Studio: Electronic Arts
Premiera: 10 września 2002

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Battlefield 1942 (PC)

10 września 2002 roku, przyszedł na świat Battlefield 1942, zapoczątkowując jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii gier komputerowych oraz wytyczając nowe ścieżki dla strzelanek pierwszoosobowych FPS.

"Wojna, wojna nigdy się nie zmienia..." Otóż błąd! Wojna na komputerach PC zmieniła się i to bardzo, a to co zaprezentowało Electronic Arts w swoim tytule przerosło oczekiwania samych graczy!

Rok 1942, II Wojna Światowa eskaluje, Cesarska Japonia przyłącza się do Państw osi, atakując 7 grudnia 1941 roku amerykańską bazę w Pearl Harbor. Battlefield 1942 przenosi graczy do różnych zakątków globu od Pacyfiku, Północną Afrykę, przez fronty europejskie, pozwalając graczom wybrać po której stronie konfliktu staną. Do dyspozycji gracza oddano 5 różnych klas piechoty - każda spełniająca inną funkcję na polu bitwy, oraz szeroki wybór pojazdów w tym czołgi, jeep'y, transportery, działka przeciwlotnicze, myśliwce, bombowce czy nawet statki! Jeśli dodać do tego tryb multiplayer dla łącznie 64 graczy (32 vs. 32), to można się domyślić co działo się na serwerach! Wojna totalna na lądzie, wodzie i w powietrzu!

Battlefield 1942 był jedną z pierwszych gier, które reprezentowały dramatyczną zmianę w mentalności rozgrywki FPS, nie tylko sprzyjając indywidualizmowi, ale jednocześnie zachęcając do pracy zespołowej i koordynacji działań między współuczestnikami rozgrywki - zupełnie jak podczas prawdziwej walki.

Tytuł osiągnął spory sukces rynkowy oraz wizerunkowy, otrzymując szereg branżowych nagród w tym jako "Gra roku 2002", oraz "Najlepsza gra multiplayer 2002 roku". Dwa oficjalne dodatki "Road to Rome" oraz "Secret Weapons of WWII" dodawały nową zawartość, lecz i tak największą pracę wykonała społeczność graczy, która napisała do gry mnóstwo nieoficjalnych modyfikacji zmieniając grę i panujące w niej warunki nie do poznania - w tym np. "Eve of Destruction" - mod dodający do gry konflikt wietnamski z całą zawartością dostępnych broni i pojazdów.

Soundtrack (Main Theme) z gry Battlefield 1942
Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu