Data wydarzenia: 12 października 1981
 
Intel oraz AMD podpisują wstępną umowę o wymianie technologii dotyczącej mikroprocesorów

W związku z wyborem procesora Intel 8086 jako "mózgu" komputera IBM PC, firma IBM wymagała dywersyfikacji dostawcy procesora dla swojego flagowego produktu. Wybór padł na firmę Advanced Micro Devices (AMD), amerykańskiego producenta chipów, który został założony przez innych pracowników Fairchild Semiconductor, 1 maja 1969r.

Firmy podpisały wstępną umowę "o wymianie technologii" w październiku 1981r.*, która weszła w życie umową z lutego 1982r. Intel przestrzegał wymogu "drugiego źródła", dopóki IBM był jego głównym źródłem biznesu. Zgodnie z umową o wymianie technologii, Intel i AMD zmieniły swoją umowę już w 1984 r., aby umożliwić AMD bycie drugim źródłem dla kolejnej generacji procesorów architektury x86 (następcy 8086: 80186 i 80286), w zamian za znaczne tantiemy dla firmy Intel.

Jednak warunki rynkowe się zmieniały. Pod koniec 1986 roku IBM stracił kontrolę nad platformą PC na rzecz producentów "klonów", w tym m.in firmy Compaq, której komputer Deskpro 386 był pierwszym komputerem osobistym wydanym z mikroprocesorem Intel 80386. Wraz z malejącym wpływem IBM i rosnącą liczbą producentów klonów chętnych do zakupu najnowszych i najlepszych chipów, Intel nie miał powodu, by nadal przestrzegać umowy o "drugim źródle", która została narzucona przez IBM, a tym samym dzielić się swoim sukcesem z AMD.

Gdy sprzedaż komputerów osobistych eksplodowała, różni uczestnicy ekosystemu IBM PC poczuli się niekomfortowo z powodu sojuszy, które wcześniej zawarli. IBM poczuł się zagrożony rosnącą siłą rynkową klonów i zareagował, otaczając swoją najnowszą wersję platformy PC, architekturę Micro Channel, wysokimi ograniczeniami licencyjnymi. Podobnie AMD zagroziło Intelowi, wypuszczając w 1983 roku procesor Am286, oferujący dwukrotnie większą prędkość niż 80286 Intela po niższej cenie.

Dostrzegając fenomenalny wzrost na rynku klonów PC, Intel dostrzegł możliwość wykluczenia AMD i zachowania dla siebie zbliżającego się wykładniczego wzrostu sprzedaży PC. Intel odmówił rozważenia któregokolwiek z produktów AMD w zamian za prawa do produkcji mikroprocesora Intel 80386, który został wydany w 1985 roku. W rezultacie AMD twierdziło, że Intel złamał umowę o wymianie technologii i złożył wniosek o arbitraż w 1987 roku. Arbitraż trwał cztery pół roku i obejmował trzysta pięćdziesiąt pięć dni przesłuchań. Chociaż arbiter stwierdził, że Intel nie był zobowiązany do przeniesienia każdego nowego produktu do AMD ani akceptowania żadnego z produktów AMD, zdecydował również, że Intel złamał dorozumiane przymierze dobrej wiary, aby związek działał. Strategia prawna opłaciła się Intelowi. Odmawiając udzielenia AMD licencji na procesor 386 i pozostawiając tę kwestię związaną z długim arbitrażem, Intel wykluczył AMD w krytycznym okresie wzrostu na rynku komputerów osobistych. Bez dostępu do specyfikacji technicznych Intela, AMD zajęło ponad pięć lat, aby odtworzyć procesor 80386, który był znacznie bardziej skomplikowany i zawierał prawie dziesięć razy więcej tranzystorów niż 8086.

Jak pokazała historia, również to się udało, pozwalając firmie AMD na początku lat 90-tych na dogonienie firmy Intel i stopniowe zminimalizowanie dystansu technologicznego.

* Prawdopodobnie #TegoDnia - źródła nie są jednoznaczne.

Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu