Premiera: 14 września 2001
Producent: Nintendo

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera konsoli Nintendo GameCube

14 września 2001 roku swoją premierę miała szóstej generacji konsola GameCube firmy Nintendo.

Już w maju 1998 roku firma ArtX - ta sama, która pracowała nad konsolą Nintendo 64, a założona przez 20 inżynierów Silicon Graphics - rozpoczęła projektowanie układu graficznego dla nowej konsoli. Prace nad nim oraz układem logicznym zakończyły się w 1998 roku, a konsola otrzymywała kolejno nazwy kodowe N2000, StarCube i Nintendo Advance, aby ostatecznie 12 maja 1999 roku wyjść na światło dzienne jako Project Dolphin.

W międzyczasie Nintendo zawarło rekordową umowę z IBM opiewającą na miliard dolarów na dostarczenie specjalnej wersji, 486MHz 32-bitowego procesora Power PC, wyposażonego w specjalne rozszerzenia przetwarzania i przystosowanego do współpracy z projektowanym GPU, a nazwanego w skrócie GECKO. W lutym 2000 roku firma ArtX została przejęta przez ATI i to właśnie ona zareklamowała układ graficzny Flipper, w nowej generacji konsoli Nintendo, określając go mianem "King of the Hill" w dziedzinie jakości i wydajności, dzięki m.in. 128 bitowej architekturze.

Mamy więc logikę konsoli, procesor i układ graficzny, lecz co z nośnikiem danych? Jak wiemy Nintendo trzymało się kurczowo pamięci Flash i klasycznych kartridży, które pomimo szybkości odczytu borykały się z dużymi kosztami i małą pojemnością - niewystarczającą dla coraz bardziej wymagających graficznie gier. Dlatego w kooperacji z firmą Matsushita Electric (Panasonic) zaprojektowany został nośnik miniDVD o niestandardowej pojemności 1.5GB, mającej zapewnić bezpieczeństwo przed pirackimi kopiami gier. Nośnik ten choć był kompromisem, nadal nie zapewniał tego czego ówcześni deweloperzy gier wymagali - przestrzeni. Doszło więc do sytuacji, w których aż 25 tytułów gier dostarczonych musiało być na więcej niż jednym mini dysku, a znaczna większość gier musiała zadowolić się niskiej jakości, skompresowanymi sekwencjami wideo i/lub teksturami. Brak możliwości odtwarzania pełnowymiarowych płyt DVD w chwili kiedy konsole konkurencji to umożliwiały, był również powodem niższego zainteresowania konsolą jako kompletnym systemem domowej rozrywki.

Nintendo GameCube konkurując na rynku z Sony PlayStation 2 oraz Microsoft Xbox, osiągnęło względny sukces, dzięki blisko 22 milionom sprzedanych jednostek, które pozwoliły zbliżyć się do pozycji konsoli Xbox od giganta z Redmond. Spora w tym zasługa niższej o 100 dolarów cenie. Kiedy konsole konkurencji sprzedawano w cenie 299 dolarów, Nintendo zaoferowało klientom świetny produkt już za 199! Warto dodać, że amerykańska premiera GC odbyła się trzy dni po premierze konsoli Microsoft Xbox.

Konsola dzięki dodatkowi w postaci podstawki Game Boy Player mogła odtwarzać kartridże wybranych modeli przenośnej konsoli Game Boy, a następnej generacji konsola Nintendo Wii pozwalała uruchamiać tytuły z GameCube. Co więcej odwieczny japoński konkurent firma Sega, wraz z zawieszeniem w 2001 roku oferowania sprzętu, przeniosła na nową konsolę Nintendo takie hity jak Sonic Adventures 2 czy Crazy Taxi.

Po raz pierwszy w historii swoją chwilę chwały otrzymał też brat Mario - Luigi, wraz z grą Luigi Mansion, sprzedaną w ponad 3 milionach kopii, a wydaną w dniu premiery konsoli razem z zaledwie dwoma innymi tytułami (amerykańska premiera uzupełniona została na szczęście o kolejne 9 tytułów). Z kolei najlepszymi grami w historii konsoli stały się kolejno Metroid Prime (97 punktów Metacritic i nieco poniżej 3 milionów sprzedanych kopii), Resident Evil 4 (96 punktów i 1.6 miliona kopii) oraz The Legend of Zelda: Twilight Princess (96 punktów i 1.4 miliona kopii).

Ciekawostki
  • Następca konsoli Nintendo 64 zapowiedziany został po raz pierwszy 3 marca 1999 roku - dzień po zapowiedzi konsoli Sony PlayStation 2,
  • Konsola Panasonic Q to wydana w 2001 roku wyłącznie na rynek japoński wersja konsoli GameCube, wyposażona w tradycyjny napęd DVD, tworząca wraz z konsolą kompletny system rozrywki,
  • Na konsolę Nintendo GameCube wydano łącznie 653 gier,
  • Konsola Nintendo GameCube oferowana była w sprzedaży w latach 2001 - 2007, a jej następcą w listopadzie 2006 roku zostało Nintendo Wii,
  • Procesor konsoli GameCube (IBM GECKO) po nieznacznych modyfikacjach i podniesieniu zegara o 50% (IBM Broadway) stał się sercem konsoli Nintendo Wii.
  • Przejęcie przez ATI firmy ArtX miało niebagatelny wpływ na rozwój układu R300 - będącego sercem najwydajniejszych ówcześnie kart graficznych dla komputerów osobistych, wydanych w sierpniu 2002r.
  • GameCube w slangu polskich graczy nazywane jest GaCkiem (GC) - zatem jeśli ktoś zapyta się Ciebie czy miałeś/miałaś "Gacka", to pytanie właśnie dotyczy tej konsoli Nintendo!
Pozostałe artykuły

Premiera konsoli Sega Dreamcast

Premiera: 27 listopada 1998r.
Producent: Sega

27 listopada 1998 roku korporacja Sega wydała w Japonii swoje najnowsze dziecko - konsolę Dreamcast - pierwszą konsolę telewizyjną szóstej generacji.

Czytaj więcej...
 

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w ofercie Telekomunikacji Polskiej

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały i względnie przystępny dostęp do internetu w ofercie narodowego dostawcy telekomunikacyjnego pojawił się 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.
Producent: Atari

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu