Premiera: 12 sierpnia 1981
Nazwa kodowa: Acorn
Producent: IBM
 
Premiera IBM PC 5150
© IBM / Materiały prasowe

12 sierpnia 1981 roku, na konferencji prasowej w sali balowej hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku, firma IBM zaprezentowała światu komputer osobisty IBM PC w cenie rozpoczynającej się od 1265 dolarów.

Dwie dekady wcześniej komputery IBM często kosztowały nawet miliony dolarów i wymagały olbrzymiej klimatyzowanej przestrzeni oraz 60-osobowego personelu, aby być w pełni załadowane instrukcjami. Nowy IBM PC mógł nie tylko wykonywać operacje szybciej niż poprzednie komputery, ale pozwalał również grać w gry, przetwarzać dane takie jak tekst i liczby oraz zawierać więcej słów niż gruba książka kucharska.

IBM PC zbudowany był na bazie 16-bitowego mikroprocesora Intel 8088 działającego z szybkością 4,77MHz. Dysponował 16kB pamięci RAM, jedną stacją dysków 5.25 cala o pojemności 160kB, a także wbudowanym głośnikiem do generowania dźwięków. Jego pięć gniazd rozszerzeń pozwalały na rozbudowę o dodatkową pamięć nawet do 256kB. Opcjonalnie komputer mógł być wyposażony nawet w kolorowy monitor. IBM PC współpracował również z systemami IBM PC-DOS 1.0 (Microsoft MS-DOS 1.0), CP/M-86 firmy Digital Research lub UCSD p-System firmy Softech Microsystems. W chwili premiery dostępna była również pierwsza gra Microsoft Adventure. Komputer miał być dostępny w sprzedaży od października 1981 roku, za pośrednictwem sieci sklepów Sears, Roebuck & Co. oraz ComputerLand.

To co przyczyniło się do rozpowszechnienia się komputerów PC i ich późniejszego rozwoju to otwarta architektura, umożliwiająca innym producentom na tworzenie własnych klonów zgodnych ze standardem IBM PC. Pierwszy klon pojawił się już dwa lata później w postaci komputera Compaq Portable. Firma AMD zawdzięcza również swoje istnienie, ponieważ IBM wymagał od swojego dostawcy mikroprocesorów, alternatywnego źródła dostaw!

Sami twórcy IBM PC zwani później "The Dirty Dozen" nie sądzili, że pracują nad czymś przełomowym, chcieli po prostu wyrobić się z postawionym przez zarząd IBM "deadline'em"! Dowiedz się więcej o "The Dirty Dozen" , CTRL+ALT+DEL oraz wpływie IBM System/23 Datamaster na rozwój pierwszego w historii PeCeta.

Pozostałe artykuły

Intel oraz AMD podpisują wstępną umowę o wymianie technologii dotyczącej mikroprocesorów

Data wydarzenia: 12 października 1981

W związku z wyborem procesora Intel 8086 jako "mózgu" komputera IBM PC, firma IBM wymagała dywersyfikacji dostawcy procesora dla swojego flagowego produktu. Wybór padł na firmę Advanced Micro Devices (AMD), amerykańskiego producenta chipów, który został założony przez innych pracowników Fairchild Semiconductor, 1 maja 1969r.

Czytaj więcej...
 

Premiera Shadow Warrior (PC)

Studio: 3D Realms
Premiera: 12 września 1997

12 września 1997r. swoją premierę obchodzi Shadow Warrior, jedna z najbardziej wyjątkowych strzelanek pierwszoosobowych (FPS) w historii.

Czytaj więcej...
 

Premiera Battlefield 1942 (PC)

Studio: Electronic Arts
Premiera: 10 września 2002

10 września 2002 roku, przyszedł na świat Battlefield 1942, zapoczątkowując jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii gier komputerowych oraz wytyczając nowe ścieżki dla strzelanek pierwszoosobowych FPS.

Czytaj więcej...
 

Premiera komputera Compaq Deskpro 386

Data wydarzenia: 9 września 1986
Producent: Compaq

9 września 1986 roku, branżę IT zelektryzowała premiera pierwszego komputera bazującego na przełomowym 32-bitowym procesorze Intel 80386. Nie było by w tym nic elektryzującego gdyby nie fakt, że nie dokonała tego firma IBM, a Compaq wraz z modelem Compaq Deskpro 386.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu