Premiera: 6 kwietnia 1992
 
Premiera Microsoft Windows 3.1
© Microsoft

6 kwietnia 1992 roku firma Microsoft zaprezentowała światu system operacyjny Windows 3.1.

Windows 3.1 przynosił wiele nowego, w tym zwiększoną stabilność dzięki wyłącznej pracy w trybie chronionym pamięci, umożliwionym dzięki procesorowi 80286, który był jednocześnie minimalnym wymaganym do uruchomienia nowego systemu operacyjnego.

Windows 3.1 zawierał po raz pierwszy wsparcie dla skalowalnych fontów TrueType, integrując takie znane doskonale fonty jak Arial, Courier New, oraz Times New Roman w różnych wariantach, czyniąc system 3.1 idealnym wyborem dla prac DTP. System znacząco usprawniał i rozszerzał też obsługę urządzeń (drukarek), multimediów (w tym napędów CD-ROM i kart dźwiękowych) oraz sieci (szczególnie wersje Windows for Workgroups 3.1 oraz Windows for Workgroups 3.11).

Graficzny kolorowy interfejs w rozdzielczości VGA, dzięki nowej wersji zastrzeżonej technologii Microsoft OLE 2.0, pozwalał m.in. na aranżację ikon metodą "Złap i Upuść" w tym na wygodne drukowanie plików np. tekstowych przez upuszczenie ich na ikonie Managera Drukowania, a do tego pozwalał na personalizację okien systemowych i tła pulpitu (słynne desenie). Jednym ze "znaczących usprawnień" względem wersji 3.0 była ochrona przed restartem systemu przez przypadkowe naciśnięcie "śmiertelnej" kombinacji klawiszy CTRL+ALT+DEL... (Więcej o niej: CTRL+ALT+DEL)

Z perspektywy gracza warto odnotować, że wraz z premierą Windows 3.1 możemy świętować również rocznicę premiery Sapera, który to pojawił się właśnie wtedy po raz pierwszy w systemie Windows.

Komentarze do artykułu