Premiera: 12 sierpnia 1981
Nazwa kodowa: Acorn
Producent: IBM

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Premiera IBM PC 5150
© IBM / Materiały prasowe

12 sierpnia 1981 roku, na konferencji prasowej w sali balowej hotelu Waldorf Astoria w Nowym Jorku, firma IBM zaprezentowała światu komputer osobisty IBM PC w cenie rozpoczynającej się od 1265 dolarów.

Dwie dekady wcześniej komputery IBM często kosztowały nawet miliony dolarów i wymagały olbrzymiej klimatyzowanej przestrzeni oraz 60-osobowego personelu, aby być w pełni załadowane instrukcjami. Nowy IBM PC mógł nie tylko wykonywać operacje szybciej niż poprzednie komputery, ale pozwalał również grać w gry, przetwarzać dane takie jak tekst i liczby oraz zawierać więcej słów niż gruba książka kucharska.

IBM PC zbudowany był na bazie 16-bitowego mikroprocesora Intel 8088 działającego z szybkością 4,77MHz. Dysponował 16kB pamięci RAM, jedną stacją dysków 5.25 cala o pojemności 160kB, a także wbudowanym głośnikiem do generowania dźwięków. Jego pięć gniazd rozszerzeń pozwalały na rozbudowę o dodatkową pamięć nawet do 256kB. Opcjonalnie komputer mógł być wyposażony nawet w kolorowy monitor. IBM PC współpracował również z systemami IBM PC-DOS 1.0 (Microsoft MS-DOS 1.0), CP/M-86 firmy Digital Research lub UCSD p-System firmy Softech Microsystems. W chwili premiery dostępna była również pierwsza gra Microsoft Adventure. Komputer miał być dostępny w sprzedaży od października 1981 roku, za pośrednictwem sieci sklepów Sears, Roebuck & Co. oraz ComputerLand.

To co przyczyniło się do rozpowszechnienia się komputerów PC i ich późniejszego rozwoju to otwarta architektura, umożliwiająca innym producentom na tworzenie własnych klonów zgodnych ze standardem IBM PC. Pierwszy klon pojawił się już dwa lata później w postaci komputera Compaq Portable. Firma AMD zawdzięcza również swoje istnienie, ponieważ IBM wymagał od swojego dostawcy mikroprocesorów, alternatywnego źródła dostaw!

Sami twórcy IBM PC zwani później "The Dirty Dozen" nie sądzili, że pracują nad czymś przełomowym, chcieli po prostu wyrobić się z postawionym przez zarząd IBM "deadline'em"! Dowiedz się więcej o "The Dirty Dozen" , CTRL+ALT+DEL oraz wpływie IBM System/23 Datamaster na rozwój pierwszego w historii PeCeta.

Pozostałe artykuły

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w Polsce

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały dostęp do internetu pojawił się dopiero 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Premiera procesorów Intel 80286

Premiera: 1 lutego 1982
Producent: Intel

2 lutego 1982 roku, firma Intel wydała na świat nowy 16-bitowy procesor 80286, zbudowany z 134,000 tranzystorów. Początkowo dostępne procesory 286 oferowały prędkość 5MHz, a ich największą innowacją była wprowadzona po raz pierwszy do procesorów x86 obsługa trybu chronionego pamięci ("protected mode"). Była to kluczowa funkcja aby zapewnić pracę w systemach operacyjnych z aplikacjami wielowątkowymi.

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu