Premiera: 14 września 2001
Producent: Nintendo
 
Premiera konsoli Nintendo GameCube

14 września 2001 roku swoją japońską (oryginalną) premierę miała szóstej generacji konsola GameCube firmy Nintendo.

Prace nad układem graficznym nowej generacji konsoli, rozpoczęła już w 1997 firma ArtX - ta sama, która pracowała nad konsolą Nintendo 64. Prace nad układem graficznym oraz logicznym konsoli zakończyły się w 1998 roku, a konsola otrzymywała kolejno nazwy kodowe N2000, StarCube i Nintendo Advance, aby ostatecznie w maju 1999 roku wyjść na światło dzienne jako Projekt Dolphin.

Nintendo zawarło umowę z IBM na dostarczenie specjalnej wersji 485MHz procesora Power PC wyposażonego w specjalne rozszerzenia przetwarzania zwanego GECKO. Firma ArtX w kwietniu 2000 roku została przejęta przez ATI i to oficjalnie ona zareklamowała swój układ o nazwie kodowej Flipper w nowej generacji konsoli Nintendo, określając go jako "King of the Hill" w dziedzinie jakości i wydajności dzięki 128 bitowej architekturze.

Mamy logikę konsoli, procesor i układ graficzny, lecz co z nośnikiem danych? Jak wiemy Nintendo trzymało się kurczowo pamięci Flash i klasycznych kartridży, które pomimo szybkości odczytu borykały się z dużymi kosztami i małą pojemnością - niewystarczającą dla coraz bardziej wymagających graficznie gier. Dlatego w kooperacji z firmą Matsushita Electric (Panasonic) zaprojektowany został 1.5GB nośnik miniDVD. Kooperacja z firmą Panasonic miała jeszcze jedną postać. Mianowicie firma wypuściła na japoński rynek konsolę Panasonic Q wyposażoną w tradycyjny napęd DVD, tworząc z konsolą kompletny system rozrywki.

Nintendo GameCube konkurując z Sony PlayStation 2 oraz Microsoft Xbox, osiągnęło sukces dzięki blisko 22 milionom sprzedanych jednostek, które pozwoliły zbliżyć się do pozycji konsoli Xbox od giganta z Redmond. Spora w tym zasługa niższej o 100 dolarów cenie. Kiedy konsole konkurencji sprzedawano w cenie 299 dolarów, Nintendo zaoferowało klientom świetny produkt już za 199!

Konsola dzięki dodatkowi w postaci podstawki Game Boy Player mogła odtwarzać kartridże wybranych modeli przenośnej konsoli Game Boy, a następnej generacji konsola Nintendo Wii pozwalała uruchamiać tytuły z GameCube. Co więcej odwieczny konkurent firma SEGA, wraz z zawieszeniem oferowania sprzętu, przeniosła na konsolę Nintendo takie hity jak Sonic Adventures 2 czy Crazy Taxi! Piekło zamarzło, Sega wydała tytuł na Nintendo!

Rewolucją było też wydanie podczas premiery konsoli gry ze świata Mario. Aczkolwiek swoją szansę na sławę dostał Luigi wraz z hitowym Luigi Mansion, sprzedanym w ponad 2 milionach kopii. Na konsolę Nintendo GameCube wydano nieco ponad 650 gier, w tym takie hity EA jak Need for Speed Underground 2 czy Most Wanted.

Konsola Nintendo GameCube była oferowana w latach 2001 - 2007.

Pozostałe artykuły

Jack Tramiel rezygnuje z pełnienia funkcji w Commodore International

Data wydarzenia: 13 stycznia 1984

13 stycznia 1984 roku (ówcześnie w piątek 13-go...), Jack Tramiel niespodziewanie zrezygnował z pełnienia funkcji w zarządzie firmy Commodore International, której poświęcił połowę swojego życia, po czym zniknął na niemal 4 miesiące [1]. To był prawdziwy szok dla branży oraz akcjonariuszy, zwłaszcza w sytuacji ogromnego triumfu związanego ze sprzedażą komputera Commodore 64 i spektakularnego w branży przychodu w 1983r. sięgającego miliarda dolarów.

Czytaj więcej...
 

Powstanie pierwszego polskiego joysticka

Data wydarzenia: 28 października 1984

28 października 1984r. powstał pierwszy polski joystick. Konstruktorem tego wynalazku jest Andrzej Krawczyński senior - elbląski elektronik i elektrotechnik, należący do branżowej awangardy lat 70. i 80. minionego wieku.

Czytaj więcej...
 

Intel oraz AMD podpisują wstępną umowę o wymianie technologii dotyczącej mikroprocesorów

Data wydarzenia: 12 października 1981

W związku z wyborem procesora Intel 8086 jako "mózgu" komputera IBM PC, firma IBM wymagała dywersyfikacji dostawcy procesora dla swojego flagowego produktu. Wybór padł na firmę Advanced Micro Devices (AMD), amerykańskiego producenta chipów, który został założony przez innych pracowników Fairchild Semiconductor, 1 maja 1969r.

Czytaj więcej...
 

Premiera Shadow Warrior (PC)

Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu