Powstanie: 1 kwietnia 1976

Ocena użytkowników: 5 / 5

 
Powstanie firmy Apple Computer Company
© Apple Inc.

1 kwietnia 1976 roku Steve Jobs, Steve Wozniak i Ronald Gerald Wayne zakładają Apple Computer Company. Własność między wspólnikami podzielona jest odpowiednio na 45/45/10%.

Tak powstała jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, odpowiedzialna za takie komputery jak m.in. Apple Macintosh, iMac, urządzenia iPod, iPhone, iPad czy usługi iTunes.

Jednym z najważniejszych wydarzeń w historii firmy Apple było odejście Steve'a Jobs'a w połowie lat 80-tych. Jobs założył własną firmę NeXT, w której opracował równie wizjonerskie komputery NeXTCube oraz system operacyjny NeXTSTEP, które po jego powrocie do firmy Apple w drugiej połowie lat 90-tych, dały podwaliny całej nowej gamie produktów firmy Apple, przywracając jej znów dawny blask.

Niewątpliwie największym przegranym tej spółki jest Ronald Gerald Wayne, który zaledwie po dwóch tygodniach istnienia spółki, sprzedał swoje 10% udziałów za sumę 800 dolarów... Sześć lat później jego sprzedane udziały były warte 1,5 miliarda dolarów, a w 2009 roku prawie 15,6 miliardów euro... Ech... 😅. Szacuje się, że aktualnie wartość firmy Apple przekracza ponad 63 miliardów dolarów.

Pomimo tego Wayne zapisał się w historii jako twórca pierwszego logotypu marki - Isaaca Newtona siedzącego pod jabłonią, twórca pierwszej instrukcji do komputera Apple I oraz stworzenia umowy partnerskiej między założycielami.

Pozostałe artykuły

Premiera Sony PSX

Premiera: 13 grudnia 2003
Producent: Sony

13 grudnia 2003 roku w Japonii miała miejsce premiera wyjątkowego urządzenia - Sony PSX. W swojej postaci PSX było połączeniem konsoli PlayStation 2 (ze wsteczną kompatybilnością z grami oraz akcesoriami oryginalnego PlayStation), z cyfrową nagrywarką HDD oraz odtwarzaczem DVD.

Czytaj więcej...
 

Prezentacja komputera osobistego Atari 1200XL

Premiera: 13 grudnia 1982
Producent: Atari

13 grudnia 1982 roku w Nowym Jorku odbyła się konferencja prasowa Atari Inc., podczas której zaprezentowano komputer Atari 1200XL, wyposażony w 64kB pamięci oraz m.in. obsługę aż 256 kolorów (16 kolorów w 16 odcieniach).

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Sega Saturn

Premiera: 22 listopada 1994
Producent: Sega

22 listopada 1994 roku, na półki sklepowe w Japonii trafił Saturn - nowej generacji 32-bitowa konsola firmy Sega.

Czytaj więcej...
 

Premiera konsoli Nintendo Wii

Premiera: 19 listopada 2006
Producent: Nintendo

19 listopada 2006 roku, konsola siódmej generacji Nintendo Wii pojawiła się na półkach sklepowych w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w sklepie ToysRus na nowojorskim Times Square (fot.)

Czytaj więcej...
 

Komentarze do artykułu