Premiera: 8 stycznia 1997
Producent: Intel
 
Premiera procesorów Intel Pentium MMX

8 stycznia 1997r. zadebiutowały oficjalnie 166 i 200MHz procesory Intel Pentium z technologią MMX

Początkowo uważane za akronim od nazwy Matrix Math eXtensions, słowo MMX w ogóle nic nie znaczy, a sam Intel potwierdził, że jest niczym więcej niż znakiem towarowym chronionym prawem autorskim. MMX nie jest więc akronimem, ale przyjmuje się, że oznacza MultiMedia eXtensions.

Czym zatem był MMX? To zestaw 57 instrukcji SIMD dodanych do procesora, których celem było zwiększenie możliwości "multimedialnych" procesora przez optymalizację wydajności powtarzalnych operacji na liczbach całkowitych. Była to największa innowacja jaka została wprowadzona do procesorów x86 od czasu ich powstania i poniekąd konieczność w coraz intensywniejszych zastosowaniach aby przyspieszyć określone zadania kodowania/dekodowania wymagające dużej mocy obliczeniowej w aplikacjach multimedialnych i komunikacyjnych.

Czy nowe procesory Pentium MMX wprowadzały coś innego? Oczywiście, była to dość spora lista usprawnień rdzenia (zwiększenie buforów, wydłużenie potoków, dodanie jednostki BPU znanej z Pentium Pro), z których dość znaczącym jest podwojenie pamięci pamięci podręcznej L1 do 32K, 16K dla instrukcji i 16K dla danych. Jak to się miało do wydajności? Wszystko tak naprawdę zależało od wsparcia oprogramowania - czy wykorzysta drzemiące w procesorze możliwości i jego rozkazy. Generalnie w przeprowadzonych branżowych benchmarkach przyjęto, że Pentium 166 z MMX działał w zastosowaniach biurowo-multimedialnych z prędkością równą lub wyższą niż Pentium 200 bez MMX. W grach nie zanotowano tak spektakularnego wzrostu wydajności ponieważ MMX wspierało jedynie obliczenia na liczbach całkowitych, a nie zmiennoprzecinkowych od których zależała wydajność w grach, aczkolwiek Microsoft dodał wsparcie dla instrukcji MMX w bibliotekach DirectX 3.0 i jego module Direct3D.

Jednym z najbardziej spektakularnych przykładów wykorzystania technologii MMX był Unreal! O wyniku współpracy EpicGames oraz Intela napisane zostało w tym artykule.

Procesory Intel Pentium MMX były na szczycie wydajności w pierwszej połowie 1997 roku i w połączeniu z akceleratorami 3dfx Voodoo Graphics stanowiły nieodłączną konfigurację komputerów, każdego szanującego się (i majętnego) gracza - entuzjasty.

Pozostałe artykuły

Powstanie pierwszego polskiego joysticka

Data wydarzenia: 28 października 1984

28 października 1984r. powstał pierwszy polski joystick. Konstruktorem tego wynalazku jest Andrzej Krawczyński senior - elbląski elektronik i elektrotechnik, należący do branżowej awangardy lat 70. i 80. minionego wieku.

Czytaj więcej...
 

Intel oraz AMD podpisują wstępną umowę o wymianie technologii dotyczącej mikroprocesorów

Data wydarzenia: 12 października 1981

W związku z wyborem procesora Intel 8086 jako "mózgu" komputera IBM PC, firma IBM wymagała dywersyfikacji dostawcy procesora dla swojego flagowego produktu. Wybór padł na firmę Advanced Micro Devices (AMD), amerykańskiego producenta chipów, który został założony przez innych pracowników Fairchild Semiconductor, 1 maja 1969r.

Czytaj więcej...
 

Premiera Shadow Warrior (PC)

Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Czytaj więcej...
 

Premiera Battlefield 1942 (PC)

Studio: Electronic Arts
Premiera: 10 września 2002

10 września 2002 roku, przyszedł na świat Battlefield 1942, zapoczątkowując jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii gier komputerowych oraz wytyczając nowe ścieżki dla strzelanek pierwszoosobowych FPS.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu