Premiera: 8 stycznia 1997
Producent: Intel

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera procesorów Intel Pentium MMX

8 stycznia 1997r. zadebiutowały oficjalnie 166 i 200MHz procesory Intel Pentium z technologią MMX

Początkowo uważane za akronim od nazwy Matrix Math eXtensions, określenie MMX w ogóle nic nie znaczy, a sam Intel potwierdził, że jest niczym więcej niż znakiem towarowym chronionym prawem autorskim. MMX nie jest więc akronimem, ale przyjmuje się, że oznacza MultiMedia eXtensions.

Czym zatem był MMX? To zestaw 57 instrukcji SIMD dodanych do procesora, których celem było zwiększenie możliwości "multimedialnych" procesora przez optymalizację wydajności powtarzalnych operacji na liczbach całkowitych. Była to największa innowacja jaka została wprowadzona do procesorów x86 od czasu ich powstania i poniekąd konieczność w coraz intensywniejszych zastosowaniach aby przyspieszyć określone zadania kodowania/dekodowania wymagające dużej mocy obliczeniowej w aplikacjach multimedialnych i komunikacyjnych.

Czy nowe procesory Pentium MMX wprowadzały coś innego? Oczywiście, była to dość spora lista usprawnień rdzenia (zwiększenie buforów, wydłużenie potoków, dodanie jednostki BPU znanej z Pentium Pro), z których dość znaczącym jest podwojenie pamięci pamięci podręcznej L1 do 32K (16K dla instrukcji i 16K dla danych), które wpłynęły m.in. na to, że procesor Pentium 166MHz z instrukcjami MMX działał w zastosowaniach biurowo-multimedialnych z prędkością równą lub wyższą niż Pentium 200MHz (bez MMX). W grach nie zanotowano tak spektakularnego wzrostu wydajności ponieważ MMX wspierało jedynie obliczenia na liczbach całkowitych, a nie zmiennoprzecinkowych od których zależała wydajność w grach, aczkolwiek Microsoft dodał wsparcie dla instrukcji MMX w bibliotekach DirectX 3.0 i jego module Direct3D.

Jednym z najbardziej spektakularnych przykładów wykorzystania technologii MMX był Unreal! O wyniku współpracy EpicGames oraz Intela napisane zostało w tym artykule.

Procesory Intel Pentium MMX były na szczycie wydajności w pierwszej połowie 1997 roku i w połączeniu z akceleratorami 3dfx Voodoo Graphics stanowiły nieodłączną konfigurację komputerów, każdego szanującego się (i majętnego) gracza - entuzjasty.

Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu