Premiera: 8 stycznia 1997
Producent: Intel
 
Premiera procesorów Intel Pentium MMX

8 stycznia 1997r. zadebiutowały oficjalnie 166 i 200MHz procesory Intel Pentium z technologią MMX

Początkowo uważane za akronim od nazwy Matrix Math eXtensions, słowo MMX w ogóle nic nie znaczy, a sam Intel potwierdził, że jest niczym więcej niż znakiem towarowym chronionym prawem autorskim. MMX nie jest więc akronimem, ale przyjmuje się, że oznacza MultiMedia eXtensions.

Czym zatem był MMX? To zestaw 57 instrukcji SIMD dodanych do procesora, których celem było zwiększenie możliwości "multimedialnych" procesora przez optymalizację wydajności powtarzalnych operacji na liczbach całkowitych. Była to największa innowacja jaka została wprowadzona do procesorów x86 od czasu ich powstania i poniekąd konieczność w coraz intensywniejszych zastosowaniach aby przyspieszyć określone zadania kodowania/dekodowania wymagające dużej mocy obliczeniowej w aplikacjach multimedialnych i komunikacyjnych.

Czy nowe procesory Pentium MMX wprowadzały coś innego? Oczywiście, była to dość spora lista usprawnień rdzenia (zwiększenie buforów, wydłużenie potoków, dodanie jednostki BPU znanej z Pentium Pro), z których dość znaczącym jest podwojenie pamięci pamięci podręcznej L1 do 32K, 16K dla instrukcji i 16K dla danych. Jak to się miało do wydajności? Wszystko tak naprawdę zależało od wsparcia oprogramowania - czy wykorzysta drzemiące w procesorze możliwości i jego rozkazy. Generalnie w przeprowadzonych branżowych benchmarkach przyjęto, że Pentium 166 z MMX działał w zastosowaniach biurowo-multimedialnych z prędkością równą lub wyższą niż Pentium 200 bez MMX. W grach nie zanotowano tak spektakularnego wzrostu wydajności ponieważ MMX wspierało jedynie obliczenia na liczbach całkowitych, a nie zmiennoprzecinkowych od których zależała wydajność w grach, aczkolwiek Microsoft dodał wsparcie dla instrukcji MMX w bibliotekach DirectX 3.0 i jego module Direct3D.

Jednym z najbardziej spektakularnych przykładów wykorzystania technologii MMX był Unreal! O wyniku współpracy EpicGames oraz Intela napisane zostało w tym artykule.

Procesory Intel Pentium MMX były na szczycie wydajności w pierwszej połowie 1997 roku i w połączeniu z akceleratorami 3dfx Voodoo Graphics stanowiły nieodłączną konfigurację komputerów, każdego szanującego się (i majętnego) gracza - entuzjasty.

Pozostałe artykuły

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Premiera Commander Keen (PC)

Premiera: 14 grudnia 1990

14 grudnia 1990 roku wydana została gra, która wpłynęła na bieg historii i dała podwaliny do powstania takich gier jak Wolfenstein-3D, Doom czy Quake oraz całego studia id Software.

Czytaj więcej...
 

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderza w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000

Data wydarzenia: 25 stycznia 2003
Nazwa kodowa: SQL Slammer

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderzył w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000, w sobotę 25 stycznia 2003 roku o godzinie 5:30 czasu Greenwich (6:30 czasu polskiego), infekując 75000 serwerów sieciowych w zaledwie 10 minut!

Czytaj więcej...
 

Jack Tramiel rezygnuje z pełnienia funkcji w Commodore International

Data wydarzenia: 13 stycznia 1984

13 stycznia 1984 roku (ówcześnie w piątek 13-go...), Jack Tramiel niespodziewanie zrezygnował z pełnienia funkcji w zarządzie firmy Commodore International, której poświęcił połowę swojego życia, po czym zniknął na niemal 4 miesiące [1]. To był prawdziwy szok dla branży oraz akcjonariuszy, zwłaszcza w sytuacji ogromnego triumfu związanego ze sprzedażą komputera Commodore 64 i spektakularnego w branży przychodu w 1983r. sięgającego miliarda dolarów.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu