Data wydarzenia: 6 stycznia 2001
Producent: Microsoft
 
Premiera konsoli Microsoft Xbox

„Xbox to przyszłość gier wideo. Dzięki przełomowej technologii i niesamowitym możliwościom graficznym Xbox będzie wyznaczał standardy w grach na nadchodzące lata. Umożliwia projektantom gier stworzenie zupełnie nowych światów gier, które urzekną wyobraźnię i wzbudzą ducha rywalizacji wśród graczy, jak żadna inna konsola.”

Te słowa wypowiedział Bill Gates równo 20 lat temu, podczas prezentacji konsoli Xbox, która odbyła się nie gdzie indziej jak na targach Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas, 6 stycznia 2001 roku.

Ostateczna specyfikacja konsoli od styczniowej prezentacji do listopadowej premiery się na półkach sklepowych tego samego roku niewiele się zmieniła. Był to customowy procesor Intel Pentium III taktowany prędkością 733MHz, 250MHz (233MHz ostatecznie) układ graficzny NVIDIA NV2A (pochodna układu GeForce 3), 64MB zunifikowanej pamięci RAM (dzielonej dynamicznie między system a układ graficzny) oraz 8GB dysk twardy i napęd DVD. Konsola zapowiadana była również jako kompletne centrum multimedialne, a łączność Ethernet miała umożliwić dostęp do sieci Internet. Konsola pracowała pod kontrolą mocno zmodyfikowanego systemu operacyjnego Windows 2000, którego kod źródłowy wyciekł w okolicach maja 2020r.

Spośród konsol szóstej generacji, Xbox firmy Microsoft sprzedał się poniżej oczekiwań w szacunkowej ilości blisko 24 milionów egzemplarzy, co i tak pozwoliło nieznacznie ale pokonać konsolę Nintendo GameCube oraz zdecydowanie Sega Dreamcast. Do konsoli Sony PlayStation 2 z jej 155 milionami sztuk dzieliła Xbox istna przepaść.

Na konsolę Xbox pierwszej generacji powstało nieco ponad 1000 gier. Duża w tym zasługa prostej konstrukcji konsoli, opierającej się na architekturze PC x86. Ułatwiało to pracę deweloperom i przyspieszało tworzenie oraz przenoszenie gier z PC na konsolę Xbox. Najlepszymi tytułami na konsolę Xbox były zdecydowanie Halo: Combat Evolved (5 milionów egzemplarzy - pierwsza gra z serii a jednocześnie tytuł, który miał swoją premierę wraz z konsolą Xbox), Grand Theft Auto: Double Pack (2 miliony) oraz Halo 2 (8,5 miliona - bestseller konsoli Xbox).

Prezentacja konsoli Xbox
Pozostałe artykuły

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Premiera Commander Keen (PC)

Premiera: 14 grudnia 1990

14 grudnia 1990 roku wydana została gra, która wpłynęła na bieg historii i dała podwaliny do powstania takich gier jak Wolfenstein-3D, Doom czy Quake oraz całego studia id Software.

Czytaj więcej...
 

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderza w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000

Data wydarzenia: 25 stycznia 2003
Nazwa kodowa: SQL Slammer

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderzył w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000, w sobotę 25 stycznia 2003 roku o godzinie 5:30 czasu Greenwich (6:30 czasu polskiego), infekując 75000 serwerów sieciowych w zaledwie 10 minut!

Czytaj więcej...
 

Jack Tramiel rezygnuje z pełnienia funkcji w Commodore International

Data wydarzenia: 13 stycznia 1984

13 stycznia 1984 roku (ówcześnie w piątek 13-go...), Jack Tramiel niespodziewanie zrezygnował z pełnienia funkcji w zarządzie firmy Commodore International, której poświęcił połowę swojego życia, po czym zniknął na niemal 4 miesiące [1]. To był prawdziwy szok dla branży oraz akcjonariuszy, zwłaszcza w sytuacji ogromnego triumfu związanego ze sprzedażą komputera Commodore 64 i spektakularnego w branży przychodu w 1983r. sięgającego miliarda dolarów.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu