Data wydarzenia: 12 października 1981
 
Intel oraz AMD podpisują wstępną umowę o wymianie technologii dotyczącej mikroprocesorów

W związku z wyborem procesora Intel 8086 jako "mózgu" komputera IBM PC, firma IBM wymagała dywersyfikacji dostawcy procesora dla swojego flagowego produktu. Wybór padł na firmę Advanced Micro Devices (AMD), amerykańskiego producenta chipów, który został założony przez innych pracowników Fairchild Semiconductor, 1 maja 1969r.

Firmy podpisały wstępną umowę "o wymianie technologii" w październiku 1981r.*, która weszła w życie umową z lutego 1982r. Intel przestrzegał wymogu "drugiego źródła", dopóki IBM był jego głównym źródłem biznesu. Zgodnie z umową o wymianie technologii, Intel i AMD zmieniły swoją umowę już w 1984 r., aby umożliwić AMD bycie drugim źródłem dla kolejnej generacji procesorów architektury x86 (następcy 8086: 80186 i 80286), w zamian za znaczne tantiemy dla firmy Intel.

Jednak warunki rynkowe się zmieniały. Pod koniec 1986 roku IBM stracił kontrolę nad platformą PC na rzecz producentów "klonów", w tym m.in firmy Compaq, której komputer Deskpro 386 był pierwszym komputerem osobistym wydanym z mikroprocesorem Intel 80386. Wraz z malejącym wpływem IBM i rosnącą liczbą producentów klonów chętnych do zakupu najnowszych i najlepszych chipów, Intel nie miał powodu, by nadal przestrzegać umowy o "drugim źródle", która została narzucona przez IBM, a tym samym dzielić się swoim sukcesem z AMD.

Gdy sprzedaż komputerów osobistych eksplodowała, różni uczestnicy ekosystemu IBM PC poczuli się niekomfortowo z powodu sojuszy, które wcześniej zawarli. IBM poczuł się zagrożony rosnącą siłą rynkową klonów i zareagował, otaczając swoją najnowszą wersję platformy PC, architekturę Micro Channel, wysokimi ograniczeniami licencyjnymi. Podobnie AMD zagroziło Intelowi, wypuszczając w 1983 roku procesor Am286, oferujący dwukrotnie większą prędkość niż 80286 Intela po niższej cenie.

Dostrzegając fenomenalny wzrost na rynku klonów PC, Intel dostrzegł możliwość wykluczenia AMD i zachowania dla siebie zbliżającego się wykładniczego wzrostu sprzedaży PC. Intel odmówił rozważenia któregokolwiek z produktów AMD w zamian za prawa do produkcji mikroprocesora Intel 80386, który został wydany w 1985 roku. W rezultacie AMD twierdziło, że Intel złamał umowę o wymianie technologii i złożył wniosek o arbitraż w 1987 roku. Arbitraż trwał cztery pół roku i obejmował trzysta pięćdziesiąt pięć dni przesłuchań. Chociaż arbiter stwierdził, że Intel nie był zobowiązany do przeniesienia każdego nowego produktu do AMD ani akceptowania żadnego z produktów AMD, zdecydował również, że Intel złamał dorozumiane przymierze dobrej wiary, aby związek działał. Strategia prawna opłaciła się Intelowi. Odmawiając udzielenia AMD licencji na procesor 386 i pozostawiając tę kwestię związaną z długim arbitrażem, Intel wykluczył AMD w krytycznym okresie wzrostu na rynku komputerów osobistych. Bez dostępu do specyfikacji technicznych Intela, AMD zajęło ponad pięć lat, aby odtworzyć procesor 80386, który był znacznie bardziej skomplikowany i zawierał prawie dziesięć razy więcej tranzystorów niż 8086.

Jak pokazała historia, również to się udało, pozwalając firmie AMD na początku lat 90-tych na dogonienie firmy Intel i stopniowe zminimalizowanie dystansu technologicznego.

* Prawdopodobnie #TegoDnia - źródła nie są jednoznaczne.

Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu