Data wydarzenia: 6 stycznia 2001
Producent: Microsoft
 
Premiera konsoli Microsoft Xbox

„Xbox to przyszłość gier wideo. Dzięki przełomowej technologii i niesamowitym możliwościom graficznym Xbox będzie wyznaczał standardy w grach na nadchodzące lata. Umożliwia projektantom gier stworzenie zupełnie nowych światów gier, które urzekną wyobraźnię i wzbudzą ducha rywalizacji wśród graczy, jak żadna inna konsola.”

Te słowa wypowiedział Bill Gates równo 20 lat temu, podczas prezentacji konsoli Xbox, która odbyła się nie gdzie indziej jak na targach Consumer Electronics Show (CES) w Las Vegas, 6 stycznia 2001 roku.

Ostateczna specyfikacja konsoli od styczniowej prezentacji do listopadowej premiery się na półkach sklepowych tego samego roku niewiele się zmieniła. Był to customowy procesor Intel Pentium III taktowany prędkością 733MHz, 250MHz (233MHz ostatecznie) układ graficzny NVIDIA NV2A (pochodna układu GeForce 3), 64MB zunifikowanej pamięci RAM (dzielonej dynamicznie między system a układ graficzny) oraz 8GB dysk twardy i napęd DVD. Konsola zapowiadana była również jako kompletne centrum multimedialne, a łączność Ethernet miała umożliwić dostęp do sieci Internet. Konsola pracowała pod kontrolą mocno zmodyfikowanego systemu operacyjnego Windows 2000, którego kod źródłowy wyciekł w okolicach maja 2020r.

Spośród konsol szóstej generacji, Xbox firmy Microsoft sprzedał się poniżej oczekiwań w szacunkowej ilości blisko 24 milionów egzemplarzy, co i tak pozwoliło nieznacznie ale pokonać konsolę Nintendo GameCube oraz zdecydowanie Sega Dreamcast. Do konsoli Sony PlayStation 2 z jej 155 milionami sztuk dzieliła Xbox istna przepaść.

Na konsolę Xbox pierwszej generacji powstało nieco ponad 1000 gier. Duża w tym zasługa prostej konstrukcji konsoli, opierającej się na architekturze PC x86. Ułatwiało to pracę deweloperom i przyspieszało tworzenie oraz przenoszenie gier z PC na konsolę Xbox. Najlepszymi tytułami na konsolę Xbox były zdecydowanie Halo: Combat Evolved (5 milionów egzemplarzy - pierwsza gra z serii a jednocześnie tytuł, który miał swoją premierę wraz z konsolą Xbox), Grand Theft Auto: Double Pack (2 miliony) oraz Halo 2 (8,5 miliona - bestseller konsoli Xbox).

Prezentacja konsoli Xbox
Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu