Data wydarzenia: 13 stycznia 1984
 
Jack Tramiel rezygnuje z pełnienia funkcji w Commodore International

13 stycznia 1984 roku (ówcześnie w piątek 13-go...), Jack Tramiel niespodziewanie zrezygnował z pełnienia funkcji w zarządzie firmy Commodore International, której poświęcił połowę swojego życia, po czym zniknął na niemal 4 miesiące [1]. To był prawdziwy szok dla branży oraz akcjonariuszy, zwłaszcza w sytuacji ogromnego triumfu związanego ze sprzedażą komputera Commodore 64 i spektakularnego w branży przychodu w 1983r. sięgającego miliarda dolarów.

Powody takiej decyzji nie są do końca jasne, a te podawane oficjalnie jak i po śmierci Jack'a Tramiela również nie są do końca przekonujące. Tramiel komentował sytuację podając bardzo ogólnie, że nie było zgody z dyrektorem generalnym Irvingiem Gouldem "w podstawowych zasadach jak prowadzić firmę". Z kolei lakoniczna notka prasowa Commodore cytowała wypowiedź Tramiela, że "Powody osobiste uniemożliwiają mi kontynuowanie pracy w firmie Commodore w pełnym wymiarze godzin.". Spór był aż tak bardzo zaogniony, że firmowy magazyn "Commodore Magazine" nie mógł później ani cytować wypowiedzi, ani wspominać w ogóle o Jacku Tramiel'u. Bardzo prawdopodobnym przebiegiem sytuacji miało być spotkanie rady nadzorczej w dniu 10 stycznia na którym, Tramiel podał pomysł obsadzenia znaczących funkcji w firmie swoimi synami (Sam, Gary, Leonard), co spotkało się z oporem rady mającej inną koncepcję obsadzenia stanowiska dyrektora. Wedle relacji Tramiel miał zastraszyć zarząd swoim odejściem, co spotkało się z lakoniczną odpowiedzią Goulda - "Fine (Dobrze)".

Jack to niewątpliwie nietuzinkowa postać, która znana jest z twardego charakteru i chęci jednoosobowego sterowania (wręcz autorytarnego) całym miliardowym biznesem, wnikając w kontrolę najdrobniejszych nawet wydatków jakie ponosi firma. Cecha ta niewątpliwie pomogła firmie w tak znaczącej ekspansji, lecz mogła w dłuższej perspektywie stanowić znaczący problem w rozwoju (centralizacja decyzyjności w jednej osobie) i piętrzeniu konfliktów na szczeblu zarządzającym w tak dużej korporacji...

Zaprezentowany przez Commodore kilka dni wcześniej bo 7 stycznia 1984r. na zimowych targach CES, komputer Commodore 264 (mikroprocesor 7501, 64 kB RAM, dźwięk, grafika oraz inne funkcje zintegrowane w układzie "TED", rozdzielczość 320x200 i 121 kolorów [15 kolorów x 8 stopni luminancji + czarny]), znany 9 miesięcy później jako Commodore Plus/4, przeznaczony był zgodnie z jego koncepcją dla rynku biznesowego. Posiadając wbudowane cztery programy (procesor tekstu, arkusz kalkulacyjny, baza danych i program graficzny) był pod względem oprogramowania jak i sprzętu całkowicie niekompatybilny z najpopularniejszym 8-bitowym komputerem osobistym świata Commodore 64.

Koncepcja powstania tego komputera wzbudzała wiele kontrowersji branży. Część opinii wierzy, że skazany z góry na porażkę Plus/4 to "koń trojański" jaki Tramiel podłożył będąc jeszcze w firmie Commodore (źródła podają, że był zachwycony pomysłem wbudowanego oprogramowania). Jest w tym coś intrygującego ponieważ Plus/4 znacząco nadszarpnął wiarygodnością Commodore [2] i skupił jej zasoby na kolejne 9 miesięcy po jego odejściu, podczas gdy Jack Tramiel będąc już poza firmą, planował i rozwijał po wykupieniu od Atari działu komputerów osobistych, zupełnie nowy 16-bitowy komputer Atari ST (prace projektowe trwały zaledwie pół roku!) oraz odświeżał linię 8-bitowych komputerów, którą zaprezentował wspólnie niecały rok później.

"Biznes to wojna, nie wierzę w kompromisy, wierzę w wygrywanie.", Jack Tramiel

Przypisy:

 • [1] Jack obiecał swojej żonie podróż dookoła świata. Źródło - wywiad na targach COMDEX'85. Jednakże pod przykrywką wyprawy dookoła świata, kryły się wizyty u dostawców komponentów elektronicznych i robienie gruntu pod nowy biznes - Atari.
 • [2] Wnioski po blamażu Plus/4, wyciągnięte zostały dość szybko w komputerze Commodore 128, który zachował pełną kompatybilność z Commodore 64.
 • Pozostałe artykuły

  Premiera Sony PSX

  Premiera: 13 grudnia 2003
  Producent: Sony

  13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

  Czytaj więcej...
   

  Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

  Premiera: 13 grudnia 1982
  Producent: Atari

  13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

  Czytaj więcej...
   

  Premiera konsoli Sega Saturn

  Premiera: 22 listopada 1994
  Producent: Sega

  22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

  Czytaj więcej...
   

  Premiera konsoli Nintendo Wii

  Premiera: 19 listopada 2006
  Producent: Nintendo

  19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

  Czytaj więcej...
   

Komentarze do artykułu