Premiera: 15 lipca 1983
Producent: Nintendo

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera Nintendo Famicom/Entertainment System
© Nintendo

15 lipca 1983 roku w Japonii, przyszła na świat 8-bitowa konsola do gier Nintendo Family Computer tzw. Famicom HVC-001, która zrewolucjonizowała domową rozrywkę i przeniosła ją na zupełnie nowy... level!

Jak bardzo ta konsolka zmieniła świat, nie trzeba nawet długo pisać. Ponad 60 milionów sprzedanych konsol i niezliczone miliony gier w klasycznych kartridżach (nie licząc klonów konsol i pirackich kartridży!) obiegło świat, ukazując po raz pierwszy skaczącego hydraulika Mario, komandosów z Contra, polowanie na kaczki w Duck Hunt czy potyczki "w czołgi" w grze Tank lub oryginalnym Battle City. A to wszystko dzięki bardzo popularnemu 8-bitowemu 1.79MHz (w wersji NTSC) procesorowi Ricoh 2A03, będącym tak na prawdę licencjonowanym procesorem MOS6502, znanym chociażby z komputerów Commodore 64, Atari 800XL czy Apple II. Jednak dzieje tej wyjątkowej konsoli nie były początkowo usłane różami i musiała ona stawić czoła błędom jakie popełniła m.in firma Atari.

Historia konsoli na amerykańskim rynku sięga jeszcze stycznia 1984r. i systemu gier zręcznościowych Nintendo VS. System, który był de facto konsolą Famicom w ciele popularnego automatu do gier. Rynkowy sukces automatu skłonił władze korporacji Nintendo do zaprezentowania rok później, podczas zimowych targów targów CES w Las Vegas, urządzenia pod nazwą Advanced Video System - prototypu konsoli Nintendo Entertainment System.

Advanced Video System był w swojej postaci komputerem z wbudowaną klawiaturą oraz szeregiem dostępnych rozszerzeń jak magnetofonem, stacją odczytu kartridży (zwanych jako Game Pack) oraz kontrolerów czy pistoletu Zapper (bezprzewodowych!!!!) oraz wbudowanego systemu Basic. Była to próba "przemycenia" konsoli Famicom pod postacią komputera osobistego, aby zachęcić amerykańskich konsumentów i sprzedawców detalicznych, dotkniętych krachem na rynku gier wideo, który miał miejsce kilka lat wcześniej i był nadal odczuwalny. Koncepcja ta przeszła jednak bez echa i nie zwróciła żadnego zainteresowania branży, drogą zabawką z Japonii, w sytuacji kiedy dostępne były takie popularne komputery jak wspomniane wyżej Commodore 64 czy Atari 800XL, a nowoczesne 16-bitowe Atari 520ST stało kilka stoisk dalej.

Ostatecznie amerykańska premiera konsoli NES odbyła się 18 października 1985 roku, na wymagającym terenie miasta Nowego Jorku, ponieważ Nintendo uznało, że jeśli produkt uda się sprzedać tu, to sprzeda się wszędzie. Sprzedawcy nie byli jednak chętni do ustawienia konsol na swoich półkach, lecz Nintendo dało im warunki nie do odrzucenia. Zaoferowało pełne wsparcie promocyjne i wystawiennicze, oraz najważniejsze dla sprzedawców, że zapłacą Nintendo tylko za te sztuki, które realnie się sprzedadzą w ciągu 90 dni. Choć konsola nie sprzedała się w zakładanej przez Nintendo ilości, zdołała jednak stopniowo przekonać do siebie rynek amerykański m.in. wysokiej jakości tytułami oraz akcesoriami sygnowanymi złotym znakiem "Nintendo Seal of Quality", aby podbić go już za rok.

Ciekawostki
  • Popularność konsoli sprawiła, że za sprawą firmy BobMark w pierwszej połowie lat 90-tych sprowadzono do Polski tajwański klon Famicom'a, sprzedając go pod nazwą Pegasus model MT-777DX - Computer Family Game, tudzież Family Video Game. Mimo słabej jak na lata 90-te specyfikacji, konsola odniosła niebywały sukces, m.in. za sprawą bardzo szerokiej dostępności wciągających tytułów gier oraz prostocie konstrukcji.
Pozostałe artykuły

Premiera konsoli Sega Dreamcast

Premiera: 27 listopada 1998r.
Producent: Sega

27 listopada 1998 roku korporacja Sega wydała w Japonii swoje najnowsze dziecko - konsolę Dreamcast - pierwszą konsolę telewizyjną szóstej generacji.

Czytaj więcej...
 

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w ofercie Telekomunikacji Polskiej

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały i względnie przystępny dostęp do internetu w ofercie narodowego dostawcy telekomunikacyjnego pojawił się 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.
Producent: Atari

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu