Data wydarzenia: 13 stycznia 1984
 
Jack Tramiel rezygnuje z pełnienia funkcji w Commodore International

13 stycznia 1984 roku (ówcześnie w piątek 13-go...), Jack Tramiel niespodziewanie zrezygnował z pełnienia funkcji w zarządzie firmy Commodore International, której poświęcił połowę swojego życia, po czym zniknął na niemal 4 miesiące [1]. To był prawdziwy szok dla branży oraz akcjonariuszy, zwłaszcza w sytuacji ogromnego triumfu związanego ze sprzedażą komputera Commodore 64 i spektakularnego w branży przychodu w 1983r. sięgającego miliarda dolarów.

Powody takiej decyzji nie są do końca jasne, a te podawane oficjalnie jak i po śmierci Jack'a Tramiela również nie są do końca przekonujące. Tramiel komentował sytuację podając bardzo ogólnie, że nie było zgody z dyrektorem generalnym Irvingiem Gouldem "w podstawowych zasadach jak prowadzić firmę". Z kolei lakoniczna notka prasowa Commodore cytowała wypowiedź Tramiela, że "Powody osobiste uniemożliwiają mi kontynuowanie pracy w firmie Commodore w pełnym wymiarze godzin.". Spór był aż tak bardzo zaogniony, że firmowy magazyn "Commodore Magazine" nie mógł później ani cytować wypowiedzi, ani wspominać w ogóle o Jacku Tramiel'u. Bardzo prawdopodobnym przebiegiem sytuacji miało być spotkanie rady nadzorczej w dniu 10 stycznia na którym, Tramiel podał pomysł obsadzenia znaczących funkcji w firmie swoimi synami (Sam, Gary, Leonard), co spotkało się z oporem rady mającej inną koncepcję obsadzenia stanowiska dyrektora. Wedle relacji Tramiel miał zastraszyć zarząd swoim odejściem, co spotkało się z lakoniczną odpowiedzią Goulda - "Fine (Dobrze)".

Jack to niewątpliwie nietuzinkowa postać, która znana jest z twardego charakteru i chęci jednoosobowego sterowania (wręcz autorytarnego) całym miliardowym biznesem, wnikając w kontrolę najdrobniejszych nawet wydatków jakie ponosi firma. Cecha ta niewątpliwie pomogła firmie w tak znaczącej ekspansji, lecz mogła w dłuższej perspektywie stanowić znaczący problem w rozwoju (centralizacja decyzyjności w jednej osobie) i piętrzeniu konfliktów na szczeblu zarządzającym w tak dużej korporacji...

Zaprezentowany przez Commodore kilka dni wcześniej bo 7 stycznia 1984r. na zimowych targach CES, komputer Commodore 264 (mikroprocesor 7501, 64 kB RAM, dźwięk, grafika oraz inne funkcje zintegrowane w układzie "TED", rozdzielczość 320x200 i 121 kolorów [15 kolorów x 8 stopni luminancji + czarny]), znany 9 miesięcy później jako Commodore Plus/4, przeznaczony był zgodnie z jego koncepcją dla rynku biznesowego. Posiadając wbudowane cztery programy (procesor tekstu, arkusz kalkulacyjny, baza danych i program graficzny) był całkowicie niekompatybilny z najpopularniejszym 8-bitowym komputerem osobistym świata Commodore 64 pod względem oprogramowania jak i sprzętu.

Koncepcja powstania tego komputera wzbudzała wiele kontrowersji branży. Część opinii wierzy, że skazany z góry na porażkę Plus/4 to "koń trojański" jaki Tramiel podłożył będąc jeszcze w firmie Commodore (źródła podają, że był zachwycony pomysłem wbudowanego oprogramowania). Jest w tym coś intrygującego ponieważ Plus/4 znacząco nadszarpnął wiarygodnością Commodore [2] i skupił jej zasoby na kolejne 9 miesięcy po jego odejściu, podczas gdy Jack Tramiel będąc już poza firmą, planował i rozwijał po wykupieniu od Atari działu komputerów osobistych, zupełnie nowy 16-bitowy komputer Atari ST (prace projektowe trwały zaledwie pół roku!) oraz odświeżał linię 8-bitowych komputerów, którą zaprezentował wspólnie niecały rok później.

"Biznes to wojna, nie wierzę w kompromisy, wierzę w wygrywanie.", Jack Tramiel

Przypisy:

 • [1] Jack obiecał swojej żonie podróż dookoła świata. Źródło - wywiad na targach COMDEX'85. Jednakże pod przykrywką wyprawy dookoła świata, kryły się wizyty u dostawców komponentów elektronicznych i robienie gruntu pod nowy biznes - Atari.
 • [2] Wnioski po blamażu Plus/4, wyciągnięte zostały dość szybko w komputerze Commodore 128, który zachował pełną kompatybilność z Commodore 64 👌
 • Pozostałe artykuły

  Premiera konsoli Sega Dreamcast

  Premiera: 27 listopada 1998r.
  Producent: Sega

  27 listopada 1998 roku korporacja Sega wydała w Japonii swoje najnowsze dziecko - konsolę Dreamcast - pierwszą konsolę telewizyjną szóstej generacji.

  Czytaj więcej...
   

  SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w ofercie Telekomunikacji Polskiej

  Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
  Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

  Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały i względnie przystępny dostęp do internetu w ofercie narodowego dostawcy telekomunikacyjnego pojawił się 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

  Czytaj więcej...
   

  Powstanie firmy Atari

  Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.
  Producent: Atari

  50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

  Czytaj więcej...
   

  Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

  Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

  21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

  Czytaj więcej...
   

Komentarze do artykułu