Premiera: 8 stycznia 1997
Producent: Intel
 
Premiera procesorów Intel Pentium MMX

8 stycznia 1997r. zadebiutowały oficjalnie 166 i 200MHz procesory Intel Pentium z technologią MMX

Początkowo uważane za akronim od nazwy Matrix Math eXtensions, słowo MMX w ogóle nic nie znaczy, a sam Intel potwierdził, że jest niczym więcej niż znakiem towarowym chronionym prawem autorskim. MMX nie jest więc akronimem, ale przyjmuje się, że oznacza MultiMedia eXtensions.

Czym zatem był MMX? To zestaw 57 instrukcji SIMD dodanych do procesora, których celem było zwiększenie możliwości "multimedialnych" procesora przez optymalizację wydajności powtarzalnych operacji na liczbach całkowitych. Była to największa innowacja jaka została wprowadzona do procesorów x86 od czasu ich powstania i poniekąd konieczność w coraz intensywniejszych zastosowaniach aby przyspieszyć określone zadania kodowania/dekodowania wymagające dużej mocy obliczeniowej w aplikacjach multimedialnych i komunikacyjnych.

Czy nowe procesory Pentium MMX wprowadzały coś innego? Oczywiście, była to dość spora lista usprawnień rdzenia (zwiększenie buforów, wydłużenie potoków, dodanie jednostki BPU znanej z Pentium Pro), z których dość znaczącym jest podwojenie pamięci pamięci podręcznej L1 do 32K, 16K dla instrukcji i 16K dla danych. Jak to się miało do wydajności? Wszystko tak naprawdę zależało od wsparcia oprogramowania - czy wykorzysta drzemiące w procesorze możliwości i jego rozkazy. Generalnie w przeprowadzonych branżowych benchmarkach przyjęto, że Pentium 166 z MMX działał w zastosowaniach biurowo-multimedialnych z prędkością równą lub wyższą niż Pentium 200 bez MMX. W grach nie zanotowano tak spektakularnego wzrostu wydajności ponieważ MMX wspierało jedynie obliczenia na liczbach całkowitych, a nie zmiennoprzecinkowych od których zależała wydajność w grach, aczkolwiek Microsoft dodał wsparcie dla instrukcji MMX w bibliotekach DirectX 3.0 i jego module Direct3D.

Jednym z najbardziej spektakularnych przykładów wykorzystania technologii MMX był Unreal! O wyniku współpracy EpicGames oraz Intela napisane zostało w tym artykule.

Procesory Intel Pentium MMX były na szczycie wydajności w pierwszej połowie 1997 roku i w połączeniu z akceleratorami 3dfx Voodoo Graphics stanowiły nieodłączną konfigurację komputerów, każdego szanującego się (i majętnego) gracza - entuzjasty.

Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu