Powstanie: 1 kwietnia 1976

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Powstanie firmy Apple Computer Company
© Apple Inc.

1 kwietnia 1976 roku Steve Jobs, Steve Wozniak i Ronald Gerald Wayne zakładają Apple Computer Company. Własność między wspólnikami podzielona jest odpowiednio na 45/45/10%.

Tak powstała jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, odpowiedzialna za takie komputery jak m.in. Apple Macintosh, iMac, urządzenia iPod, iPhone, iPad czy usługi iTunes.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii firmy Apple było odejście Steve'a Jobs'a w połowie lat 80-tych. Jobs założył własną firmę NeXT, w której opracował równie wizjonerskie komputery NeXTCube oraz system operacyjny NeXTSTEP, które po jego powrocie do firmy Apple w drugiej połowie lat 90-tych, dały podwaliny całej nowej gamie produktów firmy Apple, przywracając jej znów dawny blask.

Niewątpliwie największym przegranym tej spółki jest Ronald Gerald Wayne, który zaledwie po dwóch tygodniach istnienia spółki, sprzedał swoje 10% udziałów za sumę 800 dolarów... Sześć lat później jego sprzedane udziały były warte 1,5 miliarda dolarów, a w 2009 roku prawie 15,6 miliardów euro... Ech... 😅. Szacuje się, że aktualnie wartość firmy Apple przekracza ponad 63 miliardów dolarów.

Pomimo tego Wayne zapisał się w historii jako twórca pierwszego logotypu marki - Isaaca Newtona siedzącego pod jabłonią, twórca pierwszej instrukcji do komputera Apple I oraz stworzenia umowy partnerskiej między założycielami.

Pozostałe artykuły

Premiera konsoli Sega Dreamcast

Premiera: 27 listopada 1998r.
Producent: Sega

27 listopada 1998 roku korporacja Sega wydała w Japonii swoje najnowsze dziecko - konsolę Dreamcast - pierwszą konsolę telewizyjną szóstej generacji.

Czytaj więcej...
 

SDI - pierwsza komercyjna usługa dostępu do stałego łącza internetowego w ofercie Telekomunikacji Polskiej

Data wydarzenia: 29 listopada 1999r.
Producent: Telekomunikacja Polska / Ericsson

Rozpowszechnienie stałego dostępu do internetu zmieniło nas oraz otaczający nas świat, ale jeszcze 20 lat temu nie było wcale tak różowo. W Polsce stały i względnie przystępny dostęp do internetu w ofercie narodowego dostawcy telekomunikacyjnego pojawił się 29 listopada 1999 roku, dzięki pilotażowej usłudze Telekomunikacji Polskiej, zwanej "Szybki Dostęp do Internetu", w skrócie SDI.

Czytaj więcej...
 

Powstanie firmy Atari

Data wydarzenia: 27 czerwca 1972r.
Producent: Atari

50 lat temu, 27 czerwca 1972 roku w słonecznym Sunnyvale w stanie Kalifornia powstała firma, która zdefiniowała pojęcie elektronicznej rozrywki. Atari Inc. złożone przez Nolana Bushnella i Teda Dabney, stało się pionierem gier zręcznościowych (arcade), a także liczącym się producentem domowych konsol do gier oraz komputerów osobistych.

Czytaj więcej...
 

Zapowiedź konsoli Atari 7800 ProSystem

Data wydarzenia: 21 maja 1984r.

21 maja 1984 roku firma Atari (jeszcze jako Time Warner) zapowiedziała nową konsole do gier Atari 7800 ProSystem, która dzięki customowemu procesorowi SALLY (modyfikacji znanego MOS 6502) oraz układowi graficznemu MARIA, potrafiła poruszyć jednocześnie do 100 obiektów na ekranie w palecie 256 kolorów, a to ówcześnie było nie lada wyczynem!

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu