Premiera: 12 sierpnia 1981
Nazwa kodowa: Acorn
Producent: IBM

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera IBM PC 5150
© IBM / Materiały prasowe

12 sierpnia 1981 roku, na konferencji prasowej w sali balowej hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku, firma IBM zaprezentowała światu komputer osobisty IBM PC w cenie rozpoczynającej się od 1265 dolarów.

Dwie dekady wcześniej komputery IBM często kosztowały nawet miliony dolarów i wymagały olbrzymiej klimatyzowanej przestrzeni oraz 60-osobowego personelu, aby być w pełni załadowane instrukcjami. Nowy IBM PC mógł nie tylko wykonywać operacje szybciej niż poprzednie komputery, ale pozwalał również grać w gry, przetwarzać dane takie jak tekst i liczby oraz zawierać więcej słów niż gruba książka kucharska.

IBM PC zbudowany był na bazie 16-bitowego mikroprocesora Intel 8088 działającego z szybkością 4,77MHz. Dysponował 16kB pamięci RAM, jedną stacją dysków 5.25 cala o pojemności 160kB, a także wbudowanym głośnikiem do generowania dźwięków. Jego pięć gniazd rozszerzeń pozwalały na rozbudowę o dodatkową pamięć nawet do 256kB. Opcjonalnie komputer mógł być wyposażony nawet w kolorowy monitor. IBM PC współpracował również z systemami IBM PC-DOS 1.0 (Microsoft MS-DOS 1.0), CP/M-86 firmy Digital Research lub UCSD p-System firmy Softech Microsystems. W chwili premiery dostępna była również pierwsza gra Microsoft Adventure. Komputer miał być dostępny w sprzedaży od października 1981 roku, za pośrednictwem sieci sklepów Sears, Roebuck & Co. oraz ComputerLand.

To co przyczyniło się do rozpowszechnienia się komputerów PC i ich późniejszego rozwoju to otwarta architektura, umożliwiająca innym producentom na tworzenie własnych klonów zgodnych ze standardem IBM PC. Pierwszy klon pojawił się już dwa lata później w postaci komputera Compaq Portable. Firma AMD zawdzięcza również swoje istnienie, ponieważ IBM wymagał od swojego dostawcy mikroprocesorów, alternatywnego źródła dostaw!

Sami twórcy IBM PC zwani później "The Dirty Dozen" nie sądzili, że pracują nad czymś przełomowym, chcieli po prostu wyrobić się z postawionym przez zarząd IBM "deadline'em"! Dowiedz się więcej o "The Dirty Dozen" , CTRL+ALT+DEL oraz wpływie IBM System/23 Datamaster na rozwój pierwszego w historii PeCeta.

Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu