Data wydarzenia: 6 stycznia 2001
Producent: Microsoft
 
Premiera konsoli Microsoft Xbox

„Xbox to przyszłość gier wideo. Dzięki przełomowej technologii i niesamowitym możliwościom graficznym Xbox będzie wyznaczał standardy w grach na nadchodzące lata. Umożliwia projektantom gier stworzenie zupełnie nowych światów gier, które urzekną wyobraźnię i wzbudzą ducha rywalizacji wśród graczy, jak żadna inna konsola.”

Te słowa wypowiedział Bill Gates równo 20 lat temu, podczas prezentacji konsoli Xbox, która odbyła się nie gdzie indziej jak na targach Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas, 6 stycznia 2001 roku.

Ostateczna specyfikacja konsoli od styczniowej prezentacji do listopadowej premiery się na półkach sklepowych tego samego roku niewiele się zmieniła. Był to customowy procesor Intel Pentium III taktowany prędkością 733MHz, 250MHz (233MHz ostatecznie) układ graficzny NVIDIA NV2A (pochodna układu GeForce 3), 64MB zunifikowanej pamięci RAM (dzielonej dynamicznie między system a układ graficzny) oraz 8GB dysk twardy i napęd DVD. Konsola zapowiadana była również jako kompletne centrum multimedialne, a łączność Ethernet miała umożliwić dostęp do sieci Internet. Konsola pracowała pod kontrolą mocno zmodyfikowanego systemu operacyjnego Windows 2000, którego kod źródłowy wyciekł w okolicach maja 2020r.

Spośród konsol szóstej generacji, Xbox firmy Microsoft sprzedał się poniżej oczekiwań w szacunkowej ilości blisko 24 milionów egzemplarzy, co i tak pozwoliło nieznacznie ale pokonać konsolę Nintendo GameCube oraz zdecydowanie Sega Dreamcast. Do konsoli Sony PlayStation 2 z jej 155 milionami sztuk dzieliła Xbox istna przepaść.

Na konsolę Xbox pierwszej generacji powstało nieco ponad 1000 gier. Duża w tym zasługa prostej konstrukcji konsoli, opierającej się na architekturze PC x86. Ułatwiało to pracę deweloperom i przyspieszało tworzenie oraz przenoszenie gier z PC na konsolę Xbox. Najlepszymi tytułami na konsolę Xbox były zdecydowanie Halo: Combat Evolved (5 milionów egzemplarzy - pierwsza gra z serii a jednocześnie tytuł, który miał swoją premierę wraz z konsolą Xbox), Grand Theft Auto: Double Pack (2 miliony) oraz Halo 2 (8,5 miliona - bestseller konsoli Xbox).

Prezentacja konsoli Xbox
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu