Premiera: 14 grudnia 1990

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Commander Keen (PC)

14 grudnia 1990 roku wydana została gra, która wpłynęła na bieg historii i dała podwaliny do powstania takich gier jak Wolfenstein-3D, Doom czy Quake oraz całego studia id Software.

Powstanie platformówki Commander Keen: Invasion of the Vorticons to jeden z niewątpliwych kamieni milowych dla branży elektronicznej rozrywki, mający niebagatelny wpływ na jej przyszłość. Dzięki potajemnej pracy nad grą, świat poznał szerzej takie postacie jak m.in. Tom Hall, John Carmack, czy John Romero. Czemu potajemnej? Otóż pierwotnie grupka programistów pracująca pod nazwą "Ideas from the Deep", tworzyła mini gry dla wydawnictwa "Gamer's Edge" firmy Softdisk. W trakcie tej pracy wykorzystując m.in. komputery swojego pracodawcy, stworzyli również po godzinach własną grę, którą odniosła niemały sukces, pozwalając opuścić polubownie Softdisk i założyć własne - znane później każdemu, studio id Software.

Niewątpliwą inspiracją dla gry był konsolowy hit Super Mario Bros i chęć przeniesienia płynności jego rozgrywki na komputery osobiste PC. Chłopaki z Ideas from the Deep nie byliby sobą gdyby nie dodali od siebie dodatkowych humorystycznych smaczków i nowych mechanik do gry. Silnik pozwalał w odróżnieniu do Mario na swobodne i nieliniowe poruszanie się w dowolnym kierunku rejonów, jednego z trzech epizodów - "Marooned on Mars" (Zagubiony na Marsie... taaaak znów ten Mars 😉 ), "The Earth Explodes" (drugi epizod na Ziemi... zupełnie jak w... 🤔), oraz "Keen Must Die!". Nie wszystkie rejony epizodów były wymagane do ukończenia gry, lecz za każde 20000 punktów zdobyć można było kolejne życie, które pozwalało nam przetrwać w grze jeszcze dłużej - warto było więc przechodzić kolejne poziomy! Sama postać Komandora Keen'a, czyli ośmioletniego geniusza Billy'ego Blaze'a, odzwierciedla z kolei samego projektanta gry, Toma Hall'a i tego kim chciał być w dzieciństwie z jego m.in. czerwonymi trampkami i hełmem football'owym w roli głównej.

Gra wydana przez Apogee i dystrybuowana na licencji Shareware (z dostępnym bezpłatnie pierwszym epizodem), przyniosła użytkownikom komputerów PC jakość i płynność rozgrywki rodem z Nintendo, a wydawcy oraz grupce utalentowanych programistów dziesiątki tysięcy dolarów zysku, pozwalając rozpocząć drogę przyszłego studia id Software na sam szczyt.

Commander Keen Complete Pack kupisz na GOG.com

Pozostałe artykuły

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Premiera Commander Keen (PC)

Premiera: 14 grudnia 1990

14 grudnia 1990 roku wydana została gra, która wpłynęła na bieg historii i dała podwaliny do powstania takich gier jak Wolfenstein-3D, Doom czy Quake oraz całego studia id Software.

Czytaj więcej...
 

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderza w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000

Data wydarzenia: 25 stycznia 2003
Nazwa kodowa: SQL Slammer

Worm:W32/Slammer a'ka SQL Slammer uderzył w niezaktualizowane systemy Microsoft SQL Server 2000, w sobotę 25 stycznia 2003 roku o godzinie 5:30 czasu Greenwich (6:30 czasu polskiego), infekując 75000 serwerów sieciowych w zaledwie 10 minut!

Czytaj więcej...
 

Jack Tramiel rezygnuje z pełnienia funkcji w Commodore International

Data wydarzenia: 13 stycznia 1984

13 stycznia 1984 roku (ówcześnie w piątek 13-go...), Jack Tramiel niespodziewanie zrezygnował z pełnienia funkcji w zarządzie firmy Commodore International, której poświęcił połowę swojego życia, po czym zniknął na niemal 4 miesiące [1]. To był prawdziwy szok dla branży oraz akcjonariuszy, zwłaszcza w sytuacji ogromnego triumfu związanego ze sprzedażą komputera Commodore 64 i spektakularnego w branży przychodu w 1983r. sięgającego miliarda dolarów.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu