Premiera: 14 września 2001
Producent: Nintendo

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera konsoli Nintendo GameCube

14 września 2001 roku swoją premierę miała szóstej generacji konsola GameCube firmy Nintendo.

Już w maju 1998 roku firma ArtX - ta sama, która pracowała nad konsolą Nintendo 64, a założona przez 20 inżynierów Silicon Graphics - rozpoczęła projektowanie układu graficznego dla nowej konsoli. Prace nad nim oraz układem logicznym zakończyły się w 1998 roku, a konsola otrzymywała kolejno nazwy kodowe N2000, StarCube i Nintendo Advance, aby ostatecznie 12 maja 1999 roku wyjść na światło dzienne jako Project Dolphin.

W międzyczasie Nintendo zawarło rekordową umowę z IBM opiewającą na miliard dolarów na dostarczenie specjalnej wersji, 486MHz 32-bitowego procesora Power PC, wyposażonego w specjalne rozszerzenia przetwarzania i przystosowanego do współpracy z projektowanym GPU, a nazwanego w skrócie GECKO. W lutym 2000 roku firma ArtX została przejęta przez ATI i to właśnie ona zareklamowała układ graficzny Flipper, w nowej generacji konsoli Nintendo, określając go mianem "King of the Hill" w dziedzinie jakości i wydajności, dzięki m.in. 128 bitowej architekturze.

Mamy więc logikę konsoli, procesor i układ graficzny, lecz co z nośnikiem danych? Jak wiemy Nintendo trzymało się kurczowo pamięci Flash i klasycznych kartridży, które pomimo szybkości odczytu borykały się z dużymi kosztami i małą pojemnością - niewystarczającą dla coraz bardziej wymagających graficznie gier. Dlatego w kooperacji z firmą Matsushita Electric (Panasonic) zaprojektowany został nośnik miniDVD o niestandardowej pojemności 1.5GB, mającej zapewnić bezpieczeństwo przed pirackimi kopiami gier. Nośnik ten choć był kompromisem, nadal nie zapewniał tego czego ówcześni deweloperzy gier wymagali - przestrzeni. Doszło więc do sytuacji, w których aż 25 tytułów gier dostarczonych musiało być na więcej niż jednym mini dysku, a znaczna większość gier musiała zadowolić się niskiej jakości, skompresowanymi sekwencjami wideo i/lub teksturami. Brak możliwości odtwarzania pełnowymiarowych płyt DVD w chwili kiedy konsole konkurencji to umożliwiały, był również powodem niższego zainteresowania konsolą jako kompletnym systemem domowej rozrywki.

Nintendo GameCube konkurując na rynku z Sony PlayStation 2 oraz Microsoft Xbox, osiągnęło względny sukces, dzięki blisko 22 milionom sprzedanych jednostek, które pozwoliły zbliżyć się do pozycji konsoli Xbox od giganta z Redmond. Spora w tym zasługa niższej o 100 dolarów cenie. Kiedy konsole konkurencji sprzedawano w cenie 299 dolarów, Nintendo zaoferowało klientom świetny produkt już za 199! Warto dodać, że amerykańska premiera GC odbyła się trzy dni po premierze konsoli Microsoft Xbox.

Konsola dzięki dodatkowi w postaci podstawki Game Boy Player mogła odtwarzać kartridże wybranych modeli przenośnej konsoli Game Boy, a następnej generacji konsola Nintendo Wii pozwalała uruchamiać tytuły z GameCube. Co więcej odwieczny japoński konkurent firma Sega, wraz z zawieszeniem w 2001 roku oferowania sprzętu, przeniosła na nową konsolę Nintendo takie hity jak Sonic Adventures 2 czy Crazy Taxi.

Po raz pierwszy w historii swoją chwilę chwały otrzymał też brat Mario - Luigi, wraz z grą Luigi Mansion, sprzedaną w ponad 3 milionach kopii, a wydaną w dniu premiery konsoli razem z zaledwie dwoma innymi tytułami (amerykańska premiera uzupełniona została na szczęście o kolejne 9 tytułów). Z kolei najlepszymi grami w historii konsoli stały się kolejno Metroid Prime (97 punktów Metacritic i nieco poniżej 3 milionów sprzedanych kopii), Resident Evil 4 (96 punktów i 1.6 miliona kopii) oraz The Legend of Zelda: Twilight Princess (96 punktów i 1.4 miliona kopii).

Ciekawostki
  • Następca konsoli Nintendo 64 zapowiedziany został po raz pierwszy 3 marca 1999 roku - dzień po zapowiedzi konsoli Sony PlayStation 2,
  • Konsola Panasonic Q to wydana w 2001 roku wyłącznie na rynek japoński wersja konsoli GameCube, wyposażona w tradycyjny napęd DVD, tworząca wraz z konsolą kompletny system rozrywki,
  • Na konsolę Nintendo GameCube wydano łącznie 653 gier,
  • Konsola Nintendo GameCube oferowana była w sprzedaży w latach 2001 - 2007, a jej następcą w listopadzie 2006 roku zostało Nintendo Wii,
  • Procesor konsoli GameCube (IBM GECKO) po nieznacznych modyfikacjach i podniesieniu zegara o 50% (IBM Broadway) stał się sercem konsoli Nintendo Wii.
  • Przejęcie przez ATI firmy ArtX miało niebagatelny wpływ na rozwój układu R300 - będącego sercem najwydajniejszych ówcześnie kart graficznych dla komputerów osobistych, wydanych w sierpniu 2002r.
  • GameCube w slangu polskich graczy nazywane jest GaCkiem (GC) - zatem jeśli ktoś zapyta się Ciebie czy miałeś/miałaś "Gacka", to pytanie właśnie dotyczy tej konsoli Nintendo!
Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu