Powstanie: 27 stycznia 1972

Ocena użytkowników: 5 / 5

 

27 stycznia 1972 roku rozpoczęła się produkcja Magnavox Oddysey - pierwszej komercyjnie dostępnej, domowej konsoli do gier w historii.

Nie miała procesora, nie miała pamięci. Składała się z samych obwodów opartych na kondensatorach, rezystorach i tranzystorach, a pierwsze kartridże były płytkami z odpowiednio ustawionymi obwodami zmieniającymi parametry gry. Plastikowe nakładki na ekran były namiastką grafiki np, symbolizujące kort tenisowy, labirynt, zabawę w kotka i myszkę czy strzelnicę. Pierwsza konsola do gier wyposażona była w 12 gier, a opcjonalnie można było wyposażyć ją w Light Gun, który również został wynaleziony przez Ralpha Baer'a!

Konsola Magnavox Oddysey oparta była na projekcie "Brown Box", opatentowanym "telewizyjnym systemie gier wideo" Ralpha Baera, amerykańskiego inżyniera i wynalazcy. Pomimo słabej sprzedaży szacowanej na 350 tys. sztuk, konsola stała się kamieniem milowym i dała początek zupełnie nowej branży elektronicznej rozrywki, a sam Baer stanął w panetonie sław, będąc wielokrotnie nagradzanym jako pionier w dziedzinie gier wideo. W dniu 13 lutego 2006r. Baer został odznaczony Narodowym Medalem Technologii z rąk prezydenta George'a W. Busha na cześć jego "przełomowego i pionierskiego tworzenia, rozwoju i komercjalizacji interaktywnych gier wideo". Z kolei w dniu 1 kwietnia 2010r. Baer dołączył do "National Inventors Hall of Fame".

Pozostałe artykuły

Premiera konsoli Sega Dreamcast

Premiera: 27 listopada 1998r.
Producent: Sega

27 listopada 1998 roku korporacja Sega wydała w Japonii swoje najnowsze dziecko - konsolę Dreamcast - pierwszą konsolę telewizyjną szóstej generacji.

Czytaj więcej...
 

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w ofercie Telekomunikacji Polskiej

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały i względnie przystępny dostęp do internetu w ofercie narodowego dostawcy telekomunikacyjnego pojawił się 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.
Producent: Atari

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu