy w filmie Egzekutor z Anoldem Schwarzenegger'em z 1996r.), śrutówka, wyrzutnia rakiet, "klejący" granat (będący innowacją w grach tego typu) oraz... ziejącą ognistymi pociskami głowę "Guardiana" i serce "Rippera" - specjalny rodzaj broni przyzywający uzbrojonego w railgun'a ducha Lo Wang'a, walczącego po stronie gracza.

Ulepszenia wprowadzone w grze obejmowały m.in. przełomowe zastosowanie trójwymiarowych wokseli zamiast dwuwymiarowych bitmap dla reprezentacji broni i przedmiotów używanych w grze, przezroczysta woda, drabiny do wspinania się i różne pojazdy do prowadzenia (niektóre uzbrojone nawet w broń pokładową). Po raz pierwszy zastosowano w grze alternatywne tryby broni gdzie przykładowo wyrzutnia rakiet miała ich aż trzy! Zwykły niekierowany pocisk, naprowadzany ciepłem (po znalezieniu odpowiedniego dodatku do broni) oraz po zebraniu odpowiedniego pocisku - wyrzutnię z głowicą nuklearną.

Ciekawostki
  • Ciekawostką jest wydanie w marcu 1998r przez GT Interactive, pakietu gier Shadow Warrior i Duke Nukem 3D: Atomic Edition. Pakiet zatytułowany "East Meets West" to pokaźnych rozmiarów Big Box, będący aktualnie obiektem westchnień każdego kolekcjonera.
  • W 2013 roku polskie studio Flying Wild Hog z siedzibą w Warszawie, dokonało niezwykle udanego remake'u klasycznego Shadow Warrior oraz sequela Shadow Warrior 2, przywracając do życia postać Lo Wanga z jego wierną kataną!

Shadow Warrior Classic Redux kupisz na GOG.com

Soundtrack z gry Shadow Warrior
Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu