Premiera: 14 grudnia 1990

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Commander Keen (PC)

14 grudnia 1990 roku wydana została gra, która wpłynęła na bieg historii i dała podwaliny do powstania takich gier jak Wolfenstein-3D, Doom czy Quake oraz całego studia id Software.

Powstanie platformówki Commander Keen: Invasion of the Vorticons to jeden z niewątpliwych kamieni milowych dla branży elektronicznej rozrywki, mający niebagatelny wpływ na jej przyszłość. Dzięki potajemnej pracy nad grą, świat poznał szerzej takie postacie jak m.in. Tom Hall, John Carmack, czy John Romero. Czemu potajemnej? Otóż pierwotnie grupka programistów pracująca pod nazwą "Ideas from the Deep", tworzyła mini gry dla wydawnictwa "Gamer's Edge" firmy Softdisk. W trakcie tej pracy wykorzystując m.in. komputery swojego pracodawcy, stworzyli również po godzinach własną grę, którą odniosła niemały sukces, pozwalając opuścić polubownie Softdisk i założyć własne - znane później każdemu, studio id Software.

Niewątpliwą inspiracją dla gry był konsolowy hit Super Mario Bros i chęć przeniesienia płynności jego rozgrywki na komputery osobiste PC. Chłopaki z Ideas from the Deep nie byliby sobą gdyby nie dodali od siebie dodatkowych humorystycznych smaczków i nowych mechanik do gry. Silnik pozwalał w odróżnieniu do Mario na swobodne i nieliniowe poruszanie się w dowolnym kierunku rejonów, jednego z trzech epizodów - "Marooned on Mars" (Zagubiony na Marsie... taaaak znów ten Mars 😉 ), "The Earth Explodes" (drugi epizod na Ziemi... zupełnie jak w... 🤔), oraz "Keen Must Die!". Nie wszystkie rejony epizodów były wymagane do ukończenia gry, lecz za każde 20000 punktów zdobyć można było kolejne życie, które pozwalało nam przetrwać w grze jeszcze dłużej - warto było więc przechodzić kolejne poziomy! Sama postać Komandora Keen'a, czyli ośmioletniego geniusza Billy'ego Blaze'a, odzwierciedla z kolei samego projektanta gry, Toma Hall'a i tego kim chciał być w dzieciństwie z jego m.in. czerwonymi trampkami i hełmem football'owym w roli głównej.

Gra wydana przez Apogee i dystrybuowana na licencji Shareware (z dostępnym bezpłatnie pierwszym epizodem), przyniosła użytkownikom komputerów PC jakość i płynność rozgrywki rodem z Nintendo, a wydawcy oraz grupce utalentowanych programistów dziesiątki tysięcy dolarów zysku, pozwalając rozpocząć drogę przyszłego studia id Software na sam szczyt.

Commander Keen Complete Pack kupisz na GOG.com

Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu