Premiera: 14 grudnia 1990

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Commander Keen (PC)

14 grudnia 1990 roku wydana została gra, która wpłynęła na bieg historii i dała podwaliny do powstania takich gier jak Wolfenstein-3D, Doom czy Quake oraz całego studia id Software.

Powstanie platformówki Commander Keen: Invasion of the Vorticons to jeden z niewątpliwych kamieni milowych dla branży elektronicznej rozrywki, mający niebagatelny wpływ na jej przyszłość. Dzięki potajemnej pracy nad grą, świat poznał szerzej takie postacie jak m.in. Tom Hall, John Carmack, czy John Romero. Czemu potajemnej? Otóż pierwotnie grupka programistów pracująca pod nazwą "Ideas from the Deep", tworzyła mini gry dla wydawnictwa "Gamer's Edge" firmy Softdisk. W trakcie tej pracy wykorzystując m.in. komputery swojego pracodawcy, stworzyli również po godzinach własną grę, którą odniosła niemały sukces, pozwalając opuścić polubownie Softdisk i założyć własne - znane później każdemu, studio id Software.

Niewątpliwą inspiracją dla gry był konsolowy hit Super Mario Bros i chęć przeniesienia płynności jego rozgrywki na komputery osobiste PC. Chłopaki z Ideas from the Deep nie byliby sobą gdyby nie dodali od siebie dodatkowych humorystycznych smaczków i nowych mechanik do gry. Silnik pozwalał w odróżnieniu do Mario na swobodne i nieliniowe poruszanie się w dowolnym kierunku rejonów, jednego z trzech epizodów - "Marooned on Mars" (Zagubiony na Marsie... taaaak znów ten Mars 😉 ), "The Earth Explodes" (drugi epizod na Ziemi... zupełnie jak w... 🤔), oraz "Keen Must Die!". Nie wszystkie rejony epizodów były wymagane do ukończenia gry, lecz za każde 20000 punktów zdobyć można było kolejne życie, które pozwalało nam przetrwać w grze jeszcze dłużej - warto było więc przechodzić kolejne poziomy! Sama postać Komandora Keen'a, czyli ośmioletniego geniusza Billy'ego Blaze'a, odzwierciedla z kolei samego projektanta gry, Toma Hall'a i tego kim chciał być w dzieciństwie z jego m.in. czerwonymi trampkami i hełmem football'owym w roli głównej.

Gra wydana przez Apogee i dystrybuowana na licencji Shareware (z dostępnym bezpłatnie pierwszym epizodem), przyniosła użytkownikom komputerów PC jakość i płynność rozgrywki rodem z Nintendo, a wydawcy oraz grupce utalentowanych programistów dziesiątki tysięcy dolarów zysku, pozwalając rozpocząć drogę przyszłego studia id Software na sam szczyt.

Commander Keen Complete Pack kupisz na GOG.com

Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu